Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Philips N4420... zgomot pe redare....


Postări Recomandate

Buna seara,

 

Am o intrebare pentru colegii mai experimentati:

Incerc sa restaurez un magnetofon Philips N4420.

La mecanica m-am descurcat, aproape bine, plimba banda bine in toate modurile(derulari si redare/inregistrare), franele actioneaza corect, banda se aseaza bine in role, tensiunea este corecta in banda in toate modurile..

Am ajuns la electronica: redarea pentru inceput...

Calitatea sunetului de pe benzi preinregistrate este surprinzator de buna, de altfel ce-am citit in cartea tehnica m-a uimit: capete longlife, banda de frcvente redata la viteza 19.05cm/s 35-25000Hz...

Problema pe care o am este ca indiferent de prezenta benzii sau de viteza de redare exista o frecventa in jurul a 500-800Hz la 19.05cm/s, se injumatateste la 9.53 si se injumatateste din nou la 4.75...

suna ca un zgomot de perii sau din tahogeneratorul motorului de cabestan. Am schimbat pana acum cativa condensatori din stabilizatorul tensiunii de alimentare: C50(15uF), C51(68uF ), C52(33uF), C19(68uF), C205(330uF). Nu am inlocuit C701(68000uF). Am crezut ca zgomotul a aparut dintr-o slaba filtrare a tensiunii de alimentare urmata de propagarea zgomotului respectiv prin circuitele de alimentare ale preamplificatorului de redare.

2.png

din pacate nu pot incarca toata schema...

Inca o bucata...

1.png

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Dupa 2 ore de cautari desarte, masuratori in te miri ce locuri, am facut o miscare gresita....si am impins putin motorul de cabestan...

Atunci am descoperit ceva ce nu zice nici olandezul si nu e specificat pe nici un site... motorasul are ecranul(carcasa exterioara izolata fata de sasiu si dus cu fir la o masa pe care si-a ales-o producatorul...si minune! Tiuitul a disparut. Atunci am inceput sa misc motorul...in anumite pozitii reapare, in altele dispare.

Fixarea motorului este facuta cu 3 amortizoare de cauciuc... Dar timpul si-a pus amprenta pe amortizoarele de cauciuc care au binevoit sa cedeze si unul din ele nu mai asigura izolatia ecranului fata de sasiu. Ca mecanic oricum nu-si mai faceau treaba.

Deci am improvizat izolatie(saibe de plastic si tub termostrictiv pe suporti), am pus mai apoi amortizoarele mecanice(niste saibe de trecere din cauciuc alb) si gata. defectul s-o topit. e timpul sa ma apuc de inregistrare...

Link spre comentariu
  • 7 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări