Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
doru3160

Huawei incotro?

Recommended Posts

Mda, un pervers... ultima data când am vorbit cu el a zis ca o sa tina seama de preferințele mele. 

Eu 1 sunt fan Samsung dar nu zic îmi plac si Huawei mai mult ca au memoria interna mult mai mare 128GB si camera 30-40mp nimic de comentat dar ce nu înteleg ca sunt foarte multi care fug de Huawei parca le ocolesc.

Posted (edited)

Stiu ca ati spus sa lasam deoparte preferintele personale dar fara aceste preferinte ca reper nu prea ne putem da cu parerea obiectiv, evident, atat timp cat raspunsul nu e unul de forma "cel mai bine e cum zic eu pentru ca asa cred eu".

Consider ca investitia intr-un Huawei isi merita banii, chiar daca viitorul privind serviciile google este incert, mi se pare ca pretul pe care il platim pentru un Huawei cel putin egal ca performanta cu un model similar de la Samsung este mai mic, deci la capitolul asta stam mai bine. Ma gandeam si eu acum ceva vreme, cand aparusera primele probleme legate de ei, ca nu prea are rost sa iti mai iei Huawei, dar la urma urmei sincer sa fiu nici macar nu e nevoie asa mare de serviciile oferite de google, aplicatii similare google maps cel putin la fel de bune si prietenoase cu utilizatorul exista, aplicatii pentru email, din nou, similar gmail, exista, intr-adevar, ei nu au google play si magazinul de aplicatii dar au totusi o alta alternativa, iar aplicatiile se pot descarca separat sub forma de fisier .apk si instala pe telefon, deci am rezolvat si problema asta.

Totusi, ar mai fi de luat in calcul si faptul ca de cand au aparut modele Huawei fara servicii google preinstalate iar securitatea impiedica instalarea manuala a lor, intotdeauna au aparut solutii noi de instalare a serviciilor google, tot pachetul, ultima data cand am incercat asta a fost cu emui 9, gasisem un pakistanez cu cateva aplicatii care mi-au permis sa instalez serviciile google pe telefonul unui client, telefonul era un p30 daca tin minte bine, deci ma gandesc ca vor aparea solutii in privinta asta mai mereu, cu timpul se rezolva toate, asa cum mereu au tot aparut versiuni noi de buton home aftermarket pentru iPhone sa se pupe cu placa de baza :).

As zice ca atat timp cat Huawei inca ofera performanta la un pret accesibil, de preferat sub pretul altor modele de pe piata, si nu taie mai mult decat ar fi comod din accesul si posibilitatea de a instala aplicatii din alte surse, investitia intr-un Huawei are rost, nu as vedea neaparat o problema aici. Sa nu uitam totusi ca si iPhone vine cu o lista foarte lunga de limitari pe care eu nu le inghit si nu le vad rostul, dar inca are o sumedenie de cumparatori, iar preturile mi se par complet nejustificate, asta ca o mica paranteza, sa nu se inteleaga ca e un atac la adresa posesorilor de iPhone, fiecare face cum considera, nu are rost si nu e bine sa starnim polemici.

Edited by M.Adrian