Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
radasous

Test RCA 1933

Recommended Posts

Multe din nelamuriri si superficialitati au sa dispara daca se (re)citeste cu atentie AN14 de la RCA. S-ar putea sa constatam ca in spatele aparentei simplitati @radasous si-a ales o constructie foarte dificila, la fel ca aceea de acum un an (SE folosind tuburi RF destul de exotice). Personal i-am recomandat un alt tip de driver (Iron Schmitt) dar a tinut sa-l testeze pe acesta, staruinta pe care nu puteam decit s-o respect, desi stiam ca un traf SE-PP defazor este foarte dificil de construit si de implementat chiar si in montajele unde nu vorbim de curenti de grila!

Dificil dar nu imposibil, am pus deja citeva exemple de-a lungul timpului care sar si de normele HI-FI, nu doar peste cele de "flasneta"... sa revenim, in cazul de fata (si in cunostinta de cauza fiind) toate infasurarile sint supradimensionate, bunaoara am recomandat o verificare a suprasaturarii primarului defazorului la 15-20mA (la o densitate de 3A/mm'2) ca sa aflu ca fusese testat deja la 38mA (scurt timp, grile la masa) si nu se satura nici acolo. Tot asa, sirma din secundare duce 34mA efectiv la 3A/mm'2 (ce sa mai zic de maxime instantanee?!), deci subiectul asta putem sa-l uitam.

In documentatia originala erau date cel putin 4 metode de compensari si ameliorari, facindu-se clar distinctia intre armonicele superioare si auto-oscilatiile RF care pot sa apara in tubul final. Aceste compensari (una sau mai multe) pot sa vizeze transformatoarele, topologia si fizica inerenta a tuburilor folosite, daca se intelege... nu ma indoiesc ca in final o sa rezulte o constructie deosebita (ca altfel nu acceptam provocarea), chiar daca acest final va fi ceva mai incolo.

PS. Si tot in final, o masurare a inductantei primarului in defazor, sa nu ziceti ca nu pun si masuratori :rade:

image.thumb.png.9affadae170fece042dea97bf6e65286.png

Edited by Dorin Bodea

Acum 10 ore, Dorin Bodea a spus:

....S-ar putea sa constatam ca in spatele aparentei simplitati @radasous si-a ales o constructie foarte dificila, la fel ca aceea de acum un an (SE folosind tuburi RF destul de exotice). Personal i-am recomandat un alt tip de driver (Iron Schmitt) dar a tinut sa-l testeze pe acesta, staruinta pe care nu puteam decit s-o respect, desi stiam ca un traf SE-PP defazor este foarte dificil de construit si de implementat chiar si in montajele unde nu vorbim de curenti de grila!...

Este timp si pentru alt driver, ca doar traf-ul interstage are tot ce ii trebuie, mai avem si cele doua infasurari de pe traf-ul de iesire ce freaca menta momentan. Schmitt-ul este oarecum pregatit, intai sa vad ce se poate obtine din schema originala fara interventii masive.

image.thumb.png.716d1432c8ea3a426698307e3e1e10c7.png

Am gasit o sursa de piese, in stroboscop auto facut cu ceva ani in urma...nici macar nu a fost testat. 

image.thumb.png.d97def5dea8cfd91ff2a158b3c28fb2e.png

Mai pe seara am sa pun o compensare pe traf-ul interstage.

Acum 20 ore, radasous a spus:

Am gasit o sursa de piese, in stroboscop auto facut cu ceva ani in urma...nici macar nu a fost testat. 

Nu am recuperat mare lucru din stroboscop...dar am reusit sa fac un circuit serie RC 6.8k+10nF montat pe primarul transformatorului de iesire.

Comparatie fft 10kHz, semnal dreptunghiular:

image.thumb.png.9b37970ec9a902ecb9fd19f605d97a6d.png

Se observa o scadere de 10dB pe fundamentala, armonicile 2..7 scad cam la fel, urmatoarele nu scad...

Comparatii la 10kHz, 1kHz, 100Hz, coloana din dreapta, cu alt skin pe osciloscop este cu alte tuburi:

image.thumb.png.58c8155090ca527e292ab92ba989ec7e.png

Se observa ca reteaua RC de pe transformatorul de iesire favorizeaza putin frecventele joase, la 1kHz scade putin amplificarea etajului, la 10kHz scade bine de tot, mie mi se pare o aiureala, asa cum mi s-a parut de la inceput drept urmare am renuntat la ea.

Alta masuratoare, RC, semnal dreptunghiular de 10, 20, 40, 100 Hz:

image.thumb.png.cc44669190c4785136b3953ab2220b02.png

Modificarea formelor la 40Hz, pentru diferite niveluri de intrare:

image.thumb.png.51fe93b25ce6330d113c3db81aba6029.png