Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sharky

Recesiune - experiente personale

Recommended Posts

SAlut,

Deschid un subiect de actualitate: recesiunea cauzata de guvid.

Se simte sau inca nu?

In cazul meu mai multi prieteni programatori au cam ramas fara serviciu, altii nu prea au asa mult de lucru ca altadata, altii sunt tinuti pe tusa in speranta unor vremuri mai bune.

La voi cum sta treaba? Sper ca mai bine.

Cunosc personal programatori (IT-isti) ce lucreaza pentru 70% din salariul din 2019. Iarasi, cunosc niste doamne ce lucrau intr-un salon de cosmetica: in stare de urgenta au stat pe tusa; acum lucreaza pe rand cate o saptamana.

Cunosc oameni ce fac service la imprimante - lucreaza doua saptamani cu doua saptamani acasa.

Concedieri masive in domeniul petrolului - oameni trimisi acasa. Vorbesc de companii straine. Cei drept, la ei a inceput de cand a scazut pretul petrolului.

Vorbesc (ma intalnesc) destul de frecvent cu cei de care am zis mai sus.

Ma uit in parcarile de la supermarketuri - cam jumatate din masinile ce erau inainte de epidemie.

Deocamdata in industria alimentara nu se simte recesiunea,salariul fata de martie a crescut.

Am lucrat program normal fara pauze,datorita si faptului ca firma la care lucrez aprovizioneaza cu tuburi de oxigen sistemul sanitar din Vrancea.

În cazul meu nu se simte cel puțin până acum.

În perioada stării de urgență s-a lucrat în draci și am încasat mai mulți bani ca de obicei. Firmă privată în domeniul construcții.

Guest

Multe sonde petroliere sunt oprite altele au fost scoase și sigilat puțul.  Că tot spusă cineva mai sus.

La. Mine din fericire este ok. Service electronice. Am lucrat tot timpul. 

Posted (edited)

Se resimte la buzunar...pretul alimentelor a crescut foarte mult. Si nu numai alimentele...totul s-a scumpit...chiar exagerat de mult!

Edited by mac01

Acum 12 minute, mac01 a spus:

Si nu numai alimentele...totul s-a scumpit...chiar exagerat de mult!

E clar ca se incearca acoperirea unor gauri din perioada cand a fost inchis tot. 

Acum 32 minute, mac01 a spus:

Se resimte la buzunar...pretul alimentelor a crescut foarte mult. Si nu numai alimentele...totul s-a scumpit...chiar exagerat de mult!

puteti va rog da citeva exemple de preturi la alimente care au crescut foarte mult?

Guest

Crevetii Jumbo!!!

Crevetii Jumbo!!!

170 lei doua pungi  cam cat o strachina dupa ce i-am prajit.

La mine e invers(era de asteptat, dealtfel), din 5 zile lucratoare pot sa spun ca minim 3 zile lucrez intens(IT-servere).E mai obositor la job, un pic, decat inainte de pandemie.

Salariul muierii e cam la fel.

Pe retail - mobila - scaderi intre 20-40% - depinde de segment. 

Retail - electrocasnice - ceva mai putin, sub 20%. 

Logica e simpla. Daca se strica frigiderul (masina spalat, aragaz etc), faci rata, te imprumuti - trebuie sa iei altul nou. Daca s-a lasat canapeaua, mobila din living pare demodata - asta e.. poate la anul, nu ma risc sa dau bani acum in vremurile astea. Cam asta e gandirea. 

Al mic e in IT.A lucrat de acasa non stop.Firma,straina,merge bine.Din auzitele lui sunt multi IT-isti cu probleme.

Personal sunt pensionar.No problem,exceptand "caroseria".Ma rog un singur lucru "fereasca D-zeu sa fie mai bine",vorba lui Bula!Si-asa ma mir ca se dau pensile intregi!

On 7/20/2020 at 11:28 PM, Marele Savant said:

puteti va rog da citeva exemple de preturi la alimente care au crescut foarte mult?

La mine, anul trecut dadeam cam 50-75 lei/persoana/saptamana pentru cumparat mancare, depinde cat gateam.

Anul asta, nu stiu de ce, dau cam 100 lei/sptamana/persoana.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines