Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Vasile

Loc de aberat

Recommended Posts

Acum 18 ore, valivoi a spus:

Are frecvențe de aproximativ 4 × 1014 până la 8 × 1014 cicluri pe secundă sau hertz (Hz)

Si tot tu, mai sus, zici "între 400.000 și 700.000 Ghz avem spectrul electromagnetic al luminii vizibile." Eu asta iti tot spun ca ai confundat frecventa cu lungimea de unda, acum pricepi?

Acum 20 ore, gica70 a spus:

Edited by gica70

Nu la morisca aia ma refeream.  Prin manualul de fizica era un desen cu un tub orizontal. La capete doi electrozi plani. Intre electrozi izolat de ei era o "cale ferata", doua sirme paralele, pe care era o morisca cu pale din mica. In tub vid partial. La o anume diferenta de potential morisca de deplasa functie de polaritate.

Pusesem un desen facut de mine dar am vazut ceva avertismente si l-am sters

Edited by diaconuliviu

Acum 1 oră, Traian B a spus:

Am eu  "morisca" din asta pe post de jucarie/bibelou tehnic, functioneaza la lumina (adica sub actiunea fotonilor discutati p'aici), insa functionarea ei se bazeaza de fapt pe altceva  decat subiectul aberatiei de fata ce din motive legate mai degraba de orgolii personale pare a nu se mai opri; explicatia functionarii poate fi aflata aici.

Daca lumina este duala si nu cred ca o invarte unda electromagnetica, atunci clar ca fotonii. Cum o face nu are importanta, asa mi-am amintit eu.

Radiatia gama poate fi reflectata la unghiuri de incidenta foarte mici. Asa s-au facut telescoape X si gama.

La 05.09.2020 la 16:57, maresaldeflota a spus:

nu e haios că s-au rărit și răpirile!? 

Pai s-au carabanit de frica coronavirusului!

La 05.09.2020 la 16:42, matzah a spus:

Efectiv pui o sita in fata admisiei motorului.

Esti sigur? Stii cam cum se comporta un stilp de inalta tensiune, la un vint de 150 km/h?

La 05.09.2020 la 17:44, +_Florin_+ a spus:

Dacă merg (in medie)  cu viteza luminii in vreo 4 minute sunt acolo.

Se uita un lucru esential: intii trebuie sa accelerezi, apoi trebuie sa decelerezi!

La 05.09.2020 la 17:59, core sma a spus:

Ia contrazice-ma ! Ce argumente ai ?
LE: ce-i drept, suna si frumos: dual, unda-particula

Argumentele sunt in manualul de fizica, de liceu. L-ai sarit cumva?

La 06.09.2020 la 10:31, core sma a spus:

Fa efortul si contrazice-ma exlicandu-mi de ce este obligatoriu sa existe "dualitatea unda-particula" chiar cu riscul de a ramane neinteles.

Inca o datra iti recomand manualul de fizica de liceu. Acolo sunt chesti simple.

La 06.09.2020 la 11:20, sesebe a spus:

Oul binenteles! Oul de dinozaur.

Corect!

Sursa fiind un profesor "anonim" ?

Daca esti pasionat de acest gen, iti recomand mini seria: Project Blue Book .

Edited by RealAlex

Uite, n-am cautat din repezeala. Dar in link-ul meu spune ca documentul declasificat ar fi SI pe site-ul FBI.

Daca e asa, nu mai are importanta profesorul.

V-am mai zis.Cel mai plauzibil ar fi existenta civilizatiilor extraterestre bazate pe inteligenta artificiala.Restul,ca cea pamanteana,ar putea fi strict experimentul alora.

Civilizatiile "artificiale" ar avea si mai putine restrictii la calatorii spatiale,decat oamenii.Ma refer numai la gravitatie,oxigen si o anume rezistenta la razele cosmice...Ar putea fi posibila si o teleportare?!Gen trimit numai datele de "executie",continut "creier" si la celalalt capat se reproduce...

Pai daca este la FBI pe site asta certifica descoperirea martienilor cocotati pe farfurii zburatoare? Din ce am inteles este un "raport" facut de un profesor "anonim". Eu nu vad nicio dovada a vietii extraterestre aici, vad doar spusele unui om, vad un text amuzant rau.

Acum 5 minute, BRANCA a spus:

V-am mai zis.Cel mai plauzibil ar fi existenta civilizatiilor extraterestre bazate pe inteligenta artificiala.

Existenta noastra in acest univers este dovada vie ca viata poate exista fix asa cum exista la noi pe planeta, ca doar nu suntem noi buricul universului. Tu probabil te referi la ce gen de extraterestri ar veni calare pe ozn-uri sa ne viziteze :)

Eu sunt curios daca martienii sunt incompetenti, corupti si primesc mita

Vasile.Interesant cu mita,da' in ce?Baterii energeyice,baterii solare,minereuri rare....

RealAlex.Si societatea noastra evolueaza rapid catre inteligenta artificiala.Problema e daca va supravietui pana atunci!Azi,maine,ajungem la 10 miliarde si in continuare se barbiereste fara mila uscatul si marea...Nu mai vorbesc ca din cauza poluarii cel mai probabil ne va paste o noua era glaciala.Sau o fi o era de "foc"?

In conditiile astea cine supravietuieste,omul sau masina inteligenta?Aia care,daca o programam,se va reproduce la infinit...Mai curios cum va fi cu sexul...

Cu bitcoinul a dat careva lovitura?

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines