Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Reducere curent leduri philips 43 inch

Recommended Posts

philips 43pus6101 sursa ,715g7350-p01-000-002s

tv-ul a venit cu baretele led prajite,5 barete a 12 leduri legate in paralel,alimentare cca32v,un set nou e undeva la 400lei plus taxe transport,plus manopera ,cca 600lei,......deja omul mai pune 400-600lei si cumpara unul nou,sau un non smart cu cca 800-900 lei,eu am avut un led philips 43 inch cu display crapat,in care erau 4 barete a 10 leduri bareta legate in paralel,le-am montat in tv-ul clienului(un vechi prieten) toate ok dar,as vrea sa scad curentul pe leduri la o lumina satisfacatoare si de durata,dar nu vrea ca la alte tv-uri sa scoti 1-2 rezistente ce sant puse in paralel,la scoaterea a 2 rezistente 1r20,din cele 2 randuri de cate 4 buc (1 din fiecare rand) invertorul intra in protectie ,ledurile flesh-uind,a modificat cineva aceasta sursa,sau trebuie sa recurg la metode gen 3 diode in paralel pentru ,,eliminarea unui led,,mentionez ca sursa led foloseste 2x32v cu masa comuna,si controler tpv101ad 2 buc cate 1 pentru fiecare bara de 32v,fara tranzistori de putere,

va multumesc

pana la urma cred ca am sa caut sursa celui de pe care am recuperat cele 4 barete,(cred ca se potrivesc)

la asta ma apucasem sa atac pinul dim(dimer )care se pare ca se face cu o tensiune ,vroiam sa scad aceasta tensiune,atunci cand dimerul e la maxim sa ajunga undeva la 50-60% in controlere leduri,dar buba e ca ,controlerele fara nici o modificare ,se cam incalzesc,si in cca 1 minut sursa intra in protectie,ledurile flesh-uind

tocmai ce l-am chinuit putin,controlerele se incalzea din cauza ca ,nu am verificat,dar 3 barete se alimentau de pe un singur canal ,am refacut conectarile,am incercat sa scot din acele rezistente 1r20 ,tensiunea scade din 35v cat e acum dupa ce am echilibrat consumul,pana la 29v cu doar o singura rezistenta pe fiecare canal,dar se incalzesc iarasi controlerele,sursa de pe tv-ul de pe care am luat ledurile,nu se potriveste nu are 3v

am sa incerc in menu service,daca nu raman la atacarea dimer

Pai sursa scoate pentru 60 de leduri, cate 12 in paralel,  tu ai pus numai 40 - aproape jumatate ...  nu este o diferenta neglijabila de 2-3 leduri, cred ca ai aproape 4V pe led.

Citat
Acum 10 ore, iuliantv a spus:

,...  un set nou e undeva la 400lei plus taxe transport,    ...

Setul de 5 barete a cate 12 leduri - cod bareta pentru Philips 43PUS6101 - LB43014 V0_00 - costa ,,numai '' 225 lei, transportul  gratuit  la peste 250 lei, deci cam jumatate din cat ai estimat tu.

Edited by megabit
1 oră în urmă, megabit a spus:

Pai sursa scoate pentru 60 de leduri, cate 12 in paralel,  tu ai pus numai 40 - aproape jumatate ...  nu este o diferenta neglijabila de 2-3 leduri, cred ca ai aproape 4V pe led.

Setul de 5 barete a cate 12 leduri - cod bareta pentru Philips 43PUS6101 - LB43014 V0_00 - costa ,,numai '' 225 lei, transportul  gratuit  la peste 250 lei, deci cam jumatate din cat ai estimat tu.

eu am gj-2k16-430-d512-v4  LB43014 V0_01 care au pret de 80lei buc,x5= 400lei.

tocmai la cel ce are pret de 225lei nu am verificat,cu toate ca am comand de cateva ori,chiar recent acum cca 1-2luni

bine ca mi-ati deschis ochii,tocmai ce am trimis mesaj

ca doar nu-s nebun pentru 250lei sa-mi bat capul ,si sa chinui si pe altii

Edited by iuliantv
Acum 19 minute, sesebe a spus:

Mie nu-mi vine sa cred ca nu merge scăzut curentul prin LED-uri măcar puțin din rezistente. 

philipsurile is chiufute de felul lor,am avut unul de 50" la care am scazut cca 10-15 volti fara probleme,dar sursa era gandita altfel,cu mosfet dupa controler led,asta e ca dracul,are doar controlerul si sursa principala ,........

CITAT:    mentionez ca sursa led foloseste 2x32v cu masa comuna

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

In schema gasita pe net exista o singura tensiune pt leduri, cum zici ca ai doua?

LED-PH.jpg