Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Restaurare Electronica Industriala A350


Postări Recomandate

Cateva poze ce ilustreaza restaurarea amplificatorului romanesc Electronica Industriala A350, in viziunea mea.
Modelul meu este din prima generatie, 1984.

Am schimbat urmatoarele repere:

- toti rezistorii, am folosit cu tolerante foarte mici
  - modulele de amplificare: 0.5W
  - restul modulelor: 0.25W
- toti condensatorii cu electrolit, am folosit piese Rubycon si ELNA
- toti ceilalti condensatori, am folosit MKT, MKP, mylar, polipropilena si ... tantal (nu strambati din nas)
- toate firele de conexiuni, am folosit OFC
- toate firele de conexiuni la semnal mic, cabluri OFC, camasa argintata

Nu m-am atins de tranzistori. N-am avut rabdare sa caut echivalenti inca.
Am curatat foarte bine toate reperele mecanice si placile in asa fel incat sa nu mai fie urme de flux.

Tot intreba cineva de sunet, dupa modificare. Parerea mea este ca suna exact ca o schema cu 2N3055. N-ai ce-i face mai mult. N-are muzicalitatea de la Sansui sau de la AKAI. E departe de seriile de top SONY ES (fiindca am mai auzit pareri aiurea). Suna corect pentru schema implementata si pentru faptul ca e un aparat facut in Romania cu posibilitatile noastre de atunci. Suna bine, se potriveste cu muzica anilor '80. Daca stau bine cu timpul am sa fac un clip pe Youtube.

Costul operatiunii? Nepretuit. Piesele va inchipuiti si voi cat costa. Probabil vreo 300-500 lei. Dar munca si grija investita n-are pret. Cel putin nu are valoare de piata.

PS: Becul ramane pe pozitie (fiindca si asta am auzit la antevorbitori). Mie-mi place cum arata.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

ALEKS

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Mai am poze dar aparent nu le mai pot incarca.

 

Eroarea este: merge_too_many_img

 

Astept sa mai posteze cineva, dupa care mai incarc o serie de poze. Ciudat fiindca serverul pozelor este extern. Probabil e configurat aiurea "lightbox".

Link spre comentariu

Felicitări ptr răbdare şi munca depusă! Principial, ampliful e inspirat din ceva în jurul anilor 1975, deci era proaspăt cînd l-am văzut prototip la TIB.

Acum cîteva comentarii: becul plus plasticul roşu din faţa lui se pot înlocui uşor cu un led miniatură.

Păcat că nu ai cum înlocui regletele de comutatoare, sînt partea cea mai slabă a amplifului, urmate de puţometri. La volum se poate modifica corecţia fiziologică să sune mai bine, ceva gen Philips ca valori, iar la preu se poate renunţa, dispare încă o sursă de zgomot. Şi alimentarea preurilor se poate moderniza, stabilizatoare mai bune. Trz sînt buni în general, cea mai simplă treabă e să-i scoţi, să-i verifici, să le măsori beta şi să-i pui pe etaje în funcţie de asta. Chiar dacă sînt din grupa B sau C, diferă destul de mult beta, uneori sare din limitele asumate. Şi semireglabilii trebuie schimbaţi.

Observ din poze că lipsesc siguranţele de pe ieşiri, montate la modelul următor, revizuit. Acestea sînt de tipul cu montare pe fir.

Mufăraia se poate lăsa aşa cum e ptr autenticitate, nici nu sînt greu de confecţionat adaptoare.

Link spre comentariu

Ma gandeam eu ca e ceva anii '70 la origine. Si lucratura si schema tradeaza aspectul acesta.

 

Referitor la comutatoare, nu le-am schimbat fiindca n-am gasit nimic identic la dimensiuni. Mi-as dori sa le schimb dar din pacate nu cred ca am sa gasesc asa ceva vreodata.

Oricum la cat le folosesc eu, adica deloc, sunt in regula.

 

Potentiometrele sunt in regula din fericire. In afara de fasaiala caracteristica, totul e in regula, se invart foarte usor si nu au joc.

Tranzistorii sunt de grupa C si au beta intre 300 si 370 din cati am verificat. Din pacate n-am rabdare sa-i desfac pe toti si sa-i imperechez. As vrea sa cumpar altii mai performanti la un moment dat.

Semireglabili inca mai caut. As vrea PIHER fabricati in Spania.

 

Corecta si observatia cu sigurantele pe iesire. Modelul acesta nu a avut. Oricum la cum il folosesc eu, debitand puteri de maxim 3-4W, e in regula fara ele.

 

Mufele au ramas originale. Totusi, cablurile, n-au avut aceeasi soarta. Erau niste ciurucuri.

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

ALEKS

Editat de ALEKS
Link spre comentariu

Aş fi pus şi cîte un cond de decuplare de 0,1uF pe alimentările finalelor.  Atenţie la cond verzi în paralel cu diodele punţilor, sînt la 50 sau 100V, iar o valoare prea mare nu e indicată.

Siguranţele la a mea erau de 2A, mi s-au părut mici dar nu am reuşit să le ard, nici nu am folosit sarcini de 4 Ohmi.

Mufa de cască e cam singura ce se poate schimba fără regrete cu una jack.

Comutatoarele de reţea şi boxe ar trebui schimbate şi ele. Cu dibăcie se pot schimba comutatoarele individuale din reglete şi lăsate cele cuplate.

În preul de doză, valorile corecţiei sînt cam în bălării, dacă mai găsesc ciornele de atunci postez valorile modificate. La fel ptr corecţia fiziologică (loudness).

La limitatoare se poate renunţa, oricum se reglează doar cu generator de semnal şi osciloscop.

Alţi trz mai performanţi nu merită luaţi, poate doar ptr preul de doză, e singurul unde zgomotul foarte mic contează. Unii noi ar trebui şi ei împerecheaţi pe etaje aşa că de treaba asta nu scapi.

Link spre comentariu

Condensatorii din paralel cu diodele sunt 100nF / 100V.

Mufa de casca am s-o schimb la un moment dat cand mai fac rost de timp liber.

 

Mi-ar placea daca reusesti sa gasesti notitele cu valorile pieselor pentru corectii.

Oricum am constatat diferente grosolane intre valorile din schema si cele din montaj. Cred ca nea Gigi a pus la nimereala piesele. Diferente si la condensatori, atat electrolitici cat si nepolarizati, cat si la rezistori. In balarii total. In loc de 82K am gasit 39K spre exemplu. In loc de 220nF am gasit 330nF. Si altele similare.

 

A.

Link spre comentariu

Şi dacă verifici cond nepolarizaţi, aceia mult lăudaţi de la IPEE, vei constata toleranţe mari.

În legătură cu cond în paralel pe diodele punţilor, sînt prea mari, cei originali ceramici se puteau lăsa foarte bine, erau bine dimensionaţi.

La volum, depinde ce valoare reală are, au fost de 100k liniari sau logaritmici. E important asta ptr valoarea prizei de corecţie fiziologică.

Admiţînd că priza e la 20-25% din cei circa 100k, valorile reţelei se schimbă astfel:

Editat de zal
Link spre comentariu
Vizitator Adrian Cristea_200923

Este superb facuta si a meritat munca, FELICITARI! Si eu sunt pasionat de aparatele vintage dar...nu prea le am cu electronica. Daca am vreodata vreo problema cu vreun pick-up, statie, radio, tuner, etc., stiu cui sa ma adresez :). Cu stima

Link spre comentariu

Multumesc!

 

Problema mea numarul 1 este ca stau foarte prost cu timpul liber.

Si mai tare ma doare ca mai am aparatura vintage (in stare optica si functionala foarte buna) pe lista de asteptare, dar din pacate trebuie sa ma consolez cu ideea ca la un moment dat voi avea timp sa le reconditionez. Din pacate reconditionarile dureaza mult fiindca sunt foarte meticulos. Spre exemplu, la A350, am "formatat" fiecare rezistor dupa acelasi tipar, cu un mini patent. Operatia a durat cateva ore bune. Ca fapt divers restaurarea la A350 a luat cam echivalentul a o saptamana la foc automat. De fapt si de drept mi-a luat mai bine de o luna, din cauza faptului ca am lucrat maxim 2 ore pe seara si in weekend mai mult.

 

Pentru mine e doar o pasiune, le restaurez si apoi le folosesc sporadic, tot in limita timpului liber.

Nu cred ca voi avea vreodata timp de a restaura aparatura contra cost dar, va pot ajuta cu sfaturi in masura in care ma pricep.

 

ALEKS

Link spre comentariu

Ca fapt divers, eu verific şi pierderile (izolaţia între armături) la cond electrolitici. De exemplu, în schema preului de tonuri, avînd coreţia în buclă, orice scăpare a cond se traduce prin foşnete şi mişcări ale membranei difurilor. Ăsta e şi un deficient al schemei folosite, dar şi al schemei bloc, după 1980 s-a renunţat la volum montat înaintea tonurilor şi a fost intercalat înaintea amplifurilor finale în orice amplif. Aşa s-a scăpat de zgomotul permanent al preului de tonuri. O altă posibilitate de reducere definitivă a zgomotului e renunţarea totală la preurile de volum şi ton prin introducerea corecţiilor în bucla finalelor.

Link spre comentariu

Sfaturile tale de optimizare a schemei sunt foarte bune si sunt de acord cu ceea ce spui dar pe mine nu ma intereseaza sa storc performanta maxima din el.

Am pastrat totusi constructia in configuratia originala cum au gandit-o proiectantii in ciuda schimbarii atator componente.

 

M-am simtit ca la 8-10 ani cand asamblam kituri IPRS -- ha ha ha. "Miaunel cel nazdravan", sau cum era.

 

PS: Pentru auditii de calitate, am alte jucarele (un pic mai calitative). Dar despre ele, cu alta ocazie.

Link spre comentariu
Vizitator Adrian Cristea_200923

Multumesc!

 

Problema mea numarul 1 este ca stau foarte prost cu timpul liber.

Si mai tare ma doare ca mai am aparatura vintage (in stare optica si functionala foarte buna) pe lista de asteptare, dar din pacate trebuie sa ma consolez cu ideea ca la un moment dat voi avea timp sa le reconditionez. Din pacate reconditionarile dureaza mult fiindca sunt foarte meticulos. Spre exemplu, la A350, am "formatat" fiecare rezistor dupa acelasi tipar, cu un mini patent. Operatia a durat cateva ore bune. Ca fapt divers restaurarea la A350 a luat cam echivalentul a o saptamana la foc automat. De fapt si de drept mi-a luat mai bine de o luna, din cauza faptului ca am lucrat maxim 2 ore pe seara si in weekend mai mult.

 

Pentru mine e doar o pasiune, le restaurez si apoi le folosesc sporadic, tot in limita timpului liber.

Nu cred ca voi avea vreodata timp de a restaura aparatura contra cost dar, va pot ajuta cu sfaturi in masura in care ma pricep.

 

ALEKS

Pai, da, cred ca e timpul sa incep sa invat si eu amanuntit. Meseriasii intalniti prin Bucuresti cam imi dau bataie de cap pe motiv ca:"nu ie piese". Am stat ultima oara 2 luni dupa un pick-up Tesla NZC 160, cu o problema la amp. Singura solutie este sa "pun burta pe carte". 

Uitasem sa intreb. Daca achizitionez si eu una(A350), pot pune pe ea un pick-up cu doza magnetica sau trebuie preamplificator? Stima

Link spre comentariu

A-350 are preu de doză magnetică cu corecţie RIAA. Mai trebuie bibilit uneori, de la exemplar la exemplar.

.............

Am avut NZC-150, identic cu 160, diferenţă la capac. Fără supărare, dar era slab calitativ, un model popular.

Editat de zal
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări