Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Vasile

Loc de aberat

Recommended Posts

52 minutes ago, Defro said:

M-am prins o ploaie de mi-am stors și chiloții.

Strașnică,frate!

:rade: data viitoare sa nu mai porti chiloti, sa nu mai ce stoarce. 

Zapada aia vine cu cenzura...Cum vorbim de culori si pete cum dispar aberatiile noastre.Tot e bine ca nu vine Volga neagra la poarta!Sa ne scriem memoriile dintr-un canal...sau mai grav dintr-o groapa...

Vedeti ca vin alegerile.Aveti grija ce votati!Deja tzucalarii din presa categorisesc oamenii dupe ce au votat.Adica daca ii votezi pe ai lor e super ok.Daca votezi pe ailalti esti prost,inapoiat mintal,etc,etc...

Mare-i gredina lui Dumnezeu!...

• Administratori
23 minutes ago, BRANCA said:

Zapada aia vine cu cenzura...Cum vorbim de culori si pete cum dispar aberatiile noastre.

Daca sariti calul cu aberatiile sigur ca dispar, desii e loc de aberat politica este totusi interzisa. 

La 10.10.2020 la 17:39, manolis a spus:

@Liviu.Mihaiu[...]Poarta masca, spala-te cat poti de des pe maini si minimizeaza contactul cu alte persoane. 

Ca sa protejezi idiotii carora nu le pasa de tine. Si care nu o poarta

La 10.10.2020 la 18:34, cmariuss a spus:

Cine va da dreptul sa-i faceți maimuțe, idioți? Aveți masca pusa și pe ochi, nu numai pe nas și gura? Chiar nu vedeți ca sub pretextul 'pandemiei' vi se iau toate drepturile? Sunteți încuiați în case, urmăriți, amendați, terorizați, va pierdeți dreptul la viata intima, ...]

Ba, daca era asa, acum eram si eu pe strada.

Asa, pentru maimute ca voi care aveti numai drepturi, mi-am luat-o. Am devenit pozitiv. desi am purtat masca, am palmele jupuite de la dezinfectanti.

Povestea pe scurt; la sotie la servici caz de covid, care se inmulteste, aflat de el cam pe 4 seara.

O parte din cei cu care fusesem la BECL iarasi pozitivi.

Am zis sa facem test pe banii nostri. Asta pentru ca fiica are un nou-nascut. In rest nici un simptom eu, soata isi pierduse mirosul PARTIAL o zi.

Mergem, platim, asteptam la o coada la care majoritar erau cadrele medicale (prioritare fata de cei cu plata).

Aia tot curgeau si se facea coada ca mormolocul, groasa la cap, subtire la final.

Aia care le recolta.."ma scuzati, dar daca voi, cadre medicale va inghesuiti asa si nu pastrati nici o distanta si nu respectati nici o masura...ce sa mai spun de cei de pe strada?"

In fine, ne recolteaza, plecam acasa. Seara ne suna cineva sa spuna ca soata e negativa, eu pozitiv.

A doua zi ne suna DSP ca ambii pozitivi si ca luni sa mergem la un spital sa ne consulte.

Acolo alta coada, alte gramezi. Reusim, eu paracetamol la nevoie, D3, C, Calmotusin ("vazuse" aia cica o bronsita usoara in stetoscop. Ce Rx/Rg? Nu avem aparat bun). Sotia: dumneata acasa, nu ai nimic.

Eu primesc buletin de analize, pozitiv, sotia nu. In schimb sotia primeste scrisoarea pt medic familie pentru CM. Eu nu.

Nu, nu avem simptome, mincam, mirosim, gustam. Sper sa fie asa pina la final. Colega soatei de la care a inceput alarma e pe oxigen cica.

Si totul pentru "drepturile" alora de nu vor masca.

@diaconuliviu multa sanatate si tie si sotiei!!! 

Nu te mai gandii (si te enerva) la prostii care urla ca li se incalca drepturile ca iti dauneaza tie. Desi unii tampiti nu merita sa afle ce am sa scriu in continuare, o fac pentru tine si cei care merita. Pe langa placebo exista si nocebo. Prin Romania cred ca foarte putini au auzit de nocebo. Pe scurt, daca placebo activeaza niste zone pe creier care ajuta organismul sa lupte nocebo le inactiveaza. La placebo iti da un medicament (desi real nu primesti nimic) care te face sa crezi si sa se activeze aceste zone pe creier. La nocebo se "administreaza" doar un prognostic sumbru (de catre medic) sau alte informatii destabilizatoare. Deci cel mai bine este sa eviti conflictele cu prostii pe tema covid si orice care te mahneste si te enerveaza. Cauta ceva captivant care sa te scoata din cotidianul actual. Nocebo a fost studiat si rezultatul este indubitabil (la RMN se vede clar efectul inactivarii unor anumite zone de pe creier). 

Inca o data multa multa multa sanatate tie si sotiei! :88

Edited by merck

In vest medicul niciodata nu spune pacientului direct:ai cancer! punct! 

Vestea nu se da niciodata direct ci se incepe cu :exista suspiciuni dar nu suntem siguri (si alte chestii din astea) si niciodata fara sa se fi hotarat o terapie. 

Astia "cu drepturi" nu au creier :84 de aia nu au ce zone sa se inactiveze. 

Din ce am mai citit, covid-19 a suferit mai multe mutatii si nu mai este asa de mortal (vorbesc de Italia si Franta), dar nu pot extrapola si pt Romania insa tind sa cred ca este valabil si la noi. Insa ramane pericolul blocarii sistemului sanitar. Olanda care la inceput a mers pe ideea imunizarii in masa au inchis si ei de astazi restaurantele si barurile. 

Acum 16 minute, merck a spus:

Din ce am mai citit, covid-19 a suferit mai multe mutatii si nu mai este asa de mortal

Unde ai citit? Poti sa pui un link?

Acum 1 oră, diaconuliviu a spus:

Colega soatei de la care a inceput alarma e pe oxigen cica.

Si totul pentru "drepturile" alora de nu vor masca.

E ca dracu si cu purtatul mastii. Degeaba porti masca daca aia e ordinara si nu de aia FFP... sau cum le zice. E adevarat ca mai bine porti si de aia decat deloc.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines