Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Lilith

Upload error

Recommended Posts

Am inteles. Deci este placa noua si e prima data cand incerci sa o pui in functiune.

Cred ca ideea lui @Thunderer de a verifica comunicatia cu un terminal e buna. Pot sa ma uit la mine sa vad ce trimite avrdude si ce raspunde bootloaderul, ca sa emulezi macar o parte din schimbul asta de mesaje cu un program de tip terminal. Esti familiar cu asa ceva ?

Ai ceva aparatura de masura sau astia sunt primii pasi pe care ii faci?

In orice caz, nu te descuraja. Ai avut un pic de ghinion, dar cred ca e depanabila placa.

L.E.

Acum 4 minute, zsjkuki a spus:

Inteleg ca Blink-ul nu merge?Ai incercat?

Mai e cale lunga pana la blink. Pana nu "vorbeste" cu bootloaderul nu va putea incarca niciun program, oricat de simplu.

Edited by cirip

Din pacate nu dispun de alte aparate de masura si n-am mai folosit Terminal, daca nu se poate rezolva o sa incerc sa o returnez  fiindca oricum nu e ceea ce am comandat.

Acum 10 minute, cirip a spus:

Am inteles. Deci este placa noua si e prima data cand incerci sa o pui in functiune.

Cred ca ideea lui @Thunderer de a verifica comunicatia cu un terminal e buna. Pot sa ma uit la mine sa vad ce trimite avrdude si ce raspunde bootloaderul, ca sa emulezi macar o parte din schimbul asta de mesaje cu un program de tip terminal. Esti familiar cu asa ceva ?

Ai ceva aparatura de masura sau astia sunt primii pasi pe care ii faci?

In orice caz, nu te descuraja. Ai avut un pic de ghinion, dar cred ca e depanabila placa.

L.E.

Mai e cale lunga pana la blink. Pana nu "vorbeste" cu bootloaderul nu va putea incarca niciun program, oricat de simplu.

Am intrebat de Blink pt ca e cel mai simplu program cu care sa verifici placa.Probabil nu are sau e corupt bootloaderul desi eu cate Uno am luat nici una nu era fara bootloader.

Dar mai stii?

Acum 11 minute, Lilith a spus:

o sa incerc sa o returnez

Probabil ca e cea mai sigura optiune. Fara aparatura e dificil de depanat. Nu e treaba ptr. cineva care face primii pasi.

Acum 6 minute, zsjkuki a spus:

Probabil nu are sau e corupt bootloaderul

Consens! Exact asta am scris si eu pe pagina anterioara. :) O fi vreo placa returnata si au incercat sa o revanda fara sa o testeze.

Edited by cirip

Am incercat si cu Blink, primesc aceeasi chestie:

Arduino: 1.8.12 (Windows 10), Board: "Arduino Uno"

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
Sketch uses 932 bytes (2%) of program storage space. Maximum is 32256 bytes.
Global variables use 9 bytes (0%) of dynamic memory, leaving 2039 bytes for local variables. Maximum is 2048 bytes.
Problem uploading to board.  See http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload for suggestions.
C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr/bin/avrdude -CC:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr/etc/avrdude.conf -v -patmega328p -carduino -PCOM3 -b115200 -D -Uflash:w:C:\Users\calin\AppData\Local\Temp\arduino_build_847549/Blink.ino.hex:i 

avrdude: Version 6.3-20190619
         Copyright (c) 2000-2005 Brian Dean, http://www.bdmicro.com/
         Copyright (c) 2007-2014 Joerg Wunsch

System wide configuration file is "C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr/etc/avrdude.conf"

Using Port                    : COM3
         Using Programmer              : arduino
         Overriding Baud Rate          : 115200
avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x1a
avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0x1a
avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0x1a
avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0x1a
avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0x1a
avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0x1a

This report would have more information with
"Show verbose output during compilation"
option enabled in File -> Preferences.
Stiti la ce se refera Overriding Baud Rate: 115200 ?

jj.png

Nu cred ca stau ei sa verifice fiecare placa.Dar lipsa bootloaderului nu e motiv de returnare.Pui bootloaderul si mergi mai departe.Eu asa vad treaba.

Acum 1 oră, Lilith a spus:

Stiti la ce se refera Overriding Baud Rate: 115200 ?

Da. Asta inseamna ca programatorul "Avrdude" a reconfigurat viteza serialei de la ce-a fost inainte (valoare oarecare si necunoscuta lui Avrdude) la 115200 bps. Te anunta politicos ca ti-a schimbat setarea serialei calculatorului. A facut "override", adica a scris peste ce era deja acolo ...

Dar intrebarea ta ma duce cu gandul daca nu cumva nu se intelege cu bootloaderul (daca acesta exista si nu e corupt) din cauza ca Avrdude si bootloaderul vorbesc cu viteze diferite.

Ca sa schimbi viteza, trebuie sa intri in fisierul de configurare al lui Arduino IDE. Nu e mare scofala, dar daca nu ai mai facut asa ceva e posibil sa ti se para complicat. Din cate am inteles, in mod intentionat nu e lasata configurarea la indemana utilizatorului, ca sa nu dea ocazia unui incepator sa puna pe butuci comunicatia. Dar daca nu merge de la bun inceput, tre' depanata.

In continuare depinde de tine ce vrei sa faci. Ori depanare, ori sa trimiti placa inapoi. Sunt de acord cu @zsjkuki ca lipsa bootloaderului nu e musai motiv de returnare, dar daca esti la inceput cu atat de multe chestii e greu ... , dar nu imposibil. Pot sa ma laud ca eu de fapt nu am nicio placa Arduino. In schimb am o bareta de procesoare noi noute, in care am incarcat un bootloader si acum le folosesc in mediul Arduino. A trebuit chiar sa recompilez bootloaderul, ptr ca nu se potriveau niste chestii pe care le aveam eu la indemana. Programatorul cu care incarci bootloaderul este extrem de simplu: 4 rezistente, 3 diode si un oscilator de 10MHz. Ca sa lucrezi in mediul Arduino este absolut obligatoriu sa ai un bootloader in procesor. Fara acest bootloader nu poti face nimic. Iar ca sa incarci bootloaderul intr-un procesor nou nout, iesit fierbinte de pe poarta fabricii, iti trebuie sa construiesti un programator separat, hardware, cu piese. Programarea asta o faci o singura data, daca cipul e nou-nout. Toate placile Arduino ar trebui sa aiba bootloaderul deja incarcat.

Daca vrei sa incerci sa depanezi, pot sa ma uit cum incepe Avrdude (programatorul) comunicatia cu placa si ce raspunde placa Arduino. La randul tau, poti incerca sa dai comenzile respective cu diverse viteze folosind un program tip terminal (puTTY, RealTerm) si sa vezi la ce viteza raspunde corect bootloaderul de pe placa; poate ai noroc.

Din fericire, protocolul de comunicatie STK500 este disponibil pe internet sub forma notei de aplicatie AVR061 sau mai nou Microchip AN2525. Uite Microchip AN2525

Dar daca tot ce am spus mai sus e "chineza", atunci depanarea va fi destul de dificila ptr tine, dar si o oportunitate de a invata o gramada de chestii.

L.E. M-am mai prins de ceva. Ai mai putea sa testezi daca e problema de comunicatie prin tastarea comenzii de mai jos in linie de comanda EXACT asa cum apare mai jos, dar de fiecare data schimband optiunea pentru viteza. Uite aici marcat cu rosu ...

Acum 1 oră, Lilith a spus:

C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr/bin/avrdude -CC:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\tools\avr/etc/avrdude.conf -v -patmega328p -carduino -PCOM3 -b115200 -D -Uflash:w:C:\Users\calin\AppData\Local\Temp\arduino_build_847549/Blink.ino.hex:i 

Schimba vitezele cu valori standard: 57600, 38400, 19200, 9600 etc, si vezi daca raspunde corect la vreo viteza. Poate ai noroc.

Uite aici Standard Baud Rates

L.E.2 Chiar daca nu ai aparatura de masura, cu un LED si o rezistenta ai putea sa vezi macar daca e vreo viteza la care raspunde bootloaderul din procesor. Detalii in functie de ce vrei sa faci mai departe.

Ledurile sunt deja acolo. Spre sfarsit, dupa ce ai compilat, se vede vreo licarire pe ledurile TX si RX? Asta ar indica faptul ca exista o tentativa de comunicare. Daca licare RX, inseamna ca Avrdude ii spune ceva placii. Daca licare TX, inseamna ca placa raspunde, deci ceva bootloader ar fi acolo.

arduino_leduri.thumb.PNG.4d6ea02a3c464e22c0db6f640e67e4c9.PNG

Edited by cirip

2 hours ago, Lilith said:

Din pacate nu dispun de alte aparate de masura si n-am mai folosit Terminal, daca nu se poate rezolva o sa incerc sa o returnez  fiindca oricum nu e ceea ce am comandat.

Scuze, se mumeste Serial Monitor.

De fapt comunicatia functioneaza la inceput. Avrdude reuseste sa citeasca semantura controllerului (probabil m328p) si incepe sa scrie. Moare pe la jumatate.

Acum 9 ore, Lilith a spus:

Reading | ################################################## | 100% 0.00s

avrdude: Device signature = 0x1e950f (probably m328p)
avrdude: reading input file "C:\Users\calin\AppData\Local\Temp\arduino_build_254713/sketch_may20a.ino.hex"
avrdude: writing flash (726 bytes):

Writing | ########avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

Nu-mi dau seama daca sketchul de programat ar putea avea vreo influenta (schimbat de bitii de configurare?)

Acum 42 minute, Liviu M a spus:

Moare pe la jumatate.

Corecta observatie. In cazul asta suspiciunea se cam strange in jurul bitilor de configurare. Dar pe astia nu ii citesti decat cu hardware extern. Dupa cate stiu eu, aplicatia nu are acces la fuse-bitii de configurare. Odata scrisi, acolo raman. Ceva trebuie sa o ia razna rau de tot in procesor ca sa se schimbe bitii de config in functionare normala. Te pomenesti ca cineva a umblat cu programatorul la procesor, i-a protejat memoria accidental si bootloaderul nu o mai poate scrie. Dar, fara niscai scule si experienta, e greu de stabilit.

Edited by cirip

Am incercat pe doua placi Uno diferite si programul se incarca fara probleme. Incercati sa rescrieti bootloaderul si va merge. 

Am luat legatura si ramane sa o returnez, sunt incepator si nu le am cu depanatul, oricum va multumesc pentru raspunsuri.