Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Laptop:Display stroboscopic


Postări Recomandate

Salut @Gilbert Sparios,

 

Nu spun ca asta e problema lactobarului tau, dar uite ce am gasit intr-un teveu: doua leduri complet busite, una se aprinde cu intarziere, iar alta palpaie. Am observat numai dupa ce una dintre cele busite s-a intrerupt si s-au stins toate ptr. ca sunt legate in serie. Nu se mai vedeau artistii, dar avea sunet. Cum nu am gasit LED de schimb imediat, am facut un taranism: am scurt-circuitat ledul intrerupt. Cu ocazia asta am vazut ca mai multe leduri si-au luat o pauza. Iti dai seama ca invertorul era bine mersi. Nici eu nu am auzit de "bobina demagnetizata". Nu stiu cata experienta ai, dar daca nu esti bazat la placi cu SMDuri, iart-o, ca se alege praful si pulberea de lactobar.

 

Daca face si in BIOS, e putin probabil ca e de driver soft, mai degraba o problema hardware. Nasol! Poti totusi, ca un test suplimentar sa faci un stick linux, sa butezi linux si sa vezi cum presteaza, desi se cam strange de-o belea de HW.

 

 

 

Poate ai scris, dar eu nu am gasit. Daca pui pe monitor extern, cum se vede? Tot clipoceste imaginea sau se vede bine?

 

Editat de cirip
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

20200806_195730.thumb.jpg.06d5807b67f470ade778e25b3cbe6d82.jpg

 

 

am revenit dupa o perioada cu cautarea problemei. am ajuns pentru moment la electronica din display (panel Innolux ).

se observa foarte clar cum led-urile de backlight fac problema. pentru ca la mine sunt led-uri nu tub cu descarcare.

 

am gasit tot mai multe probleme simlare care s-au soldat cu reparatul acelei bobine din circuit-ul de step up pentru led-uri.

interesant ca daca asez un magnet mic pe bobina face aceasi problema chiar si cand nu ar face.

in rest..la masuratori, tensiunile de comanda sunt stabile, cea de la acumulator oscileaza doar zecimale, firesti.

in schimb tensiunea de iesire din cip-ul CM509A sau pur si simplu toate iesirile pentru led-uri 3 la numar, au aceasi oscilatie.

nu a reactionat la incalzit nici bobina nici cip-ul. deocamdata nu le-am dezlipit sa fac o relipire sau ceva, pentru ca trebuie dezlipit ecranul de touchscreen. este un laptop cu touchscreen.

 

as comanda pe tme bobina de 10uH dar sincer nu prea ma descurc cu dimensiunile. am masurat-o ar fi cam 6x6mm si inaltime de 2-3mm. aveti vreo idee cam ce bobine sunt acolo ?...

 

eu sincer nu pot sa inteleg care sa fie treaba cu schimbat-ul bobinei, si succesul unora de le alte forumuri..

sa fie pur si simplu reincalzirea cip-ului sa a diodei de langa..sa fie chiar un lot (vapor) de bobine care ...care ce, ca e doar sarma in fond.. nu stiu...

 

cat despre cip-ul ala..CM509A sau MP3388 ...in afara de aliexpress..2-3 luni..nu pot sa-l cumpar de altundeva oare ?

 

 

Editat de Gilbert Sparios
Link spre comentariu

Sparios.Pai e normal cand pui magnetul pe bobina sa o ia razna!Se modifica inductanta!

 N-ai nicio scula de masurat LC?E chinezaraia de vreo 50 lei,e aia a lui Miron de pe forum.Ultima chiar daca e 200 si de lei e extrem de utila la smd-uri.

Si te-ar mai ajuta un osciloscop.N-ai nici un coleg in zona cu asa ceva?

Link spre comentariu

osciloscop nu mai am.. era bun. eventual sa adaptez un analizor dar nu prea ajuta. 

 

bobina am masurat-o si cu Miron si cu LCR45 si pare a avea 9.8uH. dar dacă citiți câte cazuri s-au rezolvat prin schimbatul bobinei la fel de bune la măsurătoare .. zau dacă inteleg. m-am uitat pe ds sl cip-ului, ar trebuii sa își faca treaba și cu 4. 5V la intrare. la el ajunge  tensiunea de pe baterie. 

 

magnet, bobina.. știu ca se modifica dar până acum nu am reușit performanta sa blochez o sursa asa.. 

 

am pus alt consumator in loc de led-uri si tot asa face tensiunea livrata. 

 

masa care ajunge în display e ok, cativa miliOhm. si oricun tensiunea de intrare e relativ stabila. 

Editat de Gilbert Sparios
Link spre comentariu

 Daca tii neaparat poti schimba bobina.Daca e spatiu merge si o bobina non smd.10uH e o valoare mica.Singurul lucru necunoscut e curentul admis de bobina.Groso modo s-ar putea aprecia dupa grosimea firului bobinei.Sau luata chiar la valoare mai mare curent estimat,daca gabaritul si locatia permite.

Link spre comentariu

da, dar spațiul nu permite. ramane sa incerc sa masor curentul măcar pe consumator. probabil vreo 250-300mA.

 

nu am găsit nici o bobina de 10uH la indemana, probabil o sa aștept pana când am nevoie și de altceva. 

 

cat despre IC, care are o probabilitate mau mare sa aiba ceva.. nu pot găsi altundeva in afara de alliexpress. am zero experienta cu acest site.. 

Link spre comentariu
La 07.08.2020 la 20:31, validae a spus:

Lasă bobina în pace, că nu are ce să se fi întâmplat cu ea, are câteva zeci de spire cel mult.A fugit magnetismul din ea ? :rade:

nu stiu, si eu as spune la fel ca tine. dar sunt prea multi si din cehia si din polonia si rusi, care au ajuns la aceasi concluzie. au schimbat bobina si problema le-a disparut.

concret nu inteleg nici eu de ce dar...

in fine, eu am ales sa comand pe alliexpres cip-ul care se ocupa acolo de led-urile alea, CM509A, poate si bobina.

 

as avea alta sansa sa gasesc un CM509A sau un MP3388 (alternativa) la vreun coleg pe forum...?

Link spre comentariu

am reusit sa gasesc o bobina aproximativ egala ca si dimensiuni de 10uH, intr-un display mai vechi cu descarcare in gaze,  si-am schimbat-o. procesul a decurs nu foarte perfect din cauza ca a trebuit dezlipit ecranul de touchscreen, dar in final nu s-a ales cu nici o problema. Vroiam doar sa spun ca asta a fost partea cea mai dificila. Cablajul trebuie incalzit lent, altfel are tendinta de deformare/arcuire si chiar in apropierea bobinei este pe partea cealalta de pcb legatura unuia din flat-urile care comunica cu panoul lcd. A trebuit sa folosesc buretel umezit pentru siguranta flat-ului. Nu stiu exact grosimea sarmei sau curentul suportat de noua bobina dar nu se incalzea.

 

apoi, cu noua bobina, l-am pus in teste, pe baterie acum am 63% si problema pare ca a disparut, sau in orice caz nu a mai ajuns vreodata la sub 84% (3.75/celula) 

 

 hmm..pana la urma, ca si cum bobina s-a magnetizat , miezul ei; si ca rezultat a scazut valoarea ei inductiva. Am masurat si bobina veche cu probleme.

La 200kHz are 9.21uH, cea "noua" avand 9.82uH. Aparent atat de mica diferenta ... dar..suficient cat driverul CM509A sa aiba probleme. Sau valorea calculata (rezistorii de setup) de ei sa iasa din parametrii.

 

Pana la urma..si bobinele pot suferii degradari se pare, chiar altele decat intrerupere sau strapungere email.

Sper ca va servi si altora acest post. Voi revenii cu informatii daca apar probleme pana la sfarsitul testului, adica descarcarea completa a acumulatorului.

Editat de Gilbert Sparios
Link spre comentariu

Sau poate că schema are nişte valori critice şi o mică schimbare a inductanţei a dus la fenomenul citat.O atât de mică diferenţă de inductanţă nu ar fi trebuit să aibă efecte aşa grave decât dacă schema are ceva eroare de proiectare, lucru comun la acest tip de laptop.Aşa cum multe maşini ies din fabricaţie cu erori grave, care sunt depistate ulterior....numai că la laptopuri nu prea te mai cheamă cu ele înapoi.Unele sunt făcute să nu ţină mai mult decât garanţia de doi ani...asta e.

Link spre comentariu
Acum 16 minute, validae a spus:

Sau poate că schema are nişte valori critice şi o mică schimbare a inductanţei a dus la fenomenul citat.O atât de mică diferenţă de inductanţă nu ar fi trebuit să aibă efecte aşa grave decât dacă schema are ceva eroare de proiectare, lucru comun la acest tip de laptop.Aşa cum multe maşini ies din fabricaţie cu erori grave, care sunt depistate ulterior....numai că la laptopuri nu prea te mai cheamă cu ele înapoi.Unele sunt făcute să nu ţină mai mult decât garanţia de doi ani...asta e.

 

da, adevarat si asta. eu cred ca valoarea de 10uH nu este conform specificatiilor/recomandare de la producator unde apare 22uH. Doar ca nu am incercat sa pun 22uH deoarece set-ul din capacitori si rezistori a fost calculat pe 10uH. Si da, ai dreptate. Se pare ca astia nici n-au mai modificat schema si componentele pentru bateria la care s-au orientat. un lipo cu 2 celule. aceasi schema ar merge garantat la 4-6 celule de Li-Ion.

Editat de Gilbert Sparios
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări