Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
ROBEERT

Fenomen ciudat la executarea unei capturi la o caseta minidv

Recommended Posts

Buna seara tuturor. Am primit de la cineva o caseta minidv ca sa-i fac captura si sa i-o salvez in calculator. Pana aici, toate bune si frumoase. O sa vedeti in linkul urmator ce oribilitate a iesit. Nu stiu de ce se intampla asa ceva. Camera mea este Sony model DCR-HC24E si la capturi folosesc placa de captura PCI din calculator. Am probat si casete de ale mele si cu ele merge ok. Nu este problema software de la calculator. Spun asta, deoarece asa oribil reda camera aceasta caseta ( exact asa oribil se vede pe ecranul camerei ). Deci repet: cu alte casete merge ok. Nu am mai patit cu nici o caseta asa fenomen ciudat. Aveti idee de ce apare acest fenomen la aceasta caseta? Ce-i drept, nu l-am intrebat pe proprietarul casetei daca la el merge ok aceasta caseta. Uitati filmarea aici:  

Multumesc.

posibil sa fie inregistrata in modul Long Play iar camera cu care ati redat sa nu poata reda corect LP.( producatorul nu asigura compatibilitate in acest mod LP decat cu dispozitivul de inregistrare original). clipul pare redat la viteza marita .pe lcd-ul camerei video ar trebui sa se observe acelasi fenomen.

Edited by iora

Acum 1 oră, iora a spus:

posibil sa fie inregistrata in modul Long Play iar camera cu care ati redat sa nu poata reda corect LP.( producatorul nu asigura compatibilitate in acest mod LP decat cu dispozitivul de inregistrare original). clipul pare redat la viteza marita .pe lcd-ul camerei video ar trebui sa se observe acelasi fenomen.

Da, intr-adevar, aceasta caseta este inregistrata in long play ( filmarea tine cca. 90 minute ). Si casetele mele, toate le inregistrez in long play, dar merg ok. Da si pe displayul camerei apare asa denaturata filmarea la aceasta caseta.

exact ce spuneam. modul LP nu e standardizat intre firmele producatoare . doar SP. singura varianta e sa cautati alta camera miniDV sa incercati sa redati caseta sau in cel mai fericit caz  cea  cu care a fost inregistrata banda care ar trebui sa o redea corect.

Edited by iora

Acum 48 minute, iora a spus:

exact ce spuneam. modul LP nu e standardizat intre firmele producatoare . doar SP. singura varianta e sa cautati alta camera miniDV sa incercati sa redati caseta sau in cel mai fericit caz  cea  cu care a fost inregistrata banda care ar trebui sa o redea corect.

Da. Asa o sa procedez. O sa cer camera proprietarului si o sa incerc sa fac captura cu ea. Revin cu rezultatul.