Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Vasile

Loc de aberat

Recommended Posts

10 minutes ago, doru3160 said:

Stai linistit, nu-ti mai cer nimic...am fumat, am si baut la viata mea, si in continuare fac un pui la ceaun sau o tochitura de te lingi pe degete, in afara de clasica mamaliga. Si daca o fi sa se moara din asta, cei care nu folosesc ceaun din aluminiu, o sa moara mai sanatosi.

Plita cu inductie o sa iti "scoata" ceaunul din cap :rade:. Nu cred ca vor mai fi in 10 ani plite vitroceramice, cred ca doar cu inductie vor fi. Eu am donat ceva tigai tefal din alea doar din aluminiu. 

Progresul te va trece strada chiar daca tu nu vrei. :scarpin

Asta-i alta gîsca, in altă traistă. Ne dam cu lumea, ca si la telefonul cu taste am renuntat, dar nu pt ca era toxic...:rade:

Acum 18 ore, BRANCA a spus:

Deci statul sta ca blegu si nu face nimic!Ca la gaze cand dicteaza "unii" pretul si cica e "libera concurenta" si "numai avantaje pentru consumatori"!...

Povestea asta se tot repeta din '90 incoace.Mai tineti minte tarifele la telefoane,internet din epoca Romtelecom,Orange,Vodafone si altii?Pana n-a aparut RDS,companie romaneasca,luau aia si pielea de pe noi!

Si cu benzina la fel s.a.m.d...Ca sa nu mai zic de dobanzile uriase pe imprumuturi,comparativ cu Vestu...

Statul isi ia TVA-ul, deci incurajeaza preturile mari. Nu intelege ca un pret mic, se poate chiar de 2 ori mai mic, ar avantaja economia si ar strange mult mai multi bani la buget. La dobanzi nu ai ce face, pana trecem la euro mai este..Nu mai spun ca bancile noastre sunt aproape inexistente.

Acum 1 oră, icar a spus:

Vasele de Al nu-s mai toxice decit E-urile pe care le bagam in ele! De mult se stie ca teflonul incalzit este toxic. De mult se stie ca tutunul e toxic. De mult se stie ca alcoolul poate produce vatamari grave ale ficatului. Plasticile folosite la ambalaje si vase de unica folosinta sunt toxice. Carnea la gratar este toxica. Bicarbonatul din mici este toxic. Zaharul, este toxic. Statul in casa este periculos. Mersul cu masina este periculos. Mersul pe jos este periculos. Scaldatul este periculos. 

Trăitul, în general, e periculos. De aia mor mulţi fără să fi trăit vreodată.

Aluminiul e nepericulos în fosinta alimentara. Am avut plăcerea sa discut cu o profesoara universitara de chimie care face studii pe asa ceva. 

Combinația aluminiu/teflon este cea mai periculoasa. Argumentat cu formule, reacții și alte cele(clar peste nivelul meu la aceasta știința) dar se vedea ca știe ce spune. 

Teflonul e periculos prin atingere sau prin desprindere?

Teflonul zicea ca în sine nu-i atât de periculos cât combinația aluminiu teflon. Acolo e tragedie curata. 

https://www.drmanik.net/aluminium-is-dangerous.html

Probleme apar cand aluminiul este atacat de mancare,adica dizolvat,si se ingereaza.Da pana si teflonul utilizat la protectie nu e prea breaz!...

In familie utilizam o kukta de aluminiu de vreo 30 de ani...Am mai utilizat si alte vase de aluminiu neprotejate,ne teflonate.La o adica si "celebrul" inox alimentar se ataca,se dizolva...si poate fi mai periculos ca aluminiul!!

Daca e sa ne luam dupa toate ideile si zvonurile ar trebui sa mancam din oale de lut dar e posibil ca si alea sa fie toxice

Posted (edited)

Ratza, like!

Acum 42 minute, Vasile a spus:

ar trebui sa mancam din oale de lut

Ba vezi sa nu! Are metale grele, radioactive si...aluminiu!!!!!:)

Cred ca tevatura e pe degeaba. S-a mincat, secole, in vase de aluminiu si...nu avem coada sau doua capete si sa tot fim pe Pamint peste 7 miliarde!!!!! In oras este o fabrica de PFL si una de formaldehida. Habar nu aveti cita tevatura e cu formaldehida. Totul a fost scornit politic. Din cind in cind, isi mai aduc aminte de ea si fac taraboi.  Desi zic ca asa si pe dincolo, nu au absolut nici un caz de boala dovedit a avea cauza formaldehida. Au facut taraboi sa puna senzori. Au pus si...nimic! Sub limita. Imediat a aparut contraoferta: se minte cu nerusinare! Taraboi in continuare pentru un laborator mobil. A dat orasul un pogon de bani pe el si, in afara de praf de cauciuc si praf ordinar, nu au gasit nimic! Formaldehida, sub limite! Nu intru in amanutele folosirii acestei substante, ca nu e nici cazul, nici locul. Voiam doar sa zic, prin aceasta divagatie aparenta, e ca motiov de potca se gaseste mereu, functie de diverse interese! Nu zic ca aluminiul (sau formaldehida) nu sunt toxice, dar a fost folosit de secole la rind, fara sa fie mai toxic decit alcoolul, tutunul. drogurile sau, mai nou celebrele E-uri. Care, apropo, unele sunt declarate cancerigene!

Apropo, nici de telefon nu se spune ca ar cauza ceva, decit tot atit cit se vorbeste si despre aluminiu! Si...tot cam aceeasi!

Edited by icar

Un lucru e cert.Vasele din ceramica sunt cele mai sanatoase.Ca sunt din lut sau altceva asemanator...

Metalele au o buba mare.Sunt atacabile,deci predispuse la dizolvare.Ori in mediu acid,ori in mediu alcalin.Si cel mai rau in prezenta altui metal.Mi-aduc aminte ca tineam intr-un vas de plastic,intr-o vreme,tacamuri de inox spalate.M-am trezit cu un cutit ciubit in varf cam 3mm.Credeam ca l-am fortat eu.Dupa o vreme altul...Si-atunci mi-am dat seama ca erau mai multe tipuri de inox cu varfurile in apa scursa si aparea coroziunea electrochimica!!

Puteti repeta experienta chiar cu doua tacamuri de acelasi fel.Le tineti in apa,eventual adaugati putina sare si vedeti ce se intampla.Aproape niciun obiect nu are compozitia identica cu a celuilalt...Si obligat in mediu apos unul e mai activ decat celalalt!

Teflonul este unul dintre cele mai inerte tipuri de plastic inventate deci ma îndoiesc profund ca ar fi dăunător. Chiar și în caz de ingerare trece neatins pina la evacuare. 

Am văzut, un film artistic, despre cât de dăunător teflonul, recent. 

Eu citisem un articol in care se spunea ca teflonul devine periculos daca este ingerat, respectivul medic recomanda sa se arunce tigaia care are stratul de teflon afectat. Cert e ca un timp m-am axat pe inox si ceramica, fug de teflon si al. Peste cativa ani vom afla ca ceramica contine nu stiu ce metale grele si tot asa..

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines