Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
adydep

S-a mai dus un coleg...

Recommended Posts

Păcat, Dumnezeu să-l ierte şi să-l odihnească.Deşi era destul de în vârstă, tot lucra la câte un osciloscop performant, ultima discuţie cu dânsul despre aşa ceva a fost....era pasionat de ele.

Pff...asta e cea mai urata veste... :( 

Am facut niste schimburi de piese cu d-l Bebe Sabac, si mai conversam pe teme RF, domeniul ii placea si dumnealui...

De la o vreme legatura se cam intrerupsese....banuiam ceva, dar nu am vrut sa deranjez cu intrebari.

Apreciam enorm la dumnealui faptul ca nu era reticent la idei si abordari noi, dimpotriva, il interesau. Si nu avea prejudecati fata de componentele chinezesti, eu asta ofeream.....in fine, acum mai putin conteaza. 

Mi-a mai ramas o placa intacta oferita de dumnealui, de la un radiotelefon romanesc. Ramane amintire...

Dumnezeu sa-l odihneasca ! 

Acum citiva ani , i-am cerut sfatul, in legatura cu un osciloscop (la mina doua), pe care, l-am cumparat de la un coleg din Bistrita !

Sa-i fie-i tarina usoara!

Trista veste, foarte trista, era unul dintre cei pe care ii admiram in meseria asta...
Deprimant ca tot se duc mintile luminate, nu era doar un bun teoretician dar si un om foarte modest si politicos.

Tot deprimant este si faptul ca tinerii nu mai tind sa fie interesati catre nivelul acela de teorie, asa ca ar trebui sa ne bucuram de electronistii buni care au mai ramas atat cat ii avem, greu de crezut ca noile generatii ii vor putea substitui.

D-zeu sa-l odiheasca in pace.

Stei cineva daca avea cumva vreo legatura cu acel profesor  Sabac de la Facultatea de Electronica?

Edited by Traian B

Nu cred...Ion Gh. Șabac era profesor de matematica, a decedat in 1996,

Citat

Bine ai venit în comunitatea ELTC70! www.promotia70.eltc.ro, Electronica si ... Ion ŞABAC (1916-1996) ... Catedra de dispozitive, circuite şi aparate electronice ...

...  intrebam daca userul gsabac avea vreo legatura (adica de rudenie) cu un anume profesor  Sabac cu care am facut si eu Matematici Speciale in '89-90... [edit]: si care profesor banuiesc ca ar putea sa fi  fost acel I.G Sabac. (nu-mi amintesc exact numele intreg, memoria deja imi joaca feste)

Edited by Traian B

Foarte bun in electronica .Se cunostea ca era la un nivel mult mai ridicat decat un simplu absolvent de electronica  .M-a ajutat la simularea unui convertor in LTspice

Dumnezeu să-l ierte şi să-l odihnească.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines