Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
winstyle

NEI N20M4XM lipsă imagine

Recommended Posts

Posted (edited)

Sa nu fie lipitura rece pe traseul filamentului,si cand i-ai pus capacul s-a miscat.

Sau panglica de legatura cu RGB intre sasiu si tk.

Edited by adydep

Nu are parametrul ''CL'' in meniul service.

Rezistența de pe filament era deja mică,  0,47 . I-am pus una de 0,27. 

Am mărit și puțin tensiunea G2 . 

Acum apare imaginea , dar pentru câteva zeci de secunde o afișează puțin defocalizată .

In fine , e și tubul uzat . Ce pretenții să ai de la vechiturile astea ...? Vin la reparat cu un defect și mai găsești câteva .

Vă mulțumesc tuturor pentru implicare! 

I-am schimbat și memoria atunci când am pus alt dump .

Lipiturile menționate le verific mereu (printre altele) de câte ori am la reparat un ''borcan'' d-ăsta.

Posted (edited)
9 hours ago, winstyle said:

Nu are parametrul ''CL'' in meniul service.

Rezistența de pe filament era deja mică,  0,47 . I-am pus una de 0,27. 

Am mărit și puțin tensiunea G2 . 

Acum apare imaginea , dar pentru câteva zeci de secunde o afișează puțin defocalizată .

In fine , e și tubul uzat . Ce pretenții să ai de la vechiturile astea ...? Vin la reparat cu un defect și mai găsești câteva .

Vă mulțumesc tuturor pentru implicare! 

I-am schimbat și memoria atunci când am pus alt dump .

Lipiturile menționate le verific mereu (printre altele) de câte ori am la reparat un ''borcan'' d-ăsta.

:offtopic2

Simpla curiozitate ma face sa te intreb, ce varsta are clientul caruia i-ai reparat tv-ul si cat a platit pentru reparatie ?, eu am pus acum 1 an pe anunt "la jumate" 2 tv-uri crt VORTEX (tub flat 51cm) noi la cutie (+ telecomanda ) cu 100 de lei bucata, daca am vazut ca nu se lipeste nimeni de ele, am cautat sa le dau de pomana dar nu am avut la cine, in final au ajuns la RER, cei care colecteaza deseuri electronice..nu am primit niciun leu, am scapat de gunoi si atat...:rade:

Edited by Costica Tv

Are peste 70 de ani . I-am mai reparat incă unul pe lângă acesta , cu altă problemă. Total reparație 150 lei :)  Persoanele mai in vârstă se pare că renunță greu la televizoarele vechi , deși mulți dintre ei au destui bani să-și cumpere televizoare moderne.