Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Kit frecventmetru_scala numerica, clona chinezeasca.


Postări Recomandate

  • 4 săptămâni mai târziu...

 

La 03.08.2020 la 14:05, core sma a spus:

un programator care nu a respectat tensiunea de programare

Tensiunea de programare este zero sau +5 V si se respecta intotdeauna. La citire, tensiunea celulei se compara cu un prag, de exemplu 2,5 V. Cand tensiunea ajunge in apropierea pragului, citirea poate fi incerta, iar la depasirea pragului citirea este corupta.

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...
La 28.06.2020 la 14:37, puriu a spus:

 

 Am gasit pe internet (oka...) pe la 100 lei ceva mult mai bun si gata facut:

                                       1046250231_8digiti.thumb.png.51dac3d9245760cddbdf5be144a00d5b.png

Merge pana la 2,4 GHz. 

Acest frecventmetru vine cu frecventa tactului(cuartului) etalonata de constructor sau trebuie etalonat ?

Link spre comentariu
Acum 5 ore, grosu99 a spus:

Daca are cuart trebuie verificat si eventual etalonat.Daca nu are cuart nu-l cumpara !

 

Fara suparare, dar cite f-metre digitale fara oscilator cu cristal ati vazut pina acum?

 

 Aparatele sint suficient de precise, daca se doreste mai mult de la ele, se pot duce la verificat la un laborator de metrologie!

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Buna ziua! Am cumparat si eu acest chit in speranta ca il voi monta in cutia unui generator de frecventa. Montat si alimentat cu 9 volti. Face tot ce zice in prospect, intri in meniu si selectezi ce vrei, memorezi, etc. Numai ca nu masoara nimic, nici quarturi, nici frecvente. Afiseaza doar un "zero" pe unul din segmenti si asa ramane. Am introdus semnal RF dintr-un generator rusesc cu semnal mare. Am schimbat si quartul de 20 MHz, tot aia. Vreau sugestii, poate ii dau de cap. Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
1 oră în urmă, cosmin YO9ICC a spus:

Buna ziua! Am cumparat si eu acest chit in speranta ca il voi monta in cutia unui generator de frecventa. Montat si alimentat cu 9 volti. Face tot ce zice in prospect, intri in meniu si selectezi ce vrei, memorezi, etc. Numai ca nu masoara nimic, nici quarturi, nici frecvente. Afiseaza doar un "zero" pe unul din segmenti si asa ramane. Am introdus semnal RF dintr-un generator rusesc cu semnal mare. Am schimbat si quartul de 20 MHz, tot aia. Vreau sugestii, poate ii dau de cap. Va multumesc anticipat!

De care kit e vorba ? Cel care masoara si cuarturi sau care ?

Link spre comentariu

Scoate PIC-ul din soclu si refa lipitura la pinul de intrare,verifica continuitatea intre intrare si pinul 3 al picului. Verifica C4 sa nu fie in scurt.

Schema: https://www.elforum.info/uploads/monthly_2020_06/5_digit_counter_xtal_checker__ok.gif.15c5a4b91ace731b0526367e3c946e74.gif

 

Pune o poza frecventmetrul tau,o poza cu rezolutie buna fata si cablaj.

Editat de vio2007
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări