Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

centrare laser

Guest Nedelcu Andrei

Recommended Posts

Guest Nedelcu Andrei

am un laser care trebuie sa il aliniez cu o foto dioda la o ditanta de la 3m la 50 de m!am inteles ca pot monta in st si dr laserului 2 receptoare de ultrasunete iar langa fotodioda (receptor) un emitator !Cu ajutorul unui microcontroler care citeste semnalele de la cele 2 receptoare de ultrasunete sa comande un motor care sa invarta ansamblul laser si senzori !Are cineva asa ceva facut sau stie cineva vre-un site despre asa ceva ?Ce ar fii mai bine sa folosesc ultrasunele , radio , lumina ?!!?

• Replies 2
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Da' cu topicul vechi ce-ai avut? De ce nu postezi tot acolo? Sa inteleg ca este vorba tot despre robotul comandat prin laser? http://forum.izatech.ro/viewtopic.php?t=3602

Exprima-te putin mai clar, eventual fa niste scheme cum anume te gandesti tu sa arate tot "ansamblul senzori-laser", mie unul nu mi-e clar deloc cum anume vrei sa faci, desi inteleg in mare (vrei ca senzorul sa ramana ghidat pe raza laser, corect?). Chiar daca asta e o problema, ma indoiesc ca este cea mai mare, poate prima data ar trebui sa ai o pereche emitator-receptor care sa functioneze.