Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cateva modele de amplificatoare


Postări Recomandate

Buna ziua! 

Doresc sa imi construiesc o pereche de boxe scumpe pt acasa, cu un midwoofer de  5" +  un tw de 1". 

As avea nevoie pt ele  de o putere sa spunem de 100W si vreau sa cumpar un amplificator.

Ce model imi puteti recomanda ? 

Amplificatorul sa fie de tip ss.   Vreau sa fie cat mai flexibil insemnand sa il pot conecta la televizor, la pc  eventual si bt stream. Ce optiuni am pe piata sh?   Un buget sa spunem undeva la 1000 de lei. Multumesc! 

 

Nota moderatorului - am editat postul,  sublinierile imi apartin - pt a fi mai clara intrebarea.

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Nota moderatorului:  -   Va rog sa cititi atent enuntul din primul post !

NU este vorba despre sistem de boxe 5.1  ci de doua boxe (destul de scumpe) construite cu midwoofer de 5" si tw de 1".

Omul vrea sa cumpere un amplificator si solicita recomandari.

Va rog evitati sa dati raspunsuri aiurea.

 

LE - am reeditat (am reformulat complet) primul post pt a nu mai lasa loc unor interpretari gresite.

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Mulțumesc moderatorului pentru că mi-a șters postul...

Deci: pentru filme (efecte speciale, etc) recomand un receiver pentru posibilitățile de conectare (HDMI, optic precum și clasicele RCA-uri pentru alte tipuri de device-uri) precum și pentru posibilitatea adăugării unor boxe pentru efecte (surround-uri). Practic receiverul se poate seta pe 2.0 pentru muzică și câte boxe ai pentru filme.

Receiverul are și DAC în cazul în care tv-ul sau pc-ul are ieșire optică.

Link spre comentariu

@ daniel_2004  - Postul a fost ascuns si nu sters asa ca poate fi oricand citat.  Motivul ascunderii este ca facea o confuzie si recomanda asezarea in casa "dupa posibilitati" ale numeroaselor boxe implicate de utilizarea unui receiver 7.1 sau 9.1/2...

 

Din pacate autorul topicul este nou pe forum si nu stie sa se exprime astfel incat sa fie inteles de toti. (Nu toti citesc mai multe sectiuni ale forumului ca sa faca legatura intre diverse posturi si topicuri.)

El a postat initial la Boxe DIY unde discuta un proiect de incinte stereo de la Zaph Audio (ZD5), proiect a carui realizare a la lettre costa peste 1000 euro. Acolo ceruse si sugestii despre un amplificator potrivit;  eu i-am spus sa intrebe de amplificator in aceaasta sectiune.

Pt mine este evident ca astfel de boxe foarte scumpe, chiar daca ar fi folosite si pt souround,  nu au ce cauta asociate unui receiver, fie chiar si a unuia scump.

Diferenta de calitate acustica intre sunetul unui receiver si al unui amplificator stereo (la acelasi pret) este ferm in favoarea amplificatorului.

Pt home cinema se poate cumpara ulterior un receiver si eventual completa sistemul de incinte cu modele modeste, specifice canalelor rear, etc.

Totusi aceasta este decizia celui interesat asa ca toate posturile care vor sugera aceasta optiune raman.

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Sistemul este un 2.0 sau in viitor 2.1 , este pentru ascultat muzica,insa sa fiu sincer nu am idee cum se conecteaza spre exemplu la o placa de sunet a unui pc. Cineva mi-a sugerat nad seria bee ,este ok aceasta serie de amplificatoare ? Nu ma intereseaza momentan multichannel upmixing etc etc.

Link spre comentariu

Daca pui problema de BT inseamna ca nu ai nevoie de vreun amplif de calitate si pot sa iti spun ca in mod cert nici in boxe de foarte buna calitate nu are sens sa bagi bani, pt ca pur si simplu nu se va simti vreo diferenta fata de unele mult mai ieftine.  Vorbesc f serios.

In acest caz mai bine te orientezi spre orice sistem gata facut, nou sau sh, de tip entry-level (home cinema).

Link spre comentariu
Acum 13 ore, Shambala a spus:

Sunteti off topic.  Voi sterge postarile inutile.

Daca vreti sa va contrati  va rog sa va deschideti topicuri dedicate fiecarui subiect care va intereseaza.

 

Regulamentul este acelasi pt toti si este obligatoriu.

Daca insistati sa il calcati veti fi penalizati

 

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Din ce am ascultat eu si din ce am vazut, este foarte greu sa faci diferenta intre doua tipuri de format audio , cu tehnologia din zilele noastre chiar si bt poate atinge calitatea unui cd audio.ma intereseaza si streaming in caz ca am nevoie vreodata sa nu stau sa schimb cabluri,etc etc. Pentru comoditate.

Link spre comentariu

Exista streaming de la mp3 pana la HD.   Fiecare are de unde alege.  Eu sunt atasat de sunetul f bun asa ca voi alege doar hd-ul si cd-urile f bine inregistrate (de ex. cele japoneze).  Din cate stiam inca nu exista sisteme BT  care sa sune real ca un cd bun.  Poate ma insel, ceea ce ar fi foarte bine.

Schimbatul cablurilor pt a schimba sursa evident ca iese din discutie.  Pt asta exista selectoarele de intrari. 

Editat de Shambala
Link spre comentariu

BT posibil sa fi ajuns la standarde HD la ultimele versiuni HW si SW , nu sunt fan BT si nu stiu ce si cum .

Mai important este ce transmiti prin BT si de aici e  . . . . . . . . . . ( MP3 ??!!!!) youtube , etc .

Ce rost are sa transmiti un CD audio prin BT ??!!!

Sistem de xxx E si muzica la caliate de bar .

Cred ca IT trebuie sa-si clafice unele notiuni si definitii .

Sfaturile colegilor au fost foarte obiective .

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Vad ca ai șters citeva postări. Probabil erau cam pe lingă dar și asa prindeau bine la subiect. 

Inițiatorul vrea un amplificator de calitate pe care să-l împerecheze cu o pereche de boxe de top pe care urmează sa și le facă. 

Lipsesc citeva informații aici, iar principala informație lipsa o reprezinta background-ul audio pe care-l are inițiatorul. Sau altfel spus ce sisteme a ascultat intens nu în show-room-uri ci măcar citeva zeci de ore. Este o informație vitala în contextul actual pt ca să zicem că își face boxe de 1000ron și mai da și pe amplificator încă 800-2000ron DAR el poate s-ar mulțumi și cu un amplificator de 500ron de calitate. 

Dacă background-ul audio al inițiatorului nu este foarte vast eu personal nu as recomanda sa se arunce din prima sa cumpere un amplificator audiofil de 2000+ron ci sa folosească, chiar și împrumutat, pt citeva luni de zile un amplificator de clasa medie pe noile boxe. Sa treacă spre calitate de top în pași mărunți. 

Nu toată lumea face diferența ușor între un CD înregistrat bine ascultat pe un sistem de calitate și un CD mai slăbuț ascultat pe un sistem mediu. De multe ori doar la o ascultare comparativa timp îndelungat se remarca diferentele. Prieteni care au mai ascultat muzica pe la mine au apreciat chiar și sunetul la mp3-uri bine făcute și diferența a fost "waw" abia cind am pus aceeași melodie în format flac sau CD. 

Nu toată lumea are urechea formata asa ca tine @Shambala. Mulți s-ar putea mulțumi și cu mai puțin...... 

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări