Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

menu service chasis 111-A52E lava lv-32llp

Recommended Posts

menu service chasis 111-A52E ,televizor lcd lava model lv-32llp

cunoaste cineva un menu pentru acest tv?tv-ul merge ok dar imaginea este alb negru,nu l-am desfacut ca nu este la mine si nici sa bat drumurile pe pandemia asta nu-mi arde,am fost ieri in treacat pe la o cunostiinta mai in varsta,si mi-a spus de acest tv din camera alaturata,omul il foloseste asa momentan,a zis cau au disparut brusc culorile de vre-o 2 luni,am dat reinstalare de canale,norma bg,dk,ll,i,nici o schimbare,in menu nu are reset general,nu are de schimbat ,pal,secam,ntsc...nu am avut surse externe pe ce sa probez sa vad daca numai pe tuner e buba,as incerca dupa amiaza eu,sau nepotul clientului daca e pe acasa,un reset din menu service,dar nu am gasit mai nimic,decat codul chassis,nu este defect de t-con,imaginea e perfect alb negru fara tente de culoare,in menu lucreaza,luminozitatea,contrastul,...........mai putin bara de culoare care lucreaza dar nu modifica nimic,posibil totusi un dump alterat sau ceva pe poartea de tuner,decodor rgb..sau condesatori obositi,dar cine stie momentan,incercam ce este mai simplu,deci nu vreau alte sfaturi ca ma mai pricep  si eu ,dar tv-ul inca nu a fost desfacut,doar un menu service daca stie cineva

va multumesc

Edited by iuliantv
  • Replies 2
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Acum 10 ore, lucadorin a spus:

Încercați meniu de pe telecomandă simultan cu meniu de pe panou.Dacă intră in service, de pe butonul galben ținut mai mult se intră în opțiuni!Se memorează cu ok, se iese cu av/tv. E tot pentru un Lava, dar alt model! Poate merge!

aveti dreptate

ms am rezolvat cu meniul service de ieri dupa amiaza,m-am dus la om si am vazut ca sursa este una folosita sau asemanatoare cu a unor lg-uri,deoarece are port serial pe ia ,menuul e asemanator unor lg-uri mai vechi,asa ca am apasat menu telecomanda menu tv,a intrat intr-un menu service saracacios,singura optiune a fost un reset,dar fara rezultat,asa ca am desfacut tv-ul si am constatat ca are alta placa in tv fata de ceea ce gasisem pe google fara sa-l desfac,placa era 111-a84b ,am gasit un 24c64,pe care l-am sters ,fara rezultat,am schimbat ceva condesatori,nimic,pe vga merge ok,nu am probat pe alte surse,luasem doar un laptop cu mine,are si un flash destul de vechi,pe soclu,are si un procesor vct smd ,despre care se stie ca de multe ori au probleme si trebuiesc rescrise,asa ca am dedus ca buba e in decodarea,pal ,secam,am schimbat si fusul cale comuna,nimic,asa ca a ramas sa treaca pandemia,si sa-l aduca la mine,

va multumesc de ajutor

Edited by iuliantv