Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

UPS centrala/Baterii - Opinii


Postări Recomandate

Buna ziua. Am cumparat recent o centrala Vaillant ecoTEC pure VUW 236/7-2 si as dori sa o pun la un UPS.

Pentru asta am ales Strong Euro Power 2000VA-1400W iar pentru baterii 2x Rombat AGM VRLA 70Ah 760A 12V, pe langa centrala va mai fi conectat si un modem/router/PC/Laptop. In zona in care sunt acum, vara mai ales, exista destul de multe caderi de curent, de obicei 1-2sec, mai rar de cateva minute si 2-3ori pe an care sa dureze mai mult de o ora.

 

Acum intrebarea mea este daca o sa existe probleme de ionizare la centrala si daca bateriile alese de mine o sa faca fata la ce am eu nevoie, sau poate exista ceva mai potrivit, tinand cont ca bateriile nu cred ca o sa fie folosite vreodata pana la descarcare completa. Multumesc.

 

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ai ales un invertor chiar exagerat de mare, având în vedere că centrala nu are un consum mare, pompa şi ventilatorul arzătorului fiind cei mai mari consumatori, cu puteri sub 100W.

Trebuie să ai împământare bună la priza centralei şi UPS-ul să fie conectat la aceeaşi împământare, altfel circuitul de supraveghere a flăcării nu mai are conexiune la Pământ şi va da eroare.Uneori e nevoie de o rezistenţă de 1MOhm între una din bornele de ieşire şi împământare.

Link spre comentariu
2 hours ago, validae said:

Ai ales un invertor chiar exagerat de mare, având în vedere că centrala nu are un consum mare, pompa şi ventilatorul arzătorului fiind cei mai mari consumatori, cu puteri sub 100W.

Trebuie să ai împământare bună la priza centralei şi UPS-ul să fie conectat la aceeaşi împământare, altfel circuitul de supraveghere a flăcării nu mai are conexiune la Pământ şi va da eroare.Uneori e nevoie de o rezistenţă de 1MOhm între una din bornele de ieşire şi împământare.

Multumesc de raspuns, am ales UPS respectiv pentru PC, fiindca voi lucra de acasa, iar impreuna cu cele 3 monitoare consumul ajunge si la 600W.

 

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...

Intreb si eu aici să nu fac topic nou:

In vederea fosirii la ups de centrala a unui acumulator de mașină, deși neindicat, cât de mult se poate descarca un astfel de acumulator fără a-i dăuna ?

Am cautat pe net informatii in acest sens dar nu am gasit. Unii și-au repus in functiune acumulatori după ce s-au descarcat complet uitand ceva lumini aprinse, chiar in mod repetat. Alții nu.

Un ups totuși nu descarca bateria pana la 0V, are o tensiune limita din cate stiu sub care se opreste. 

Intreb pentru ca am deja un astfel de acumulator de 100A si are acel "punct" de inspecție vizuala ok adica e verde. Cand e pana de curent, ups-ul trage 4A din baterie.

Link spre comentariu

Tensiunea minima este de 11,9v - 11,5v pentru bateriile cu acid (dar ele sunt proiectate pentru a furniza curent mare intr-un timp scurt). Ar fi mai ok sa folosesti cele deep cycle, dureaza mult mai mult si suporta descarcari de cca. 50% (dar sunt mult mai scumpe). Daca montezi un acumulator mai mare la ups, e posibil ca circuitul de incarcare sa se duca (acumulatorul de capacitate mai mare trage mai mult curent la incarcare), dar depinde si de ups (sunt unele care limiteaza curentul eficient). incarcarea o sa dureze mai mult daca montezi un acumulator mai mare. Daca ar fi fost deep cycle accu, posibil sa fi dus 8 ore, asa....... monitorizeaza pana ajunge la tensiunea de 11,9v si asa afli timpul.

L.E. 

Ai ups sinus? 

Editat de amudsen
adaugare intrebare
Link spre comentariu
19 hours ago, amudsen said:

Daca montezi un acumulator mai mare la ups, e posibil ca circuitul de incarcare sa se duca (acumulatorul de capacitate mai mare trage mai mult curent la incarcare)

Circuitul de incarcare este unul in curent constant ( pana si o chinezarie banala de ups are o forma de curent constant la incarcare ), deci nu se duce nimic, acumulatorul oricat de lacom ar fi o sa consume atat curent cat circuitul de incarcare este capabil sa ofere.

 

Pune acumulatorul ala fara griji, cel mult pui un voltmetru pe el, chiar si banalitate din aia chinezeasca, si urmaresti sa nu scazi semnificativ sub 11V ( preferabil ). N-o sa se sulfateze daca incarcarea duce tensiunea pana peste 14V. Recomandabil ar fi ca acumulatorul sa nu fie stationat undeva in interior, ci fie afara fie intr-un spatiu bine ventilat.

Editat de Marian
Link spre comentariu
  • 11 luni mai târziu...

Buna ziua.

Sunt in dilema cu ce acumulator sa pun unui UPS APC model vechi, trebuie sa duca doar un ONT, un router, si un NVR cu 4 camere IP alimentate prin POE din NVR. Acumulatorul original e de 10Ah.

 

Am bagat il el un acumulator de 7Ah Pb dar nu intra decat culcat fiindca bornele celui de 10Ah sunt mai indepartate. Pot functiona la orizontala acesti acumulatori sau pun UPS-ul la orizontala?

 

Daca vreau putere mai mare sa bag si centrala plus o pompa sau doua de recirculare pot conecta un acumulator auto prin conductori de 6-10mmp la un metru si o siguranta de 32-63A la acest UPS?

 

 

 

 

 

 

20211012_135622.jpg

20211012_135816.jpg

20211012_135635.jpg

Editat de danciusergiu84
Link spre comentariu
Acum 7 ore, danciusergiu84 a spus:

 

 

Daca vreau putere mai mare sa bag si centrala plus o pompa sau doua de recirculare pot conecta un acumulator auto prin conductori de 6-10mmp la un metru si o siguranta de 32-63A la acest UPS?

 

 

 

 

 

Pai UPS-ul asta stie sa scoata la iesire unda sinusoidala pura ? Nu prea cred. Sa nu cumva sa montezi pompe sau motoare electrice.

Link spre comentariu

@AlpHs00 - din pacate acumulatorul APC din poza de mai sus e acumulatorul original moart. Eu am la dispozitie un acumulator chinezarie pe care scrie sa nu fie incarcat in spatii etanse, vezi foto. Deci nu stiu cat e de etans...

 

@modoran - multumesc de atentionare!

 

Dar oare as putea sa alimentez automatizarea usii de la garaj? https://nice.ro/motoreductor-electromecanic-pentru-usi-sectionale-de-pana-la-20m-patrati-nice-soon.html

Cred ca motorul e pas cu pas ca are turatie variabila si incetineste la capetele de cursa, in acest caz mai e problema daca nu e pur sinus? S-ar putea defecta automatizarea daca nu e pur sinus?

20211015_084428.jpg

Editat de danciusergiu84
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări