Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Vasile

Loc de aberat

Recommended Posts

Pt scoala am invatat in mare parte la luminare asa ca stai tu linistit ca stiu foarte bine cum era, diferenta este ca eu incerc sa pastrez amintirile placute si nu ma pling ca multi ce aici de pe forum ca nu aveam ce minca. Chiar si cu lipsa aia de mincare lumea era mai sanatoasa decit acum supraponderala si imbuibata cu toate prostiile.

Daca tu ai facut foamea si te mai bateau si parintii cind veneau bauti acasa de ai numai amintiri frustrante nu are nimeni ce sa-ti faca.

Niciodata nu vei avea tot ce-ti doresti. Si cel mai bogat om din lume are ceva ce-i lipseste.

Daca pt tine banii sau scaldatul in ciocolata inseamna fericirea atunci nu ai ce cauta pe forumul asta sa te plingi - fugi si fa-i. Sau poti astepta pomana ele...la ca sa te faca sa uiti ce nu s-a facut, si ce lipsea acum 30+ ani si ceea e lipsete acum dar sintem pacaliti ca avem.

Edited by sesebe

Acum 2 ore, maxente a spus:

Ia auzi mister, nu se stie exact de unde provine aurul ca element !

Spuse cercetatorii britanici...

cercetatorii astia britanici au o imaginatie foarte bogata, ei stiu totul despre tot si despre toate

Acum 10 ore, Marele Savant a spus:

de ce v-ati simtit atins?

Pentru ca, asa cum spuneam, am fost bagat si eu in aveasi galeata. Si chiar nu inteleg de unde aceste acuze, nu neaparat la persoana mea.

Pai vezi, Mare Savant, cum ziceam, nu la alea ma refeream. Si da, au fost, au facut parte din epoca, asa cum, in prezent, fac parte altele. Si da, ai dreptate, oamenii au trait si dupa anii 80, si inainte, de aceia nu trebuie generalizat.

Acum 10 ore, merck a spus:

eu l-am citat pe @BRANCA si ai raspuns tu!

Taman am aratat mai sus de ce. Daca vrei, ia-o ca o musca pe caciula!:scarpin

A, bun domeniul tovarasului e altceva. Dar ia zi, acum nu e tot ...asa? Asa, pe ici pe colo, prin partile esentiale. Si mai e o chestie, atunci nu te lasa militianul, acum nu te lasa banul. Sunt curios citi oameni ai muncii se duc la Mamaia, la un hotel de 1500 euro camera pe noapte? Cumva....zero? 

Acum 8 ore, merck a spus:

un copil sa doreasca sa manance o ciocolata (pe care acum o gasesti peste tot) si parintii sa nu poata sa i-o ofere? 

Vezi tu, e o mare diferenta intre a nu putea sa-i ofere ciocolata ca nu avea de unde sa o cumpere si a nu putea sa i-o ofere pentru ca nu poate sa i-o cumpere! Daca nu faci diferenta, inseamna ca traiesti intr-o lume a ta.

1500e pe noapte e pret de burj al arab.

Ori pretu e o exagerare ori daca e real e pt snobii cu bani care se lauda intre ei care mai de care cat a dat mai mult pe ceva evident supraevaluat.

Azi piata e libera, ai de unde alege, poti zbura in lumea larga. Ai ce vedea de multe ori la preturi decente.

Edited by Sharky

Acum 11 minute, icar a spus:

Vezi tu, e o mare diferenta intre a nu putea sa-i ofere ciocolata ca nu avea de unde sa o cumpere si a nu putea sa i-o ofere pentru ca nu poate sa i-o cumpere! Daca nu faci diferenta, inseamna ca traiesti intr-o lume a ta.

Fii serios! Cine nu are 2-3 lei sa cumpere o ciocolata unui copil inseamna ca ii bea alocatia la birt.

In 2018 6,3 milioane de romani traiau in saracie.Asta e realitatea trista.Probabil majoritatea acestora la tara...

Interesant,tot in 2018,ca cca 74% din avutia populatiei era reprezentata de locuinte.Avantajati sunt cei din orasele mari.Acolo,pe o "cutie de chibrituri",poti lua de la 40 la 100000 de euro! Poate si peste...

Oricum preturile sunt departe de UE.Cand am vazut o chitimie de 9 mp,la mansarda,la Paris,cu peste 200000 de euro am ramas blocat!...

Edited by BRANCA

9 hours ago, sesebe said:

diferenta este ca eu incerc sa pastrez amintirile placute si nu ma pling ca multi ce aici de pe forum ca nu aveam ce minca. 

Daca tu ai facut foamea si te mai bateau si parintii cind veneau bauti acasa de ai numai amintiri frustrante nu are nimeni ce sa-ti faca.

Din grupul meu chiar nici un copil nu era batatut de parinti (si chiar nu i-am vazut bauti niciodata). Deci, daca tu ai avut parte de asa ceva, nu incerca sa generalizezi ca nu este adevarat. 

Oricum parinti betivi care isi maltrateaza copiii sunt si acum si vor fi si in viitor.

Daca tu ai de gand sa pastrezi amintiri placute dintr-o dictatura, este dreptul tau, insa nu poti avea pretentia ca si altii sa faca acelasi lucru. Asa ne putem trezi ca intr-o zi si celor din lagare sa li se ceara sa pastreze doar amintirile placute (desi ma indoiesc ca poate exista asa ceva). 

2 hours ago, icar said:

Pentru ca, asa cum spuneam, am fost bagat si eu in aveasi galeata.

Unde, de catre cine? 

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/femeie-care-nu-a-declarat-banii-din-videochat-trimisa-la-biserica-prin-decizia-instantei.html

Cum si-au dat astia seama ca a facut videochat? I-au luat contul la puricat si nu a putut justifica sumele acelea primite? Nu mi se pare o suma atat de mare ... 

Iar despre pedeapsa nu comentez nimic .. :))

Merck.Chiar nu intelegi multe...Aproape orice copil are amintiri frumoase din copilarie.Asta indiferent de cat de sarac ar fi fost si in ce perioada istorica ar fi trait.Probabil e cea mai frumoasa perioada din viata fiecaruia.Razboi sa nu fi fost...

Ion Creanga crezi ca avea mare branza in traista?Si mai umbla si in opinci si mai era si imbracat vai mama lui!Si ce amintiri frumoase a pastrat despre perioada copilariei!...

Acum 1 oră, merck a spus:

Din grupul meu chiar nici un copil nu era batatut de parinti (si chiar nu i-am vazut bauti niciodata). Deci, daca tu ai avut parte de asa ceva, nu incerca sa generalizezi ca nu este adevarat. 

................

Pai si atunci dece ai amintiri urite din vechiul regim? Nici eu nu stiu copii din gasca mea (inclusiv eu) care sa fi avut parinti betivi sau care sa-i bata cind ajungeau acasa beti dar ar fi fost singurul motiv REAL ca sa ai amintiri urite din copilarie. Si nici razboi nu a fost. 

Statul la coada la piine? Pt noi copii era un prilej de joaca si de a sta mai mult pe-afara.

Ai facut foamea si ti-au muri rudele de foame?

N-ai mincat ciocolata si banane? Multi copii nu maninca nici acum din cu totul alte motive.

Nu esti decit un frustrat de ceva din vechiul regim (nu stiu ce si nici nu ma intereseaza) care nu stie decit sa injure ceea ce au reusit sa faca parintii nostri in conditiile alea nu tocmai usoare, un vesnic nemultumit de ceea ce se facea pe-atunci. Mai era unul pe-aici caruia ii putea tot ce-i facut in Romania indiferent daca era facut in vechiul regim sau dupa 90.

Edited by sesebe

Acum 9 ore, Vasile a spus:

Spuse cercetatorii britanici...

cercetatorii astia britanici au o imaginatie foarte bogata, ei stiu totul despre tot si despre toate

Din ce vad eu acolo nu prea sunt aberatii de ''cercetatori britanici''.

Acum 1 minut, sesebe a spus:

.....ar fi fost singurul motiv REAL ca sa ai amintiri urite din copilarie

A strans bani de masina, a stat cu usa inchisa sa nu iasa caldura

1 hour ago, sesebe said:

Pai si atunci dece ai amintiri urite din vechiul regim? Nici eu nu stiu copii din gasca mea (inclusiv eu) care sa fi avut parinti betivi sau care sa-i bata cind ajungeau acasa beti dar ar fi fost singurul motiv REAL ca sa ai amintiri urite din copilarie. Si nici razboi nu a fost. 

Am mai spus-o dar se vede ca trebuie sa o repet: daca pana prin anii 80 calitatea vietii in Romania a crescut, incepand cu '83 a inceput declinul. Daca in anii 80 mai gaseai o ciocolata, un salam sau altele, in '89 nu mai gaseai nimic. Nu era razboi si tocmai asta era problema. Dupa razboi toti stiu ca este greu, dar la noi era greu si nu era razboi. Se manca rahat ca trebuie platita datoria externa, bun, dar totusi in martie s-a platit datoria si pana in decembrie nimic nu s-a schimbat. Deci oamenii erau condamnati la "strangerea surubului" pana la calendele grecesti. Omul isi gaseste puterea de a inainta daca intrevede o speranta de mai bine. Se intrevedea la orizont vremuri mai bune in '89? 

Si mai este inca o problema, se tot batea moneda cu datoria externa, dar cine a facut datoria aia, nu tot ceasca? El a imprumutat banii si ce se astepta? Sa ii spuna aia: nu trebuie sa ii rambursati, este un cadou?! Atunci ca si astazi: daca faci un imprumut si banii nu-i folosesti cu cap ... devii sclav cu acte in regula! Daca esti prost si nu te duce capul, nu te baga dom'le sa faci imprumuturi! 

Imprumuturile nu se faceau ca azi. Datoria externa, inclusiv transferul de tehnologie  si licente (inclusiv centrala de la Cerna Voda), s-a datorat atitudinii antisovietice. 

Edited by daniels

Indonezia se confruntă cu o creștere accelerată a numărului de cazuri zilnice de COVID-19, iar conducătorii unei provincii au stabilit ca opt persoane, care au refuzat să respecte regulile impuse de autorități, si sa poarte mastile, să fie date ca exemplu, săpând morminte pentru victimele coronavirusului,
Citeşte întreaga ştire: Drept pedeapsă că au refuzat să poarte măști de protecție, opt indonezieni au fost puși să sape morminte pentru victimele COVID-19

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines