Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator in clasa D nu are putere


Postări Recomandate

Am vazut si eu ca e dificil montajul de asta am cerut ajutorul . Este binevenita orice idee , ce ar trebui sa modific sa vad cum se comporta montajul si am spus ca sunt la inceput in asa ceva. Scopul acestui montaj a fost sa ma ajute sa inteleg functionarea clasei d ,  poate ca mai sunt incepatori in ale clasei d , si citind pot sa inteleaga unele chestii pe care in mod normal nu ar avea de unde sa le afle . Inteleg ca sunt niste chestii pe care sa le descoperi singur in electronica dar daca ai o sageata spre unde sa mergi te ajuta foarte mult .Prin urmare va multumesc tuturor pentru sfaturi !

O sa incerc sa vad ce se intampla prin inlocuirea rezistentei cu un semireglabil .

 

Link spre comentariu

Dupa mai multe experimente  am ajuns la concluzia lui Alin_cj , IRF740 nu este potrivit pentru clasa D asa ca am montat IRF540 si cu alimentare de +-40 v am reusit sa scot pe 4 ohmi 25v aproape de cliping , fara ca tranzistorii sa se incalzeasca deloc nefiind pusi pe radiator, frecventa de oscilatie  este de 250 kHz . Acum astept sa vina comanda de IRFB4227 din China daca o sa mai ajunga ,sa vad alimentat la +-60 ce o sa iasa. In legatura cu Parazitii de pe cablaj :laughing3:  pana nu am despicat cablajul sa fac montajele separate nu au vrut sa dispara ciocurile alea de pe unda dreptunghiulara , acum e curata fara varfuri sau altele , doar unghiuri de 90 grade :dsaf

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări