Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Vasile

Loc de aberat

Recommended Posts

E logic. Dacă-i zice Piața Romană trebuie să fie undeva în Roma, nu? :rade:

Curat loc de aberat, coane Fănică!

Sa făcut loc liber la Bodegă, mai ceva decăt vor ăştia cu distanțarea socială.

Clar se respectă regulile impuse şi pentru redeschiderea teraselor şi a restaurantelor!

Mai rar, mai distanțat vă rog, că e loc pentru toată lumea!

Acum 42 minute, mama a spus:

E logic. Dacă-i zice Piața Romană trebuie să fie undeva în Roma, nu?

Esti tanăr si nu stii prea multe, asta e dintr-o melodie... 

Ce-o mai face Alifantis?Superbe melodii avea...

Nu va mai luati de olteni si moldoveni.Probabil mai mult de 60% din populatia RO e constituita din moldoveni.Si cam aproape toate marile obiective nationale s-au facut cu acestia.

In Bucuresti oltenii si moldovenii cam tin tot sectorul tehnic.Vorbeam cu fiul meu de programatorii IT.Olteni,moldoveni si ceva ardeleni rataciti.La fel in multe alte domenii.Si ce sa vezi.Bucurestenii,care si-au "albit" originea,se ocupa de invarteli,sforarii,de ocupatul functiilor publice,etc,etc.Adica tot acolo unde e mai putin de munca...

Am trecut azi pe la Romană, am remarcat o polițistă tare drăguță in rond ...

Am făcut dreapta pe la Cosmonauților, bine că i-au schimbat numele in Lahovari, ca să nu creadă lumea că e prin cosmos.

Culmea e că am găsit și loc de parcare, 5 lei /juma' de oră. :rade:. E ok, o amendă e mult mai scumpă.

32 minutes ago, Vasile said:

Esti tanăr si nu stii prea multe

E, na! Prin '92 l-am și vizitat în cotețul ăla de garsonieră de la etajul 8, pe care o avea în PIața Romană. Doar că în perioada aia picase într-o depresie groaznică. L-au arătat și la TVR cum stătea chircit într-un colț întunecos și repeta obsesiv că viața nu mai are niciun sens (și tot repertoriul depresivilor), pentru cine își mai aduce aminte.

Edited by mama

1 oră în urmă, maxente a spus:

vezi ca plin Bucurestiul de ei

Era un banc, daca vrei sa vezi citi moldoveni sunt in Bucuresti, mergi pe Calea Victoriei si striga "sârma!" Aia care se arunca pe burta sunt moldoveni!

Acum 12 minute, +_Florin_+ a spus:

i-au schimbat numele in Lahovari

Acesta esa numele zonei, inainte sa fie botezata de comunisti, "cosmonautilor" 

Nu stiu de perioada de depresie, dar daca a fost asa, Alifantis a reusit sa se adune si sa arate ce poate si ca mai are ce da. Acum, compune si scrie.

Acum 5 ore, Vasile a spus:

moldovenilor li se trage de la bautura iar oltenilor de la prostie

si la toti de la tigani de satra cu fuste

specia care va popula tara asta peste 2 generatii

daca in 3 ani alocatiile se vor dubla , tiganii vor face de doua ori mai multi copii conforma matematicii elementare pe care o stiu conducatorii lor

si uite asa , un cuplu de romani inteligenti va avea intre 1 si 0 copii

un cuplu de tigani analfabeti cu fuste va avea intre 12 si 14 copii

qed

acum sa nu spuneti ca e plin de tigani cu fuste pe forum si se supara

aia nu stiu sa citeasca

referitor la olteni , nu neaparat ca sunt mai prosti decat altii , sunt la fel de prosti

ei in schimb se cred mai destepti decat altii

Ce vina au ei ca romanii isi doresc casa, job, relatie, felatie, masina si cand se trezesc s-o puna si de un puradel constata ca nu ii mai tine instalatia ?

Oltenii au cucerit Timisoara, in niciun caz capitala.

Acum 29 minute, RealAlex a spus:

Ce vina au ei ca romanii isi doresc casa, job, relatie, felatie, masina si cand se trezesc s-o puna si de un puradel constata ca nu ii mai tine instalatia ?

Oltenii au cucerit Timisoara, in niciun caz capitala.

Tu o iei in ras dar in viitor stranepotii tai vor fi slugile tiganilor! La cum evolueaza lucrurile de rapid s-ar putea ca si nepotii...!

Edited by mac01

Acum 49 minute, Tavi a spus:

se cred mai destepti

Cea mai buna afacere, e sa cumperi un oltean la valoarea lui reala si sa-l vinzi la valoarea care se crede.

Se zice de ardeleni ca sunt inceti, ca oltenii sunt caposi, ca moldovenii sunt betivi! Am cunoscut ardeleni iuti, olteni inteligenti si moldoveni care nu beau. Ardealul e mare, Oltenia la fel, Moldova, lunga si lata. Toate, cuprind din toti si toate. Peste tot sunt zone mai sarace sau mai bogate, cu oameni mai harnici sau mai putin harnici. Sunt zone mai educate si zone lasate de izbeliste de toti. E normal ca Vaslui sa fie altfel decit Cluj sau Iasul altfel decit Deva.

Hai sa facem istoricul formarii Romaniei pe scurt.Prima Unire,a lui Cuza.Rezultatul?Bagat Moldova in saracie cam pana la industrializarea lui Ceasca.Si nici atunci nu s-a rezolvat decat partial saracia...

Unirea mare,de la 1918.Rezultate: 1. scos Ardealul dintr-o zona economica prospera si bagat intr-o groapa a istoriei;2.scos Basarabia din imperiul tzarist si accentuat saracirea acesteia.

Cam de aici,din vechime,au ramas problemele cu zone sarace,zone bogate,care influenteaza implicit si viata,comportamentul indivizilor.

Si apropo de bautura.Daca va uitati in curtile oamenilor din Sud si din Moldova,foarte rar cand nu gasiti si o  vita de vie.Pe araci sau pe bolta.In Ardeal se sta mai prost la capitolul asta...O fi vinul prea slab pentru gaturile ardelenesti?...

In Ardeal e diferita clima , relieful

Cum urci spre Sibiu gasesti mai jos cu cateva grade in medie oricand

Diferenta se vede chiar in munti cand mergi pe Valea Oltului , judetul Valcea e mai calduros decat judetul Sibiu

Vremea calda vine cu 2 saptamani intarziere in Ardeal

Daca la tine ai vreme calda primavara sau toamana si mergi in tricou pe strada , poti avea surpriza ca pe autostrada Turda - Cluj sa te prinda o rafala de lapovita

Cand tu ai 15 grade de ex in sud , in Ardeal pot sa fie si 5 grade , la aceeasi ora

De aceea in Ardeal nu o sa gasesti struguri , pepeni , caise , etc , ca in sud , nu se fac ok

Poti incerca sa treci muntii cand te plistisesti de Oltenia , e o alta lume , putin mai linistita , putin mai civilizata , poti comenta despre ei in cunostinta de cauza , etc

Iti pot raspunde eu de ce: Pt ca sunt niste betivi, marea majoritate a lor ( a celor de la tara ), la bunica-mea la tara NIMENI nu bea apa atata timp cat au vin! Uram sa ma duc acolo, mai ales vara pentru ca nu aveam apa de baut, toata lumea baga vin, venea un vecin in vizita? Cerea o cana de vin. Babele tineau stafeta ridicata cu visinata.. Oameni muncitori de altfel, poate cu mult mai muncitori decat altii din zone mai "rasarite" dar au un MIC viciu: Drojdeala de dimineata pana seara.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines