Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Vasile

Loc de aberat

Recommended Posts

Acum 29 minute, merck a spus:

Nu numai americanii s-au dus in China cu tehnologia, ci si europenii, dar nu-i problema! USA si Europa sunt primele doua piete de desfacere din lume. Degeaba produci, daca nu vinzi (mai stim noi pe unii care produceau pe stoc :rade:). 

Anul asta am reinoit electrocasnicele din bucatarie:

- cuptor Bosch - Made in Poland

- hota Bosch - Made in Germany

- plita cu inductie Whirlpool - Made in Italy

- masina de spalat vase Whirlpool - parca tot in Italia facuta

- frigider Electrolux - tot in UE este facut (nu mai stiu exact unde)

- expresso cafea automat Krups - Made in France

Deci absolut nimic, dar NIMIC nu este Made in China! 

Pana si chiuveta din rasina (cu tot cu robinet made in Italy) este made in France!

Am luat ceva m.ie cu doua canapele din piele de la IKEA, Made in Romania, ca deh romanu' nu poate sa faca doua cusaturi paralele si drepte, una o face, dar a doua ii iese ... ca pishatu' boului. Dar ... deja nu am mai vazut Made in China!

DECI E BINE!!! 

Spania a inceput sa faca jucariile la ei in tara, Franta la fel nu mai stiu ce a decis sa nu mai produca in China ci sa le faca la ei. Incet, incet, nu vom mai vedea asa des Made din China, ci doar Made in EU!!!

Crezi tu, desfa una dintre ele sigur gasesti ceva chinezesc.

Nu zic ca o parte din piese nu or fi Made in China, dar nu mai este tot 100% (inclusiv asamblarea) Made in China. Si asta este un lucru bun! E clar ca daca ai luat ceva dintr-o parte si ai dus in alta parte ramane un gol. In timp golul ala se va mari la chinezi, mai ales ca o crestere a acestui gol se poate "stimula" cu marirea taxelor pt import (adica ii vaMUIEste pe chinezi) :rade:.

Edited by merck

Impunerea de taxe pe importul din China înseamnă o creștere a prețurilor, scăderea vânzărilor, creșterea șomajului și multe altele. La un pahar de bere in fața porții pare cea mai bună soluție,dar nu este așa.

1 hour ago, franzm said:

Made in EU înseamna doar ca ultima operatiune din procesul productiv (lipirea etichetei) a avut loc în Europa.

In Franta la Whirlpool nu cred ca francezii lipesc doar etichete:

French President Emmanuel Macron has visited an ailing Whirlpool dryer factory in northern France that was a symbol of the battle for jobs during the presidential campaign. 

Macron a spus clar: 

He told reporters: "We must make the French territory more attractive" to investors.

La noi, bubulii si trepanatii vor ca investitorii sa plece!

1 hour ago, doru3160 said:

Inseamna ca o sa avem cat de curand multe produse made in Romania, pt ca la lipit etichete suntem cei mai tari.

Am vazut plita vitroceramica Zanussi (Made in Romania) alaturi de Bosch (Made in Germany) la acelasi pret! Bine, normal ca s-au vandut primele cele Made in Germany :rade:, dar s-au vandut si Zanussi Made in Romania!

Acum 2 ore, merck a spus:

Bine, normal ca s-au vandut primele cele Made in Germany :rade:, dar s-au vandut si Zanussi Made in Romania!

Da știi de ce? Pt ca romanul e snob. Daca Loganul era făcut la nemți s-ar fi bătut pt un exemplar...numai sa scrie făcut in Germania. Daca are de ales între un capac de wc romanesc di unul nemțesc,  îl alege pe ultimul  pt ca se kk mai cu placere, știind ca restul cunoscutilor lui au capace românești.

Edited by doru3160

Eu am ales vas de buda Villeroy & Boch. În felul asta nu ma kk în lucru nemtesc.

Unde se fabrica plitele? Ma refer la placa vitroceramica, nu la locul de asamblare.

Edited by franzm
Acum 22 minute, doru3160 a spus:

Da știi de ce? Pt ca romanul e snob. Daca Loganul era făcut la nemți s-ar fi bătut pt un exemplar...numai sa scrie făcut in Germania. 

Ei, nu-i chiar așa. :rade:

Or fi și români cu idea fixă că tot ce-i făcut în Germany e divin și restul e kk. Ideea e falsă.

Dar în cazul auto (cel puțin) sh-urile germane reprezintă cel mai bun raport preț/calitate fiind o concurență serioasă pentru Logan și acest adevăr se vede pe străzi.

Desigur asta nu înseamnă că Loganul e de kko, dar e opțiunea celor care vor neapărat mașină nouă nouță și nu-și permit altă marcă.

Eu sunt din tabăra care consideră că e mai avantajos să dai 3 .. 5 ... 7000 de coco (după "putere")  pe un sh german din clasa medie - mare  care te satisface pe deplin decât să plătești 18000 în leasing pentru Logan, care, fie vorba între noi, e din clasa low cost. 

• Administratori

scopul unei masini este sa te duca din punctul A in punctul B, orice altceva este in plus sau extra pentru snobi 

pai mno' cand eram mic si stateam in sat, Ion a lu' Sandica avea cal si caruta. Cam asa o zis si de tataemiu cand si-o luat Dacia. Plus ca Ion cu caruta putea sa care mai mult porumb. 

Asta e problema cu regresia asta, poate sa mearga de la minus la plus infinit. 

Acum 34 minute, Vasile a spus:

scopul unei masini este sa te duca din punctul A in punctul B, orice altceva este in plus sau extra pentru snobi 

Depinde de situație, să dau un exemplu:  dacă nu iți permiți să ții mai multe mașini (de mers la job,de cumpărături,  de excursii cu familia, etc) alegi una bună la toate. Si aceea va fi obligatoriu din clasa medie-mare.

Una nouă din această clasă e destul de scumpă așa că te orientezi  către sh-uri, mașini încă bune/utilizabile care au costat mulți bani la vremea lor iar acum sunt sub prețul unui Logan nou.

Nu mi se pare snobism, mai degrabă adaptare la necesități.

În fine, discuțiile pro și contra despre mașini sunt interminabile și fiecare "tabără" are dreptatea ei :rade:

Florine, snobism e sa crezi ca e necesar sa ai cate o masina pentru fiecare nevoie. 

Voi in ce filme Dallas traiti cu faze d-astea: "dacă nu iți permiți să ții mai multe mașini (de mers la job,de cumpărături,  de excursii cu familia, etc)"?

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines