Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
ctepeo

Discuri Magneto-Optice. Casete de date

Recommended Posts

M-am ales cu o unitate de disc Magneto-Opitc (magneto-optical disc). Până voi face rost de măcar un disc ca să o testez - la noi azi dai cu tunul şi nu găseşti un disc din ăsta de maxim 640-650 M.B. (atât duce maxim unitatea), sunt curios dacă a lucrat vreodată cineva cu asemenea discuri (indiferent că erau de 3,5" sau 5,25") pentru stocare date.

De asemenea, sunt curios dacă cineva s-a "jucat" cu casete pentru stocat date (data cartidge tapes). Cele 'Travan' pot funcţiona pe P.C.-uri obişnuite? Am o unitate şi vreau să ştiu dacă are rost să caut o casetă ca s-o testez.

Edited by ctepeo

Salut,

Astfel de discuri magneto-optice se folosesc la salvarea de backupuri pe centralele de oficiu EWSD.

Sunt cred de capacitati mai mari 2,4G parca.

Caseta DAT am folosit la un sever HP-UX9000 tot pentru salvari de date.

Daca ai pe cineva care mai lucreaza la Romtelecom, poate iti poate face rost de vreun disc.

Succes!

Mie îmi trebuie de maxim 640-650 M.B., că atât duce unitatea.

Ce oficiu? Telefonic?

Cum se mişcau cele cu D.A.T.? Aveau nevoie de program special pentru a rula pe P.C.-uri?

@ctepeo

Centralele digitale de oficiu EWSD deservesc in general zone intinse din orase si suburbii.

Nu stiu exact capacitatea , poate fi 650Mb sau 2.4Gb , doar cine lucreaza frecvent cu ele iti poate spune.

Intreaba pe cineva de la Telekom, care inca mai au aceste centrale in operare si intretinere.

Casetele de date le-am incercat doar pe server HP-UX9000 care rula UNIX nu stiu cum se comporta pe PC cu alt SO.

Succes!

Edited by Craciun

@ctepeo,

Am intrebat un coleg de la Telekom si am aflat ca discurile magneto-optice,de salvare date,  de la centralele EWSD au capacitatea de 4,8Gb.

Succes!

Mulţumesc de urare! Şi de informaţie. E interesant că mai folosesc şi nu au trecut integral la HardDiscuri. Probabil au rămas acele discuri de când asemenea discuri erau mai ieftine decât un Hard Disc de capacitatea aia era mai scump decât un disc Magneto-Optic

(dacă centralele sunt din anii '90; în anii '000 deja nu mai erau aşa de scumpe Hard Disk-urile).

În România iscuri am mai văzut la vânzare (chiar dacă nu de capacitatea pe care o caut), unităţi ioc.