Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema imprimanta Brother MFC-J220


Postări Recomandate

Salutare.
Am o imprimanta Brother MFC-J220 care impinge prea mult foaia inainte de a incepe sa printeze. Astfel incepe sa printeze de la jumatate sau chiar a 2-a treime a paginii, asa cum se observa in imaginea atasata.
20200228_181859.thumb.jpg.6b64237e0e624d134837778f020eca19.jpg
Imprimanta continua sa printeze dupa ce a iesit foaia doar ca printeaza practic in gol - uneori da eroare ca dimensiunea foii introduse nu corespunde cu cea asteptata.
Am desfacut imprimanta (nu am desfacut si sitemul de printare de frica sa nu pot sa il montez la loc), am curatat ce mi-a iesit prin cale, am zis ca nu cumva sa fie blocat vreun senzor, dar nu s-a schimbat nimic.
Daca aveti idee de la ce este problema, sfaturi si sugestii va raman recunoscator.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

- sunt probleme la sistemul de angrenare al tamburului ce trage su impinge hirtia, motorasul actioneaza printr- o curea, foarte posibil ca sa se fi tocit o portiune sau sa fi sarit citiva dinti fata de pozitia initial, ar trebui sa existe niste marcaje de reechilibrare pe curea sau pe rotita dintata, priviti cu atentie angrenaajul

Link spre comentariu

 posibil sa fie un senzor care reactioneaza cu intarziere,la mine la o imprimanta Lexmark un senzor nu vedea ca a trecut hartia de el si imprimanta  sa treaca de la viteza de alimentare cu hartie la viteza de inaintare a hartiei pentru imprimare,bloca hartia in imprimanta, viteza cu care tragea de inceputul hartiei era mai mica decat viteza cu care impingea restul hartiei,asa ca daca vede tarziu ca a trecut inceputul hartiei o sa inceapa si imprimarea cu intarziere

Link spre comentariu
La 01.03.2020 la 17:25, poplex22 a spus:

- sunt probleme la sistemul de angrenare al tamburului ce trage su impinge hirtia, motorasul actioneaza printr- o curea, foarte posibil ca sa se fi tocit o portiune sau sa fi sarit citiva dinti fata de pozitia initial, ar trebui sa existe niste marcaje de reechilibrare pe curea sau pe rotita dintata, priviti cu atentie angrenaajul

Am analizat cu atentie mecanismul ce impinge hartia, nu am gasit nicio rotita careia sa ii lipseasca dinti, exista si o curea dar aceasta pare in perfecta state, nu pare slabita, cu dinti tociti sau lipsa.

 

 

La 01.03.2020 la 18:36, valivoi a spus:

 posibil sa fie un senzor care reactioneaza cu intarziere,la mine la o imprimanta Lexmark un senzor nu vedea ca a trecut hartia de el si imprimanta  sa treaca de la viteza de alimentare cu hartie la viteza de inaintare a hartiei pentru imprimare,bloca hartia in imprimanta, viteza cu care tragea de inceputul hartiei era mai mica decat viteza cu care impingea restul hartiei,asa ca daca vede tarziu ca a trecut inceputul hartiei o sa inceapa si imprimarea cu intarziere

Am verificat senzorii folosind modul de mantenanta al imprimantei si totul pare sa fie in regula. Din manual o chestie mi-a atras atentia: spune pe la pagina 123 ca odata ce un sensor detecteaza hartia (registration sensor) motorul se va mai invartii un timp predefinit ca sa alinieze marginea foii cu mecanismul de printare. Cred ca aici se afla problema, din ce am observat, odata ce detecteaza foaia, motorul continua sa impinga foaia un timp predefinit doar ca la o viteza foarte mare (se aude sonor cum viteza e mult mai mare ca in timpul printarii).

Am tot experimentat si am gasit niste chestii ciudate (asa la o prima vedere). Daca setez ca tipul foii sa fie "Inkjet" si calitatea scanarii sa fie foarte buna, cand dau sa fac o copie imprimanta functioneaza asa cum ar trebui. Daca selectez alt tip de hartie sau alta calitate apare problema cu care ma confrunt. Cam acelasi lucru se intampla si cand conectez la calculator. Daca vreau sa imprim o imagine si selectez hartie Inkjet si calitate inalta imprimarea decurge bine, cu orice alte setari apare problema. Am convertit si un document in format JPEG ca sa vad ca pot sa pacalesc sa printeze si spre marea mea surpriza cu niciun fel de setare nu functioneaza. Prin manual am gasit sa imprimanta suporta doua moduri de printare "Normal" si "HIGH-Speed". Aparent ea selecteaza automat intre cele doua moduri si cred ca modul high speed e cel problematic pentru ca nu mai foloseste senzorul de detectie a hartiei.

Oare exista posibilitatea sa fie firmware-ul corupt? am incertcat sa fac update, dar imprimanta deja e la ultima versiune.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări