Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Reparatie aparat de radio Carmen 3


Postări Recomandate

Felicitări pentru reușita! 

Eram sigur că e un contact imperfect undeva , simptomul fiind tipic. Am pățit și eu la Darclee, după cum spuneam într-o postare anterioară. 

 

Brumul acela prezent din primul moment (cu lămpile reci) e cam greu de eliminat, fiind cauzat de poziția nefericită a trafului de ieșire față de traful de rețea. 

Ori traful de ieșire ori (și) firele de conexiune între el și difuzor culeg brumul respectiv. 

(Și Darclee-ul meu are aceeași problemă). 

Dacă firele le poți ecrana cumva, plasarea trafului de ieșire în alt loc/poziție e mai dificil de realizat (dar nu imposibil).

 

Instabilitatea oscilatorului local pe frecvență (pe termen lung) poate avea doar două cauze : variațiile  tensiunii de rețea și instabilitatea termică a elementelor LC din circuitul oscilant. 

Pentru prima se poate stabiliza tensiunea anodică, dar nu va mai fi un Carmen 3 ... original :rade:.

Pentru a doua îți recomand să scoți capacul spate, temperatura aerului din interior nu va mai crește progresiv, incălzind condensatoarele din circuitul de acord.

 

 

 

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
La 20.12.2021 la 7:56, icar a spus:

Pe care transformator? O poza era mai buna.

 

Transformatorul de alimentare. Nu are lampa pe transformator. Nu ma descurc sa pun poze ☹Revin cu alta întrebare: vreau sa schimb condensatorul cel Mare 40+40uf 250v, pot combina 2×50 uf la 250V cu minusul comun legat la masa??

Editat de mcioboata
Link spre comentariu

Metodă de postare a fotografiilor pe site-ul de găzduire Imgur.Metoda descrisă se poate folosi pentru PC/laptop, dar pentru telefonul mobil, procedura diferă în funcţie de telefonul folosit...
Încărcaţi fotografia/fotografiile aici: https://imgur.com/upload
Pentru asta, puneţi poza sau pozele pe desktop, apoi când daţi click pe link-ul Imgur upload, micşoraţi fereastra lui astfel
ca pe desktop să puteţi ,,trage,, poza sau pozele direct cu mouse în fereastra aplicaţiei.
După ce poza a apărut pe site, daţi click dreapta cu mouse pe imaginea deja încărcată acolo şi selectaţi ,,Copy Image,, sau ,,Copy image location,,
Reveniţi pe Elforum fără a închide pagina de pe Imgur şi daţi ,,Paste,, în postarea unde doriţi să apară imaginea.
Astfel, imaginea va apărea direct, nu ca link pe care să dai click ca s-o vezi...

Link spre comentariu

Spuneți-mi tensiunile în diferite puncte DC.Vreau să știu și cît este pe filamente tensiune alternativă AC.

 

E dificil sa reparați daca nu aveti cunostinte în domeniu.

Dar să începem  cu începutul. Să constatăm că etajul final funcționează.

ASIGURAȚIVĂ CĂ AVEȚI NULUL REȚELEI LA ȘASIU  !

 

Cred că genarator audio nu aveți, aplicați cu degetul pe o șurubelniță un semnal parazit pe grila unu la tubul final , volum la maxim, dacă se aude un brum puternic , deci etajul final funcționează.Vedem apoi mai departe.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări