Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Legende urbane si altele care sfidează bunul simț

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Suntem tara cu un sistem educational la pamint, scara valorilor este data peste cap, cel care tipa mai tare, jigneste si da cu pumnul, are dreptate. Suntem tara in care nu conteaza decit parerea ta. Suntem tara in care fiecare i-o trage fiecaruia. Suntem tara cu cele mai multe biserici pe cap de locuitor, tara in care oamenii se tirasc pe coate in jurul bisericilor, sub privirea aprobatoare si satisfacuta a preotilor. Exceptiile sunt taman atitea cit sa intareasca regula. Daca suntem platiti, suntem harnici, daca se fac ca ne platesc, ne facem ca muncim. Cam asta suntem acum. Legenda urbana sau ba.

Link spre comentariu

  Este din capul dv. ce ati scris mai sus sau asa prevede ''fisa postului''? ce placere puteti avea denigrind in toate felurile tara in care totusi traiti? in ultimii 30 de ani ati avut posibilitatea sa alegeti o alta tara care sa fie pe gustul dv. si unde sa fiti multumit de cele din jur!

  Poate sinteti in viata reala un vasnic activist al opozitiei, un luptator pentru dreptate si democratie, atunci va rog sa primiti felicitarile mele! daca doar imprastitiati venin pe forumuri, e vax albina!

Link spre comentariu
Acum 29 minute, d2134 a spus:

Si da, voturile au fost 100% de la populatie, n-au votat ciinii si pisicile...

Daca pt tine 87% inseamna 100%, ok,  greseala mea, scuze. Nu ma leg de faptul ca ai ales datele/anul care avantajeaza cele sustinute de tine. Si chiar asa stand lucrurile, sa ii faci prosti de-a valma pe ceilalti 13% care nu intra in statistici, tot mi se pare mult.Ne-am invatat sa ne punem cenusa in cap, si sa nu mai reactionam cand unii chiar se caca in capul nostru. Sa ne mai miram cum ne privesc maghiarii?

Editat de doru3160
Link spre comentariu

  

Acum 24 minute, Marele Savant a spus:

  ce placere puteti avea denigrind in toate felurile tara in care totusi traiti?

 

Nu domnule, nu-i denigrare. Este o simpla constatare. Asa vede cetateanul de rând tara. Fara ochelari roz sau de cal, fara înfrumusetari, fara iluzii, fara menajamente, fara sanse si fara sperante.

@doru3160 Maghiarii sunt cea mai mica problema, un bau-bau cultivat cu grija pentru a distrage atentia.

Editat de franzm
Link spre comentariu

  Sint prea multi ''constatatori'' prin presa roamaneasca si pe diverse forumuri! prea multi ca sa fie doar coincidenta! cum dracu' se face ca lucrurile bune, nu le observa nimeni? a vedea doar rau si mizerie in jur, cind in Romania s-au schimbat in bine atitea, iar majoritatea oamenilor o duc muuult mai bine ca in epoca trecuta, inseamna nu doar necunoasterea realitatilor din tara cit si probabil alte interese obscure!

  Nu va mai reamintesc de valoarea PIB-ului si a exporturilor, deoarece se pare ca deranjeaza rau, cind cifrele sint de multe ori mai mari ca inainte de 89!

  A se retine: Industria se face si in alte moduri, nu doar poluind cu fum sau praf de ciment pe sute de km patrati in jur! Multa lume, daca nu mai vede cerul intunecat de la fumul care iesea zi si noapte, arunca imediat pastila cu ''nu se mai produce nimic in Ro''!

  Desigur, ma este si varianta unor oameni in virsta care au mai iesit din sat sau din apartament doar pina la magazinul de la colt, dar acestia ar trebui sa se abtina sa generalizeze atitea comentarii veninoase din care adesea razbate ura fata de aceasta tara! a se vedea si bucuria cu care rasuna trompetele de orice fel cind se intimpla ceva rau, cit de mediatizate si intoarse pe toate fetele situatiile respective! greu de crezut ca cineva face de buna voie si gratis asta!

Acum 10 minute, daniels a spus:

Nu suntem nici mai prosti nici mai destepti decat altii, nu suntem alta specie. Problema e ca se fura. Daca la nemti s-ar fura la fel ar fi in aceiasi situatie. Mostenire fanariota de care nu s-a putut desprinde niciun regim. 

Corect, la nemti se fura mai putin si mai discret! probabil la fel se va intimpla si la noi in citeva decenii! nu cred ca se poate sari peste faza acumularii primitive de capital! 

Link spre comentariu
Acum 19 minute, franzm a spus:

Maghiarii sunt cea mai mica problema, un bau-bau cultivat cu grija pentru a distrage atentia.

Cand un oficial maghiar (repet, oficial, nu un neica nimeni) spune ca nu ne putem bucura de gazul nostru decat sa facem un foc mare si ca mai bine il dam ungurilor, ca ei stiu ce trebuie sa faca cu el, nu vad nici un bau bau, vad doar ca am ajuns sa credem ce spun unii si repeta cu consecventa. Iar altii le canta in struna, ca nu e mare lucru. Culmea e ca cei care aproba asemenea afirmatii, au cam incheiat socotelile cu tara de bastina, si acum cred ca ne pot face in tot felul.

Link spre comentariu
Acum 12 minute, Marele Savant a spus:

 Nu va mai reamintesc de valoarea PIB-ului si a exporturilor, deoarece se pare ca deranjeaza rau, cind cifrele sint de multe ori mai mari ca inainte de 89!

 

Așa e ....PIB ul e mult mai mare ... PIB e tot ce produce o țară ...dar, din acest PIB, rămâne la bugetul țării , doar praful de pe tobă...restul, e scurs spre stăpânii companiilor care au investit în această țară, doar pentru că au găsit munca ieftină!

Așa că, nu face confuzie între PIB și bugetul efectiv al țării.

Banii sunt puțini și mulți hoți care să-i împartă între ei!(Mult mai mulți hoți, decât înainte de 89)

 

Editat de elmar
Link spre comentariu

Nu dragă...acum, nu e posibil așa ceva!

Dar pe vremea ”împușcatului”  cam tot ce se producea(în RO) ajungea la buget...și de aia nu e bine să comparăm vremurile( banii, veniturile) de azi, cu cele de dinainte de 89!

Sunt multe diferențe ...de care unii, nu ne mai putem da seama.

Editat de elmar
Link spre comentariu
Acum 3 ore, icar a spus:

Eu te-am jignit cu ceva? Cred ca nu. Apoi, vad cai o adevarata repulsie fata de cei ce muncesc cu bratele. Nu cumva ei iti dau de mincare? Ori sapi tu cartofii?

Pina la urma fiecare face cum poate si cum crede ca e mai bine. Fara sa fie jignit. Cum ziceam, nu am si nu ma intereseaza masina, dar cind imi cumpar ceva, vreau sa fie nou, ca nu am bani de vechituri.

 

Nu încerc să jignesc, dar este supărător când nu mi se citesc posturile cu atenție. Da, muncesc cu brațele, deși am alte opțiuni. Aș putea să fac proiectare, dar am ales să fac producție.

Nemernicii pe care încerc să îi formez, știu program fix, vor bani, responsabilități zero. Eu ieri am stat 5 ore pe un releveu. Azi la 7 eram călare pe o structură de otel. Acum trebuie să proiectez și să dau in lucru și diseară sunt la releveu și discuție cu un potențial client. Mâine am supraveghere, îmi vine un furnizor de servicii. Miercuri car plăci de 2500mm pe scări, 6 etaje. 

Și trebuie să le duc și desene. Toate astea pentru nemernicii care stau la program fix și îmi lasă uși și parchet zgâriat in urmă.

 

Toată lumea știe că am un MB luat în studenție, după ce am livrat un mega proiect pe furnir de palisandru și pietre de zirconiu.

Am vândut tot ce am, și deși depășesc în încasări suta de mii de euro pe an,  nu, eu nu-mi permit un Logan în rate. In momentul ăsta folosesc un automobil de muncă care este rental pe firmă. Este cea mai bună afacere ever. Produc cu ea 7 ani, până vomit, și mă costă cât pierderile de achiziție a unui Logan nou.

 

Înțelegi de fapt care e discuția? Treziți-vă...

 

P.S. Și crede-mă, am citit de la Gemba Kaizen la Kiyosaki de mi s-a acrit, ca să ies din noaptea minții. Că și eu am fost prost la viața mea. Să nu-ți imaginezi altfel. Este firesc...

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 8 minute, elmar a spus:

Nu dragă...acum, nu e posibil așa ceva!

Dar pe vremea ”împușcatului”  cam tot ce se producea(în RO) ajungea la buget...

Am inteles! Tu regreti regimul de trista amintire...

Editat de d2134
Link spre comentariu
Acum 1 oră, Marele Savant a spus:

  Este din capul dv. ce ati scris mai sus sau asa prevede ''fisa postului''? ce placere puteti avea denigrind in toate felurile tara in care totusi traiti? in ultimii 30 de ani ati avut posibilitatea sa alegeti o alta tara care sa fie pe gustul dv. si unde sa fiti multumit de cele din jur!

  Poate sinteti in viata reala un vasnic activist al opozitiei, un luptator pentru dreptate si democratie, atunci va rog sa primiti felicitarile mele! daca doar imprastitiati venin pe forumuri, e vax albina!

A fost blând. Și eu mă abțin. Realitatea este muuuuuuuuult mai jalnică.

 

Am oferit pe forum bani pentru niște proiecte de care am nevoie. Peste mia de euro garantat pentru un proiect funcțional. Oamenilor care altminteri vând nimicuri la bazar, dar perfect competenți. Și mi s-a dat cu flit...

Ne merităm soarta!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 8 minute, nomikos a spus:

Că și eu am fost prost la viața mea. Să nu-ți imaginezi altfel. Este firesc...

 

Cred că știi proverbul??
”Unde-i multă minte e și prostie pe măsură.”

Așa că e bine să te consideri ...un om normal(din toate punctele de vedere).Eu zic că e mai bine...:rade:

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări