Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?

Recommended Posts

Acum 21 ore, doru3160 a spus:

Staționarea are tarif mai mare decât pe km

Corect, dar acea stationare e atunci cand  rogi pe taximetrist sa aspepte, ca sa-ti iei o bere de la chiosc. Altfel nu e stationare, e abuz si se sanctioneaza. Desi orasul e mic, merg cu taxiul cand am nevoie. Si, desi uneori centrul e blocat, platesc aceeasi suma ca atunci cand merg intins. Uber sau bolt fac legea dupa capul lor. Inca. Unde scrie in lege ca exista tarif dinamic si dinamic dupa ...ce?

Acum 23 ore, Tavi a spus:

10 ani fara carnet cei prinsi bauti peste 0.8 sau drogati

Ei, sa stii ca cocalarii exact de asta nu mai pot, ca le ia permisul! Ce ala care a omorit o fata, recent, avea permis de conducere? si asta nu la oprit sa se urce la volan! Nu e razie in care sa nu prinda doi trei fara permis. Asa, si?

Nu permisul ar trebui luat, ci masina, sa vezi cum se potolesc!

Uber si Bolt sin de cele mai multe ori la 50% din tariful de la taxi normal si am vazut de multe ori si mult mai jos, chiar si doar 20% din tariful la un taxi normal pe aparat.

Nu are rost sa explici asta cuiva care nu folosește. 

Acum 5 ore, icar a spus:

Uber sau bolt fac legea dupa capul lor. Inca. Unde scrie in lege ca exista tarif dinamic si dinamic dupa ...ce?

Uber sau bolt e o aplicație. Nu depinzi de bunăvoința șoferului, ca la taxi. Nu stai să te tocmesti, sau să aștepți că nu are bani sa dea rest.  Îți afișează prețul inainte de comanda, si daca iti place comanzi, daca nu, nu. Si dacă nu ai ghinion să stai bară la bară în trafic, de regulă se respecta acel tarif, care asa cum spunea, e mult mai avantajos decât taxi. De multe ori când am treabă în zone unde parcarea e deficitară, las mașina acasă, și fac comandă la bolt. Mă costă la fel sau puțin mai mult decât dacă aș merge cu mașina mea, și as plăti 5 sau 10 lei ora de parcare. Și scap și de stres. De multe ori nu găsești loc nici în parcările cu plată. Moka oricum nu mai găsești, decât ilegal, pe străduțe laturalnice. Asa ca prefer sa las mașina acasă. Ii prefer în orice situație vs taxi. 

Acum 9 ore, BRANCA a spus:

Ce părere aveți de despăgubirile din link

Da' ce parere aveti despre cine va plati despagubirile , cat vor fi ele ?  E mult mai interesant ...

In cazuri de deces a unei persoane apropiate, fiu, fiica, etc, a vorbi de despagubiri rezonabile, e cumva contra naturii. Asa consider eu. De ex baiatul ala rupt in doua de drogatul ala la 2 Mai, oricat ar stabili despagubirile pt familie, oricum nu vor acoperi suferinta. Deci, despre ce vorbim? Sa nu fie nimeni in situatia de a primi astfel de despagubiri. Pt dementul drogat care a comis fapta, orice pedeapsa e prea mica.

Doar peste 0.08 sange devine penal.

Dar da. Asa va fi maharii in coma scapa cu amenda.

La fel cum va scapa drogatul de la 2 mai. Asigurarea va plati, dar dupa multă vreme, ca vor fi recursuri...

Acum 16 minute, Sharky a spus:

Asigurarea va plati, dar dupa multă vreme

Care asigurare ca masina nu era asigurata in cazul 2 mai ? Drogangiul e major, nu are avere . O sa-i ia praful de pe toba desi parintii lui sunt multimilionari in euro ...

Posted (edited)

Prin orășelele din provincie unde șeful de Inspectorat este un fel de cârpă de șters pantofii în fața conducătorilor politici ai județului, nu se va produce nimic deosebit cănd este vorba de băut la volan.
Prin astfel de localități justiția, poliția si politicul sunt fie rude (măcar prin alianță) , fie parteneri de afaceri.

Edited by cloudy

Si eu tot asa stiu. Va plati BAAR, apoi va recupera dauna de la inculpat. Daca are de unde. Deci vom plati noi.

L.E.

Nu avea: 

Rezultate verificare polita RCAcautare noua

Pentru numarul de inmatriculare b107mbz nu a fost gasita nicio polita valabila la data de 19.08.2023.

Numarul masinii il am dintr-o poza de pe net.

Parca l-au gasit si cu drogurile pe scaunul din dreapta. Te miri? N-aveau aparat de testat la ei. Doar telefoane.

Si daca s-a ajuns la BAAR, probabil nu era asigurat.

1 oră în urmă, Sharky a spus:

Dar atunci cum de l a lasat militia sa scape?

In mod sigur au fost niste telefoane date unde si cand trebuie. De parca ar fi prima data cand se intampla.E clar ca oamenii legii au vrut sa-l faca scapat, dar a dat cu mucii in fasole cand a omorat pietoni. Asta a fost prea groasa, chiar si pt militienii sufletului

Citat

Doar peste 0.08 sange devine penal.

Asa o fi, dar am vazut pe net discutii ca nici cu 0,01 nu scapi basma curata. Si valoarea asta o poti dobandi din o suta de motive, altele decat alcool la sticla ingerat.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.Terms of Use si Guidelines