Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Vasile

Loc de aberat

Recommended Posts

Acum 2 ore, BRANCA a spus:

.Niciunul din noi nu a pus in discutie pandemia ci strict incalcarea drepturilor omului.

Onorabile, ''drepturile omului'' nu sint ceva imuabil, batut in cuie ori dat de Dumnezeu! Sint doar niste propozitii scrise de cineva, cindva, acum multa vreme, in alt context si nu inseamna ca nu pot fi schimbate, modificate, restrinse sau largite!

Oamani aparent normali: mai lipesc sau dezlipesc o piesa, mai discuta despre o schema, repara un frigider...
Dar cand apare ceva mai deosebit in discutie, un coronavirus si probleme societatii care trece prin asa ceva,
iti vine sa arunci tastatura dupa pisica.
Ne mai miram de ce domneste iliescu de 30 de ani in Romania :)

Mie mi-au fost incalcate drepturile omului cand am facut armata. Am fost obligat sa trag cu arma, sa invat sa ucid, sa imobilizez oameni. Au facut o bruta din mine.

Ma obligau sa ma culc si sa ma scol la ore fixe, sa mananc doar atunci cand stabileu ei. Nu ma puteam exprima liber, nu puteam parasi incinta unitatii decat in anumite conditii.

Dupa armata a trebuit sa ma angajez...

Au urmat si aici alte incalcari ale libertatii mele. Program impus, norma de indeplinit, salariu cat au vrut ei, nu cat as fi avut eu nevoie.

Am fugit la facultate... Alti nebuni si aici.

Obligat sa particip la cursuri si examene, materie in exces. Ce sa zic, un adevarat calvar timp de cativa ani.

Daaa, multi il uras pe Iliescu si acuma, suparatio ca nu au putut ei privatiza fondul locativ si sa-l inchrieze sclavilor! Si asta nu i se va ierta niciodata!

Iar Iliescu si grupul, in calitate de autori ai loviturii de stat se putea proclama rege, sultan, sef de trib sau padisah, fara a avea cineva ceva de comentat! In schimb, au urmat alegeri libere si puzderie de partide! Sa nu uitam ca pina la urma a condus lovitura de stat care ne-a facut liberi! Pina la urma orice revolutie isi va devora conducatorii, cazul revolutiei fraceze e cunoscut de toata lumea si nu este unic!

In concluzie, parerea mea este ca vinderea locuintelor catre chiriasi este principalul motiv de ura impotriva lui Iliescu si tot principalul motiv pentru care este iubit!

Acum 2 ore, Defro a spus:

Eu n-am simțit niciun moment că mi-au fost luate drepturile. Și dacă n-ar fi fost impuse restricții le luam eu oricum. Am trimis angajații acasă din primul moment și am schimbat modul de interacțiune cu clienții.

Nici eu nu am simtit deloc ca mi-ar fi incalcate drepturile.

Eu am circulat nestingherit in timpul restrictiilor si nimeni nu s-a legat de mine. Am mers preponderent cu masina sa o duc pe sotie la servici (a lucrat nonstop in acea perioada ) si la magazine si de citeva ori si pe la birou. Am fost plecat inclusiv la parinti la tara sa-i aprovizionez. Dar am stat in curte la ei doar 15 minute pe ceas fara sa intru in casa si am facut "livrari" simultan la acelasi drum chiar si pt alti parinti din acelasi sat/orasel pt a limita expunerea inutila a mai multor persoane.

Care sint drepturile care ti-au fost ingradite? Dreptul la viata si la a fi sanatos?

Dar despre dreptul celorlalti la viata si a fi sanatosi te doare undeva!!! Tu ca pensionar puteai sa stai linistit preponderent in casa pt ca esti intr-o grupa de risc mai mare si in plus nu produci nimic pt bugetul tarii - doar consumi din el, iar cei care au fost nevoiti sa munceasca pt tara si circotasii ca unii dintre voi, chiar daca poate ar fi preferat poate sa stea si ei sa se protejeze, vrei sa-i expui mai mult si sa-i imbolnavesti.

Sint sigur ca multi dintre cei care sint in prima linie de lupta cu virusul ar prefera sa stea acasa ca sa se protejeze. Dovada este faptul ca multi dintre cei ce se puteau pensiona chiar au facuta asta. Ce-ar fi ca ei sa stea acasa iar tu sa te plimbi nestingherit pe strazi pina cazi jos din cauza ca nu mai poti respira si sa ramii acolo jos pina ori iti trece de la sine (putin probabil) ori dai coltul.

Zi aici ce drepturi ti-au fost si iti sint incalcate?  Ca nu mai poti sa mergi la bodega sa te imbeti??? Stiu ca n-are nici un farmec daca nu poti sa te imbeti in gasca de betivani din birt injurind toata lumea care nu-i de-acord cu tine.

Eu parca as vrea din nou sa se introduca acele restrictii dar mi-e de copiii care trebuie sa mearga la scoala.

Eu personal nu stiu pe nimeni care sa fi fost amendat in timpul restrictiilor, dar atunci cunoscutii mei nu se plimbau aiurea pe strada. Cei care mai ieseau o faceau cu un scop clar si bine definit. 

Mi-e dor de bulevardele pe care puteai sa joci fotbal ziua in amiaza mare.

Mie dor de posibilitatea de a face orasul dintr-un capat in celalalt in (zeci de) minute nu ore ca acum cind se plimba toti timpitii de bani gata pe strazi cu masinile parintilor fara sa respecte legile de circulatie si fara sa-i opreasca nimeni.

Pt alde @BRANCA si ceilalti ce se simt cu drepturile incalcate. Nu mai stau acum sa-i caut sau sa-i enumar, se stiu care sint.

Edited by sesebe

Acum 10 minute, Liviu.Mihaiu a spus:

repara un frigider...

recunosc, cuprins de jena ca functionarea frigiderelor, a cutiei de viteze si a motivului pentru care nu cad avioanele, vor ramine niste enigme vesnice pentru mine!

1 oră în urmă, Defro a spus:

Mie mi-au fost incalcate drepturile omului cand am facut armata. Am fost obligat sa trag cu arma, sa invat sa ucid, sa imobilizez oameni. Au facut o bruta din mine.

Ma obligau sa ma culc si sa ma scol la ore fixe, sa mananc doar atunci cand stabileu ei. Nu ma puteam exprima liber, nu puteam parasi incinta unitatii decat in anumite conditii.

Dupa armata a trebuit sa ma angajez...

Au urmat si aici alte incalcari ale libertatii mele. Program impus, norma de indeplinit, salariu cat au vrut ei, nu cat as fi avut eu nevoie.

Am fugit la facultate... Alti nebuni si aici.

Obligat sa particip la cursuri si examene, materie in exces. Ce sa zic, un adevarat calvar timp de cativa ani.

Pe mine nu ma obligat nime' sa ma insor. Dar de atunci,de vreo 35 de ani, toate drepturile omului oficiale au palit in fata celor care mi-au mai ramas. Mi'a fost schimbat si presul din fata usii pe care scria mandru WELCOME cu unul pe care scrie stay out. Asta apropo's de sugestia data de un coleg ieri.

Deci, se poate si mai rau.

• Administratori
2 hours ago, Marele Savant said:

Onorabile, ''drepturile omului'' nu sint ceva imuabil, batut in cuie ori dat de Dumnezeu! Sint doar niste propozitii scrise de cineva, cindva, acum multa vreme, in alt context si nu inseamna ca nu pot fi schimbate, modificate, restrinse sau largite!

Exact!

Si sa nu uiti ca si cel de langa tine are aceleasi drepturi pe care tu i le incalci cu buna voie. Nu e nici o diferenta intre un criminal(care face crima cu premeditare) si tine, poate ii duci virusul la cineva care moare din cauza asta.

Crezi sau nu ca exista covid dar asta este strict problema peronala si nu iti da dreptul ca sa pui in pericol pe ceilalti.

1 oră în urmă, NICA a spus:

Mi'a fost schimbat si presul din fata usii pe care scria mandru WELCOME cu unul pe care scrie stay out.

Eu am cu "Home sweet home" , dar degeaba.

Acum 15 ore, d2134 a spus:

Pai cand ne-au "arestat" pe noi pensionarii in primavara ce a fost

Eu nu m-am simtit arestat, nici limitat in deplasare, ci protejat. Si cifrele de atunci imi intaresc spusele! 

Acum 5 ore, gica70 a spus:

"a) coordonează activitatea instituției Avocatul Poporulu

b)decide asupra petițiilor formulate de persoanele fizice lezate prin încălcarea drepturilor sau libertăților acestora de către autoritățile administrației publice;

c) verifică activitatea de rezolvare legală a petițiilor primite și solicită autorităților sau funcționarilor administrației publice în cauză încetarea încălcării drepturilor și libertăților persoanelor fizice, repunerea în drepturi a petiționarului și repararea prejudiciilor;

d) formulează puncte de vedere, la cererea Curții Constituționale;Jurisprudență, Reviste (1)

e)poate sesiza Curtea Constituțională cu privire la neconstituționalitatea legilor, înainte de promulgarea acestora;Reviste (2)

f)poate sesiza direct Curtea Constituțională cu excepția de neconstituționalitate a legilor și ordonanțelor;Jurisprudență, Reviste (3)

g)reprezintă instituția Avocatul Poporului în fața Camerei Deputaților, a Senatului și a celorlalte autorități publice, precum și în relațiile cu persoanele fizice sau juridice;

h)angajează salariații instituției Avocatul Poporului și exercită dreptul de autoritate disciplinară asupra acestora;

i) exercită funcția de ordonator principal de credite, atribuție pe care o poate delega cu respectarea prevederilor legale privind finanțele publice;

j) poate sesiza instanța de contencios administrativ, în condițiile legii contenciosului administrativ;

k) îndeplinește alte atribuții prevăzute de lege.

(2) Avocatul Poporului poate delega exercitarea acestor atribuții adjuncților săi sau unor persoane cu funcții de conducere din cadrul instituției"

Unde vezi ca ".. impunea spitalelor să afișeze.."?

Este posibil ca imaginea să conţină: text care spune „Uită-te la idiotul ăla. Ne pune pe toți în pericol. Din cauza celor ca el n-o să fim niciodată în siguranță.”

O poza face cat o mie de cuvinte. Un mare like de la mine!

ps...banuiesc ca este vorba de forumul asta, loc de aberat?

Nu stiu altii cum sunt , dar mie-mi cam vine sa plang cand vad la ce fel degradare umana s-a ajuns.
fluffy37, ce-ai gasit asa de 'like' la poza si zicerea de mai sus ?
Este o postare cu iz (ca sa nu zic miros de WC de gara de provincie) politic si atat.
Suntem in plina pandemie, intr-o grava criza sanitara mondiala.
Voi aberati de dragul topicului sau chiar asa ganditi ?

Acum 6 ore, BRANCA a spus:

Momentan am scapat de microcipare individuala,pasaport biometric s

Doamne Branca, nu credeam ca poti gindi astfel de timpenii! Ce are pasaportul biometric, decit niste masuri in plus ca sa impiedice falsificarea? Ori are pe undeva vreun 666?:rade:

Branca, taman pandemia a dus la aceste masuri, vazute de unii drept "limitarea drepturilor" omului! Aiureli. Aceste "limitari" sunt zonale si pe perioade determinate. Chiar nu gindeste nimeni?

Acum 6 ore, BRANCA a spus:

Nici unul din noi n-a aprobat incalcarea mijloacelor de protectie individuala.

Aici imi scapa! Ce vrei sa spui?

Am tot repetat asta, vad ca nimeni nu a reactionat. Repet, am vazut documentare despre japonezi, cu ani inainte de coronavirus si fara nici o legatura cu vreo epidemie, in care unnii dintre ei purtau masca, pentru ca era gripa sezoniera. Nimeni nu-i obligau! Cind cu Fucushima, toti purtau masca, fara sa le-o ceara careva! Chiar atit de prosti erau incit isi limitau singuri drepturile? La noi in oras, mai acu' ceva vreme, niste smecherasi de la PC-ul lui Voiculescu, se dadeau de ceasul mortii, ca orasul e poluat cu formaldehida. Faceau meetinguri si marsuri prin oras. Toti purtau masca! Nu se plingea unul ca ii sunt incalcate drepturile. Ca sa vezi, acum cind trebuie sa o poarte, tipa, ca li se incalca depturile! (Voiculescu avea, in Fagaras, o fabrica de formaldehida. Fagarasul, in schimb, nu se plingea de poluare! Tot taraboiul se reducea la ...concurenta!)

Acum 5 ore, d2134 a spus:

Pentru ca riscul de a ma imbolnavi eu insumi e proportional cu numarul de persoane infectate din jurul meu

Asta este esena problemei! Ca pina la urma, daca omul e capos si vrea sa se imbolnaveasca, e fix treaba lui, necazul e ca ma imbolnaveste si pe mine! Si eu nu vreau! E ca tembelul ala care merge cu 150 km/h, face accident, moare, dar mai ia cu el inca o familie nevinovata. Ma rog, vinovata ca la intilnit pe bou!

Da Defro, altul care are capul pe umeri doar ca sa nu-l ploua in git! Hachia, in urma unui accident, unuia i se rupe ficatul in doua, are hemoragie si moare. A murit in accident  sau de ficat? Unul grasut, poate trai, bine mersi, inca 50 de ani. Daca a facut covid, poate muri in doua saptamini? Ai intels?

Acum 5 ore, alex.cselenyi a spus:

Pai daca tot sunteti asa de hotarati sa opriti dictatura mondiala care urmeaza sa se instaureze sub pretextul covidului,de ce nu va duceti,fara echipament de protectie,intr-o sectie ATI dintr-un spital covid si sa faceti un miting acolo.....

E, nici chiar asa de prosti nu sunt!

icar,
Eu cred totusi ca acesti participanti la acesta discutie abereaza voit.
Acesta este si subiectul acestui topic: Execitiu de ... aberatie.
Este peste puterea mea de intelegere sa fie altfel.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines