Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ajutor μtracer


Postări Recomandate

Mai demult s-a facut un grup buy pt un μtracer (era in jur de 400lei, daca imi aduc aminte bine) . S-a cumparat atat placa cat si piesele. Intre timp eu am pierdut toata documentatia cu schema cu tot. Va rog cine are documentatia respectiva sa mi-o trimite ( tin minte ca ceva piese au fost notata invers pe placa) sau daca nu,  sa mi-o asambleze - normal, contra cost. Ofer in acest caz 100 de lei.

Va rog sa ma contactati in privat!

Editat de imreberes
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 5 săptămâni mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

Domnule, imi pare rau, nu detin µTracer, te-as fi ajutat cu placere. Este cam ciudat spiritul asta de echipa romanesc. Mai are un pic si face anu' topicul. Daca te luai de unu' care foloseste µTracer, in secunda a doua sareau toti in apararea lui.

Link spre comentariu
Acum 10 ore, imreberes a spus:

Nimeni nu mai are documentatia?

Pentru montaj si calibrare se foloseste maualul de aici  https://www.dos4ever.com/uTracer3/uTracer3plus_con_man.pdf

Diferentele fata de manual sunt urmatoarele:
1. partea de RS232: in loc de MAX232 are FT232RL, care are pe langa mufa USB (B) doi condesatori de 22pF, 2 de 100nF/63V si 2 rezistente (1K8 si 18K) care sunt marcate pe silkscreen, in partea stanga sus, exact in locul unde era MAX232.
2. J4 este exclus de pe cablaj
3. condensatoarele C35 si C37, rezistentele R51 si R52 sunt pe cablaj
4. daca ati cumparat si componentele impreuna cu cablajul trebuie sa stiti ca trnzistoarele  KSA1156 au fost inlocuite cu MJE5852 (se planteaza cu       spatele la sigurante)
5. rezitentele de 5k23 1% au fost inlocuite cu 5k1 1%, daca vreti le inseriati cu 150 Ohmi
6. Diodele D5 si D13 sunt marcate gresit pe cablaj, trebuie puse invers.
7. In paralel cu rezistorii R40 si R29 se monteaza cate un condensator de 2n2
Atentie! Exista in kit si un Ferite Bead SMD care se monteaza in apropierea mufei USB, este marcat pe cablaj FB!!! Fara el nu va functiona interfata USB, alimentarea se face din PC.
Cablajul este aprope perfect, o parte din componente intra destul de fix in gauri (UF4007, unele rezistente...) iar 3 tranzistori (BD138, si 2xMJE5852), diodele SB140 si zenerul de 24V nu intra in gauri, se rezolva indoind pinii la 90 grade si lipind pe pad-ul Coper TOP, gaurile sunt cu treceri metalizate.
Plusul de pe silkscreen la condensatoarele de 1000uF/50V nu se vede ok, dar are o liniuta alba langa pad, atentie deci la asta!!!
 

Editat de Elison
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări