Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Vasile

Loc de aberat

Recommended Posts

Acum 28 minute, merck a spus:

Cum adica sta cu bunghiul pe noi? Nu exista decat verbul a bunghi = a supraveghea, a observa, a descoperi, dar substantiv bunghi .... nu exista. Deci Vasile sta cu ceva pe noi ... care nu exista! 

[...]@elmar

bunghi1 sm vz bumb

Arhaism.

D-l Vucea.."ia sa vedem, care mai joaca "bunghi"?

bumb sm [At: ANON. CAR. / Pl: ~ / E: mg gomb] 1 (Îvp) Nasture. 2 (Îvp; îlav) În ~ i În nasturi. 3 (Pop; pan) Cercel (ca un buton). 4 (Pop; pan; îs) ~ ul nasului Vârful nasului (la om și la unele animale). 5 (îrg; pan; îs) ~ ul curului Orificiul anal la unele animale. 6 (Înv; pex) Ornament arhitectonic ca un glob, în vârful unui turn, stâlp etc. 7 (Reg; pan) Cheie. 8 (Bot; reg; pan) Tufănică (Chrisantemum indicum). 9 (Bot; reg; pan; lpl) Pejmă (Centaurea moscheta).

Edited by diaconuliviu

Acum 1 oră, gica70 a spus:

Nea Vasile sta cu bunghiul pe noi mai dihai decat Vela!

Chiar ca asta e o aberatie, voi credeti ca eu stau sa citesc toata ziua si sa pedepsesc pe unu si pe altul ? oh, oh 

probabil nici de 10 ani nu am citit tot ce se scrie intr-o zi pe forum si nici nu ma intereseaza sa o fac.

Acum 2 ore, diaconuliviu a spus:

bunghi1 sm vz bumb

Arhaism.

D-l Vucea.."ia sa vedem, care mai joaca "bunghi"?

bumb sm [At: ANON. CAR. / Pl: ~ / E: mg gomb] 1 (Îvp) Nasture. 2 (Îvp; îlav) În ~ i În nasturi. 3 (Pop; pan) Cercel (ca un buton). 4 (Pop; pan; îs) ~ ul nasului Vârful nasului (la om și la unele animale). 5 (îrg; pan; îs) ~ ul curului Orificiul anal la unele animale. 6 (Înv; pex) Ornament arhitectonic ca un glob, în vârful unui turn, stâlp etc. 7 (Reg; pan) Cheie. 8 (Bot; reg; pan) Tufănică (Chrisantemum indicum). 9 (Bot; reg; pan; lpl) Pejmă (Centaurea moscheta).

Asa este daca dex-ul asta zice! Era o vorba, vad ca nea Vasile a inteles-o, asta era important! (regionalism, probabil nu l-a putut cuprinde dex-ul)!

Nu vreau sa pun paie pe foc, dar am o poveste, reala. Acum citva ani, cred ca in 2010, am fost, la Sibiu, a primul congres al airoftistilor. Normal, s-a baut, aproape toata lumea, unii mai mult, altii mai putin (eu, deloc). Ei bine, din moldova au venit 2 insi. Unul din ei, avea o halba de bere, legata de git. Bea tot ce i se punea in ea. A baut, pina a cazut din picioare. Am avut nenorocul sa stau cu el in canera. Toata noaptea a vomat, mi-a fost frica sa nu se inece in voma. Nu am putut sa dormi toata noaptea din cauza mirosului. Dimineata, era cit de cit treaz. Primul lucru pe care l-a facut, a fost sa ceara de baut. A afirmat, in gura mare: la noi (in moldova) se bea tot ce curge! Apoi a povestit cum, o tipa, adusa acasa, i-a baut after shave-ul si apa de colonie. Au mai fost si alii beti, dar ca el, niciunul! De atunci nu am nai avut ocazia sa ne mai intilnim.

(Am scris numele provinciei Moldova, cu litera mica, pentru a nu se confunda cu Republica Moldova)

A bunghí, cu accent pe ultima silaba,  verb, inseamna, ca regionalism, a privi, a se uita. Ca substantiv, búnghi, cu accent pe prima silaba, inseamna, nasture sau, restrins, pastila/bulina de medicament.

Varianta este data si de DEX

cf. Graur, BL, II, 195. DAR și Vasiliu, GS, VII, 105, identifică acest cuvînt cu pronunțarea moldovenească a bunghi, der. de la bumb.  Der. bunghială, s. f. (atenție, păzea!).

bumb sm [At: ANON. CAR. / Pl: ~ / E: mg gomb] 1 (Îvp) Nasture. 2 (Îvp; îlav) În ~ i În nasturi. 3 (Pop; pan) Cercel (ca un buton).

Si mie imi place bautura dar nu pot bea prea mult ca sunt foarte agresiv cand sunt beat, ma bat si ma cert cu oricine imi iese in cale...  asa ca trebuie sa ma abtin de la drojdit(peste o anumita cantitate). As fi vrut sa fiu pasiv cand sunt beat dar probabil am ceva doaga sarita :2loser:

mai recent am si unele probleme de sanatate care nu ma ajuta la bautura.

Si eu am un coleg de job din moldova, care la toate nuntile si botezurile, toate petrecerile de firma bea pana cade sub masa. In moldova am vazut copii care beau cot la cot cu parintii lor.

Era o vecina ( D-zeu s-o odihneasca ), care ani de zile, spre disperarea barbatului, mirosea a batura, se ducea in gradina si venea pilita, de nu intelegea asta ce se intamplat. Intr-un final a descoperit ce se intampla: femeia era pe blat cu vecinul si asta ii punea, de fiecare data cand se mergea in spate la wc, o cana de bautura, i-o lasa pe un stalp de gard.Femeia facea treaba prin curte si isi stingea setea cu cadoul vecinului. Taraboiul a fost cand  cana deja era goala ( o gasise barbata-su si o bea el inaintea ei ). 

Exemple tot sunt, nu doar din moldova, dar eu acolo le-am vazut cu ochii mei, tot acolo, la carciuma unul a turnat benzina pe un coleg de pahar si i-a dat foc.

Probabil totul tine de educatie, daca copilul vede ca parintele bea, ba chiar il indeamna sa bea si el, ce sa iasa din el? Pana ajunge el sa isi dea seama de cum stau lucrurile deja are alcoolul in sange si  este prea tarziu sa se lase.

Nu vreau sa fiu inteles gresit, ca am ceva cu moldovenii, dar in satul ala multi beau de rup. Tot acolo am vazut babe cu cracii in sus prin santuri, copii in coma alcoolica si barbati care merg la carciuma cu cutitul la curea.

Am petrecut o parte din copilarie in moldova si in oltenia, iar in oltenia nu imi aduc aminte sa fi vazut astfel de grozavii.

NASA a observat in timp ca Luna "rugineste" la poli.... Creste concentratia de Fe2O3, sau hematit, problema este de unde vine cantitatea de oxigen ce provoaca fenomenul.... 

Intretimp zilele trecute a intrat in atmosfera si a ars in intregime un vechi satelit de cercetare al lor, care nu mai functiona de zeci de ani. 

ca tot e vorba de NASA

dece tin astia secret existenta extraterestrilor ? dece noi muritorii de rand nu avem voie sa stim ca exista si alte civilizatii ?

Din acelaşi motiv din care Vaticanul are un soi de bibliotecă secretă, cu ,,chestii,, pe care prostimea nu trebuie să le afle....probabil că şi extratereştrii sunt pe acolo.

In biblioteca aia e miezul din fanta. Se spune ca si documentele care mai sunt desecretizate din cand in cand ar fi incomplete sau chiar falsificate.

Dar de ce trebuie sa luam de bun ce se scrie in acele documente? Cine stie daca cel ce le-a scris nu a fost fumat?

Chestia cu farfuriile zburatoare a fost un paravan perfect in perioada in care se cerceta si dezvolta avioane cu tot felul de tehnologii pe ele, acum sunt sateliti si nu prea mai poti misca in front fara sa fii observat, deci s-a dus si “fenomenul” ozn. 

O civilizatie extraterestra, mai avansata decat noi, nu are de ce sa intre in contact direct cu noi,   suntem prea nesemnificativi pt ei, insa planeta noastra s-ar putea sa li se para interesanta pt resursele ei.

In mod sigur nu suntem singuri in univers, dar nu cred ca s-a descoperit asta pana acum. Tot ce avem sunt supozitii si scenarii (unele reusite)  de filme.

1 oră în urmă, RealAlex a spus:

Dar de ce trebuie sa luam de bun ce se scrie in acele documente? 

1. Mult timp (secole) preotii erau singurii care stiau sa scrie, asa ca au putut consemna evenimente la care au luat parte sau la care au fost martori oamenii din parohie. Evenimente la prima mana, nu povestite din generatie in generatie pana cineva le-a scris.

2. Preotii au avut o raspandire mare pe continent, au fost misionari, dar au fost subordonati Vaticanului.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines