Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Faust2018

Veni şi la noi coronavirusul

Recommended Posts

Asta nu se da la kilogram, cel mult la gram sau chiar microgram.

SI, apropo, chiar credeati ca n-o sa vina? Doar n-au facut cia ine zii atata cercetare ca sa-si omoare doar propriul popor.

Pai Vio face import-export, d-aia si intrebarea cu kilu'. Ca doar nu vine containeru' gol.

Eu am crezut ca-i vorba de antidot / dezinfectant. Ala se da la kilogram.

Virusii au fost primele forme de viata pe planeta asta si probabil vor fi ultimele ...

Ce mostenire lasam copiilor nostri .?

Edited by Barbaro

Și eu așteptam primăvara.

Nu se spunea că suntem cu 50 de ani in urma Europei de vest? De ce vine așa repede? 

Edited by Stefan

Nu prea e de facut misto, dar na, asa a supravietuit romanul, facind haz de necaz!

Și dacă nu facem mișto se schimbă ceva?

Nu observații că societatea (nu numai de la noi) face mișto de noi? 

Se fac tot felul de scenarii cum se transmite virusul la distanțe mari, cu avionul , cu autocarul, cu mijloace individuale ...

Eu am altă ipoteză, să expun o situație foarte posibilă.

Din totdeauna păsările mele de curte le-am avut izolate de alte orătănii ale vecinilor

dezinfectam des spațiul păsărilor și totuși s-a întîmplat să se îmbolnăvească

de unde au luat virusul dacă nu aveau contact cu alte păsări

DIN AER.  Vîntul este transportatorul dedicat al virușilor precum și în situația asta (ce nu este de nici un haz)

La viteza de deplasare al aerului (de peste 200 la oră) , bănuim viteza de împrăștiere al virusului pe glob.

Va fi dezastru ! Doamne ferește !

Acum 6 minute, Nostalgic a spus:

Eu am altă ipoteză, să expun o situație foarte posibilă.

Ipoteza dumneavoastra este foarte reala... pt. virusurile care se transmit prin aer, totusi....

Virusii se transmit pe cablu, fibra sau wifi... :) 

Am in minte niste boli datorate virusurilor care daca s-ar fi transmis prin aer.... nu era bine deloc, asta daca mai eram inca p-aci... :rade:

M-am gindit si eu la ipoteza asta, dar nu sta in picioare. Daca era asa, virusul actiona de lungul curentului de aer, ori...Apoi, virusii nu rezista in lumina Soarelui prea mult timp. Asa cade si transmiterea lui prin obiecte, pe distante mari. Daca era asa, vorba lui Informer, nu mai bateam cimpii pe aici!

Probabil ca in Italia a ajuns cu vreun purtator uman, poate nici el nu stie asta. Ca nu ma duc la teoria conspiratiei, sa zic ca l-a adus cineva cu buna stiinta acolo.

Nostalgic, pasarile de curte se contamineaza de la ...pasarile cerului, care vin sa manince din boabele gainilor.q

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.