Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Vasile

Loc de aberat

Recommended Posts

Nu mai continuaţi cu scandal, @mama şi @core sma sunt deja banaţi.Vasile a dat liber la ,,aberat,, nu la scandal....citiţi prima postare.

@validae ai pus-o, se întorc ăștia supărați pe tine :rade:.

In loc să se întoarcă și să-și ceară scuze că au greșit, ei vin mai înverșunați și vinovatul prostiei lor e moderatorul.

Acum 4 ore, core sma a spus:

O vorba din batrani spune: "Cine afirma ca intelege mecanica cuantica, insemna ca habar n-are despre ce este vorba.
Fa efortul si contrazice-ma exlicandu-mi de ce este obligatoriu sa existe "dualitatea unda-particula" chiar cu riscul de a ramane neinteles.

Cred ca totul se reduce la a da dreptate unuia sau altuia dintre marii cercetatori in domeniu. Practic problema se translateaza la noi, adica cine-i cu Dinamo sau cine-i cu Steaua!

Acum 3 ore, elmar a spus:

Știu că sunt unii pe aici( și pe aiurea) foarte sperioși și creduli...de aia s-a inventat la tv avertizările înainte de a prezenta o știre ”cu impact emoțional”! Bietii oameni, au de acum antrenament cu covidu' asta iar pe unii nu-i mai inspaimanta nimic..sunt deja pe alta planeta!

O intrebare ma tot macina, daca am aduna 2 frecvente potrivite cu un mixer ar rezulta lumina? Daca da, de unde ar apare fotonii?

29 minutes ago, gica70 said:

Cred ca totul se reduce la a da dreptate unuia sau altuia dintre marii cercetatori in domeniu. Practic problema se translateaza la noi, adica cine-i cu Dinamo sau cine-i cu Steaua!

In stiinta nu este ca in politica sau democratie (minoritatea se supune majoritatii). Un savant poate emite o teorie si restul lumii poate sa sa zica ca este o teorie falsa insa asta nu conteaza si teoria ramane in picioare atat timp cat nu exista dovezi iesite din experimente (sau demonstratii teoretice) care sa infirme acea teorie. Deci in stiinta se emit teorii (o terie nu se emite din plictiseala la betie sau dupa ce se trage ceva pe nas!) si apoi se fac tot felul de experimente (sau demonstratii teoretice) pentru a demonstra veridicitatea acelei teorii. Cand in practica se obtin dovezi ca acea teorie este adevarata se bate in cuie acea teorie ca fiind adevarata. Ea poate ulteior fi completata (daca este incompleta, vezi dualitatea unda-particula) 

Restul lumii nu trebuie sa dea dreptate unui savant sau altuia. Doar nu este vot electoral. Realitatea nu se voteaza ci se accepta si atat. Savantii asta incearca sa "decodeze": realitatea. 

Deci, noi restul lumii, nu suntem decat niste spectatori (neputinciosi) si nimic mai mult. 

Edited by merck

"între 400.000 și 700.000 Ghz avem spectrul electromagnetic al luminii vizibile.". Cam greu sa produci si sa manevrezi semnale de acest nivel.

Acum 1 oră, valivoi a spus:

"între 400.000 și 700.000 Ghz avem spectrul electromagnetic al luminii vizibile.". Cam greu sa produci si sa manevrezi semnale de acest nivel.

Nu stiu de unde ai citat asta dar se face confuzie intre frecventa si lungimea de unda. Lumina vizibila este intre 400nm si 700nm, lungime de unda (lambda). Stiind ca F=V/L (lambda) se poate afla frecventa. Toate acestea sunt valabile numai in cazul luminii monocromatice.

Edited by gica70

Acum 1 oră, gica70 a spus:

O intrebare ma tot macina, daca am aduna 2 frecvente potrivite cu un mixer ar rezulta lumina? Daca da, de unde ar apare fotonii?

Intrebarea este macinata de mult timp. https://en.wikipedia.org/wiki/Nonlinear_optics .

Am un laser verde. De fapt laserul este infrarosu, dar un anumit cristal ii dubleaza frecventa.

Capture.PNG

Stiu ce este frecventa si lungimea de unda ,tocmai de aceea au fost acele valori aratate.

1 oră în urmă, valivoi a spus:

Stiu ce este frecventa si lungimea de unda ,tocmai de aceea au fost acele valori aratate.

Tocmai de asta am postat ca este gresit ce ai aratat! Ai scris acolo GHz in loc de nm.Chiar este asa de greu sa recunosti greseala? Daca luam culoarea verde se vede din graficul de mai jos ca frecventa este de 10 la puterea 15 Hz..(petahertz).

Edited by gica70

""Visible light falls in the range of the EM spectrum between infrared (IR) and ultraviolet (UV). It has frequencies of about 4 × 1014 to 8 × 1014 cycles per second, or hertz (Hz) and wavelengths of about 740 nanometers (nm) or 2.9 × 10−5 inches, to 380 nm (1.5 × 10−5 inches).""          si traducerea sa se vada ca eu nu sunt nici prost nici nebun cand afirm ceva                    Lumina vizibilă se încadrează în domeniul spectrului EM între infraroșu (IR) și ultraviolet (UV). Are frecvențe de aproximativ 4 × 1014 până la 8 × 1014 cicluri pe secundă sau hertz (Hz) și lungimi de undă de aproximativ 740 nanometri (nm) sau 2,9 × 10−5 țoli, până la 380 nm (1,5 × 10−5 țoli).

Edited by valivoi

voi nu cititi ce scrie mai sus in sectiunea diverse? 

Nu incarcati nici un fel de fisiere in aceasta arie(Discutii diverse), cine o face primeste ban!

Tura asta va iert pentru ca presupun ca inca nu ati vazut noua regula.

La 05.09.2020 la 19:16, gica70 a spus:

Lumina are  acei fotoni. In manualul de fizica din care am invatat eu era o experienta cu o morisca neagra montata intrun vas de sticla sub vid iar un fascicol de lumina, dirijat tangent in pale, invartea morisca. Deci se dovedea existenta acelui corpuscul. Lumina se reflecta, se refracta ca undele.Sunt sigur ca stiti despre asta dar ne mai "impungem" si noi un pic si, poate, vreun tanar este curios sa afle ce-i cu lumina asta!

Aia cu morisca era la fotoni sau la razele catodice? Adica un fascicul de materie . Daca era si la fotoni, multumesc de refresh memory

Acum 23 ore, gica70 a spus:

Asta insemnand sa ramai pe "nava" proprie unde ai si scut (atmosfera) impotriva meteritilor, scut impotriva radiatiilor (campul magnetic terestru) si stai mai bine ascuns in mijlocul planului de orbita al sistemului solar.

Efectul Dopler spune ca o unda isi mareste frecventa prin deplasarea receptorului catre sursa, OK?

Asta inseamna ca la accelerarea 0->c ne apropiem de o sursa de lumina de undeva, ar fi imposibil sa ocolim asta. La un moment dat frecventa sa spunem a unei culori sau a altei radiatii "mai joase" va trece din  "10 la a 15-a" in "10 la a 19-a". Cit plumb tre sa aiba scutu' ala sa te protejeze de gama? Astia se chinuie sa faca zburatoarele cit mai usoare..

Adicatelea..ori calatoriile astea nu au solutie in V-> c, ori nu ne dam noi seama inca de ceva. Cind va aparea un "Einstein" nou...

Edited by diaconuliviu

1 oră în urmă, diaconuliviu a spus:

Aia cu morisca era la fotoni sau la razele catodice? Adica un fascicul de materie . Daca era si la fotoni, multumesc de refresh memory

Am eu  "morisca" din asta pe post de jucarie/bibelou tehnic, functioneaza la lumina (adica sub actiunea fotonilor discutati p'aici), insa functionarea ei se bazeaza de fapt pe altceva  decat subiectul aberatiei de fata ce din motive legate mai degraba de orgolii personale pare a nu se mai opri; explicatia functionarii poate fi aflata aici.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines