Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

DIFERITE EXPERIMENTE


Postări Recomandate

incep cu o mica prezentare despre mine.sint dorel  asa  scrie pe buletin.(nu din las fierbinti ) as putea spune un "mos" tinar.mesteresc  de 54 am inceput 10 ani. multi ani de boala si nu m an vindecat

meserie cirpaci in domeniul electronici ( nu cu prea multa scoala) incerc sa va prezint o serie de experimente care leam facut pt realizarea unui transceiver.incerc ca fac un transceiver (bunicel) si cit mai ieftin accesibil utilizind schemele  de pe net.imcerc sa iau de la toti ceva care consider ca se potrivste cu proiectul meu .ex folosesc dds placa chinezeasca  usor de cumparat si nu chiar scumpam ales controlul de la bitxusor de facut ci ieftin (cu 2 pic} am facut mixerul  H de la picastar pe aceleasi considerente  .pret calitate usor de facut .consider cca trebuie sa fi la un nivel mediu ca sa poti dace proiectu de aici . dar poate incerca toata lumea.montalele  sint pt cei care nu stiu  nu vor  nu pot sa faca cablaje.eu sint in aceste categori.sper sa pot ajuta e cineva. deci   LA TREABA!{NU INTELEGETI GRESIT IMI PLAC REALIZARILE PE CABLAJE FRUMOASE)

20200326_094715.jpg

20200326_094559.jpg

20200326_094737.jpg

20200323_133453.jpg

20200324_103437.jpg

20200324_123611.jpg

20200324_131224.jpg

Link spre comentariu

pt puriu.imi spui  ca qsl-ul trimes de  jy 1 are fopto cu el in qso.asta NU STIU daca mi la teimes el da se compune din doua piese  impreuma si nu e fotoshop.pe vremea aia lucram cu a 412 si nu mai nu mai de 10-15w. la radioclu nu lam aratat decit prietenilor apropiati.lam descoperit acu dupa 35 ani. de ce tinar eram atumci.cind lam lucrat nu stiam cine e .norocu incepatorului.de obicei daca aud harmalaie pe un dx ma bag si eu. inca mai fac asta si acum.mai mult simt cu mestereala trafic mai putin.acum despre proiect am terminate ceva filtre de banda si un fi mai slabut. sper sai sau drumu in curind si sa i fac un filmulet.73! dorel;

20200326_094715.jpg

qsl1.jpg

qsl2.jpg

Link spre comentariu
Acum 15 ore, yo3dbm a spus:

[...] qsl-ul trimes de  jy1  [...] la radioclub nu lam aratat decit prietenilor apropiati.

 

@yo3dbm

Felicitari ptr confirmare ! Regele Hussein a fost un adevarat radioamator (sustinand ham-spirit-ul specific) si bineinteles ca datorita indicativului, era un DX foarte dorit. 

Am avut si eu onoarea de a obtine QSL-ul sau, precum si de la EA0JC - regele Juan Carlos .

Totusi, au fost legaturi exceptionale si QSL-urile respective le-am aratat cu bucurie nedisimulata, tuturor colegilor de la radioclub. 

Care o fi fost motivul ptr care v-ati limitat doar la prietenii apropiati?

Editat de yo3fhm
Link spre comentariu

in primul rind multumesc pt interes .cu toate astea vreau sa ii ajut pe cei interesati sa constriasca un transceiver. cind nu doresti sa faci ceva comercial ci doar pt placere  consider ca varianta pe module e cea mai recomandata.  schemele folosite nu sint un secret. toate le-am luat de pe net.tot ce va arat e experimentat si nu povestiri sf.consider si nu ma laud ca in 54 de ani de mestereala continua cred ca am suficienta experienta pt un radioamator mediocru cum ma consider( am mai spus  la scoala am baut cerneala  scriu dezordonat cu greseli de gramatica dau vina pe ochi.profa de romana dupa ce mi-a dat unua a spus  "mai daca vreodata cineva te intreba ce limba straina sti  spui ca limba romana .)

acum sa trecem la transceiver.in toate constructiille am inceput cu oscilatorul local. il consider inima transceiverului.  deci am folosit un dds ad 9850   placa chinezeasca  descris in acest topic.stiu ca ca se fabrica si dds mai bune ad 9951   ad9912,lea-am experimentat si pe acestea cu multi ani in urma.lam ales pe 9850 ca se gaseste gata facut si pt inceput e bun,

controlorui de la bitx mi sa parut cel mai usor de realizat (2xpic 628} si cel mai ieftin. schema de asemenea se gaseste pe net.pt filtrele de 9mhz am cumparat 100cuarturi china si am facut mai multe filtre  3khz si 6khz.puteti gasi aici pe forum mai multe scheme.yo9itf catalin a facut un bitx cu dds modificat si filtru 9mhz indrumat  .pretinde ca iau disparut semnalele nedorite  si merge mai bine.stiu ca are lucrate si confirmate  peste 50 tari cu aceasta  jucarie.intentionez sa fac o comparatie intre mixerul industrial slb 1  mixerul h facut de mine dupa schema picastar  si un mixer  cu 4 diode folosind schema de la slb 1 cu ferite recuperate din tv vechi.73 dorel

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări