Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

gradina mea


Postări Recomandate

Compot de gutui - asa cum facea mama.
Se taie in cuburi gutuiele, se așează în borcane și  se pregătește un sirop.
Se da in clocot apă cu zahar 250g zahar la 1 litru apă.
Fierbinte se toarnă peste gutuile deja așezate în borcane, se pun capacele și se dau un clocot ( baie de abur)
P.S. Daca nu te descurci - eu nu m-as descurca ;) - in caz ca ai drum pe la Arad, adu gutuile si facem noi compot...si impartim.

Noi pastram gutuile care ramaneau intregi, alea "atinse" erau puse deoparte, curatate de partea stricata si se facea compotul...ca sa fie compotul dulce - in caz contrar se opresc bucatile in gat - cele mai bune erau tocmai alea un pic atinse, ce cadeau singure din pom. Alea de mancat le culegeam tocmai ca sa nu cada si sa se strice.

Link spre comentariu
Acum 59 minute, fluffy37 a spus:

cat zahar si cata apa clocotita se pune la un butoi de 60l plin cu gutui?

Profesionistii nu folosesc zahar......niciodata,niciunde.

Din 60 L iese putin .Dar cat iese ,iese calitativ.Se poate pune un gutui taiat bucatele ,in sticla cu tuica ,si putin lemn de gutui decojit ( crenguta  )  facut ferfenita.......

Decat zahar , mult mai bine banane supracoapte ( in multe magazine se arunca ) . Odata am pus la prune 6kg smochine ,care pe eticheta erau expirate ,real nu aveau nimic ( bagat prin tocatoarea de carne ,sa fie "pasta ") Avea o aroma fantastica !

Link spre comentariu

@carageae

Pai am multe cazute jos care au pete mici si nu am vreme de compoturi. Pe cele bune le pun pe polite in locuri racoroase pana le gasesc utilitatea....

Acum 4 minute, Усилитель a spus:

Profesionistii nu folosesc zahar......niciodata,niciunde.

Din 60 L iese putin .Dar cat iese ,iese calitativ.Se poate pune un gutui taiat bucatele ,in sticla cu tuica ,si putin lemn de gutui decojit ( crenguta  )  facut ferfenita.......

Decat zahar , mult mai bine banane supracoapte ( in multe magazine se arunca ) . Odata am pus la prune 6kg smochine ,care pe eticheta erau expirate ,real nu aveau nimic ( bagat prin tocatoarea de carne ,sa fie "pasta ") Avea o aroma fantastica !

Si eu am facut 20 l de coniac la 40 grade  din 120 l de vin.....cu boabe de cafea, stafide si un baton de vanilie si a iesit traznet:rade:...cel putin cam toti amicii care au servit au fost trazniti apoi:nebunrau:

Editat de fluffy37
Link spre comentariu
1 oră în urmă, fluffy37 a spus:

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Dl. Toni, cat zahar si cata apa clocotita se pune la un butoi de 60l plin cu gutui?

6-8 litri de apă clocotita în care dizolvi 1-3 kg de zahar funcție de cât de dulci sunt gutuile. Poți să pui și mai multă apă dacă fructele sunt seci. Oricând mă mai poti consulta la telefon 0722506910.

 

 

În loc de zahar poți folosi gemuri/compoturi vechi. 

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări