Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

pini baterie laptop


Postări Recomandate

salut

am o problema cu un laptop se inchide brusc si am hotart sa-i fac update de bios dar nu ma lasa fara baterie (pe care nu o am )si am gandit sa ii leg pini de  la  laptop cei care fac contact cu pini de la baterie  si sa simulez ca si cum as avea baterie :)) am atasat o img cu o baterie asemanatoare cu bateria originala(marime voltaj.amperaj) ..ce pini as putea sa leg daca este posibil acest lucru...

vfKr1.jpg

Editat de marius stanciu
Link spre comentariu
Vizitator
Acum 9 minute, modoran a spus:

Doar daca ai dumpul potrivit pentru modelul respectiv de laptop

Evident , doar nu o sa scrii soft de tv .

Se descarca de pe situl producatorului conform SN aparat .

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Nu mai e asa simplu demult la multe modele.

Trebuie sa salvezi din vechiul dump cateva regiuni si le transplantezi in noul dump altfel apar probleme.

Sa nu mai spun de ME region care daca nu e OK apar tot felul de manifestari.

 

Totusi unele programe de rescriere bios accepta anumiti parametrii,poate asa trece de verificarea bateriei.

Apare problema vreunui incident "neprevazut" si exista riscul sa-l strici,daca ai ghinion si se opreste alimentare cu energie electrica,contact imperfect la mufa incarcator etc.

 

Bateria din foto e ASUS laptopul e tot ASUS? Asus avea in bios parca optiunea sa-si faca update el dar nu stiu daca si asa cere baterie neaparat.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, gabiz_ro a spus:

Nu mai e asa simplu demult la multe modele.

Trebuie sa salvezi din vechiul dump cateva regiuni si le transplantezi in noul dump altfel apar probleme.

Sa nu mai spun de ME region care daca nu e OK apar tot felul de manifestari.

 

Totusi unele programe de rescriere bios accepta anumiti parametrii,poate asa trece de verificarea bateriei.

Apare problema vreunui incident "neprevazut" si exista riscul sa-l strici,daca ai ghinion si se opreste alimentare cu energie electrica,contact imperfect la mufa incarcator etc.

 

Bateria din foto e ASUS laptopul e tot ASUS? Asus avea in bios parca optiunea sa-si faca update el dar nu stiu daca si asa cere baterie neaparat.

da e tot asus ... nu mai am bateria originala ...ca lungime zic eu ca e la fel ....modelul leptopului e asus x550vl si se potrivesc si bateriile din seria 500

Acum 2 ore, modoran a spus:

Doar daca ai dumpul potrivit pentru modelul respectiv de laptop.

nu prea ma pricep la electronica ....cum adica dump ?

pe partea de soft nu am ce sa ii mai fac :))0

Editat de marius stanciu
Link spre comentariu

Dump e numit continutul citit din spi flash (un chip de memorie)

Ai incercat procedura de la pagina 87 din manual si tot cere baterie?

Info de pe net

I have updated bios for a ASUS F75A (2012) without battery.

    Download the new bios (for me X75A1AS.412) and copy it on USB key (FAT32).

    Start and enter bios, then in bios menu : "Advanced" -> "Start Easy Flash"

    When the system will display that you can not update the bios because there is no battery, on your keyboard you enter "risky"

 

Link spre comentariu
La 09.05.2020 la 9:22, gabiz_ro a spus:

Dump e numit continutul citit din spi flash (un chip de memorie)

Ai incercat procedura de la pagina 87 din manual si tot cere baterie?

Info de pe net


I have updated bios for a ASUS F75A (2012) without battery.

    Download the new bios (for me X75A1AS.412) and copy it on USB key (FAT32).

    Start and enter bios, then in bios menu : "Advanced" -> "Start Easy Flash"

    When the system will display that you can not update the bios because there is no battery, on your keyboard you enter "risky"

 

A mers !!! tot ce trebuia sa fac era sa scriu RISKY cand aparea acel mesaj in bios ....ms bro!!!

Editat de marius stanciu
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări