Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Spitfire

Exista aspirator cu motor inverter?!

Recommended Posts

La 23.03.2020 la 7:56, validae a spus:

Eu am luat din Decembrie un aspirator Hoover Reactiv cu motor clasic,  dar cu sistem de filtrare ,,ciclon,, şi filtru principal lavabil plus unul cu hârtie pe evacuare.E cel mai bun din clasa lui la filtrarea aerului evacuat şi captează excelent praful fin în recipientul centrifugal.Are cinci perii, dintre care una rotativă, foarte utilă la strâns părul de animale şi nu numai.Sunt foarte mulţumit de el.

Probabil colegul caută un brushless pe ideea că e mai fiabil şi poate şi mai puţin zgomotos un motor de acest tip, deşi am un aspirator de 20 de ani căruia nu i-am schimbat nici periile deşi a fost până acum folosit intensiv, uneori de două ori pe săptămână...

Atata reclama ati facut la aspiratoarele astea ca au si disparut din magazine cand ma hotarasem si eu sa iau unul!

Păi cred că asta spune ceva despre calitatea lor.Chiar recomandasem în vară acest tip unui coleg de serviciu, iar tipul mi-a zis atunci că a căutat toate magazinele şi nu a mai găsit modelul meu.Adică Hoover RC81 RC25011 de 800W.

Eu l-am luat în Decembrie anul trecut cu 400 Lei, iar acum văd nişte preţuri aberante, cred că s-a vândut ca la licitaţie https://www.emag.ro/aspirator-fara-sac-hoover-reactiv-rc81-rc25011-2l-800-w-rosu-gri-1062724/pd/DRVMYCBBM/

Parcă mi-e necaz că n-am luat două atunci....

Edited by validae

Da, există aspiratoare cu motor inverter....dar dacă ăsta ,,clasic,, de mai sus a ajuns de la 400 Lei la 1500 Lei într-un an !!! Ce să zic de alea inverter ? Să faci un credit la bancă să-ţi iei unul ?

Edited by validae

Aia este o umflare artificiala a prețului. 400lei mi se pare un preț prea mic ce denota o calitate la limita iar 1500lei este un preț umflat artificial. La aspiratorul (thriatlon2000) meu doar motorul separat ca piesa de schimb era undeva între 250 și 450 lei

Dacă zici ca exista normal ar fi fost sa dai niște exemple de la noi din magazine, nu sa spui sec ca exista pt ca asta bănuiam și eu. 

@Stefan Ma interesează motor alimentat cu inverter din cauza zgomotului în special nu numai din cauza fiabilității. 

Edited by sesebe

Dacă citeai primele mele postări, din Martie, vedeai exemple.Dar s-au scumpit şi ele, de exemplu ăsta de mai jos, de la 900 Lei, a ajuns cam la 1200 Lei.Oricum, nu e nici pe departe comparabil cu creşterea de la 400 la 1500 de la Hoover.Probabil că cererea a făcut şi preţul..

https://www.emag.ro/aspirator-vertical-si-de-mana-3-in1-swan-powerplush-turbo-li-ion-21-6-v-no-loss-tehnology-motor-brushless-sc15822n/pd/DRBYZGBBM/

Edited by validae

Validae.Nu numai cererea determina ridicarea pretului.Firmele "tari" lanseaza produse pe piata la preturi promotionale,sa le zic de reclama.Apoi,brusc,vin la pretul normal.Exact asa am luat un Whirpool de spalat rufe.La aproape doua saptamani urcasera cu 400 lei!

Posibil sa mai fie exemple din astea.Mai e si inversa valabila.La incetarea producerii unui tip se baga reduceri.

Inverter sau nu - nu asta este indiciul suprem sau macar pe care sa te bazezi, pentru a determina calitatea.

De pomana tine motorul 50 ani la Buranul rusesc din 1970 (ala mai merge inca pe atat de acum incolo) pentru ca si constructia in sine sau accesoriile pot sa fie egal de importante.

Vrei ceva bun, si nu e problema de bani - ia Miele. Nu poate sa fie rau, dar este posibil ca jumatate din bani sa-i dai numai pentru nume. Si chiar nu face zgomot.

Nu ma interesează anumite firme, mai ales de astea scumpe, defapt nici măcar nu caut să-mi cumpăr aspirator (cel pe care-l am acum perge foarte bine și a fost apreciat de cineva care a utilizat multe aspiratoare scumpe și de firma) ci era vorba strict de întrebarea topicului. 

Nu cred că ai căutat unde trebuie.Aspiratorul Hoover RC81 cu separator cyclon cumpărat de anul trecut e cel mai performant pe care l-am văzut vreodată.Şi nu la pterea de absorbţie, ci la nivelul filtrării aerului evacuat.Am stat o săptămână până m-am documentat dintre câteva tipuri de aspiratoare, printre care Rowenta, Philips şi Hoover le dă clasă, mai ales Philipsului.Am reparat Philipsuri şi am rămas dezamăgit de filtrarea precară a prafului evacuat.Aveau compartimentul motorului plin cu ceva ce părea ipsos întărit, de fapt era praf transformat de umezeală în ceva ca creta.Hooverul meu, deşi nu trage covorul de pe podea, nu scoate pic de praf în casă.Cele vechi cu sac de pânză sau hârtie, după folosire lăsau mobila acoperită de un strat de praf fin, trebuia să ştergi după ele....la ăsta nu se pune problema.Iar zgomotul e foarte redus.https://altex.ro/aspirator-fara-sac-hoover-reactiv-rc81rc25011-2l-800w-75db-rosu-gri/cpd/ASPRC81RC25011/