Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Când tai calea cuiva cu prioritate, nu mai contează viteza ăluia de te loveşte.Eşti vinovat fie că scapi, fie că mori....

Dacă cel cu prioritate va avea ceva remuşcări ulterior, gândindu-se că dacă rula mai încet nu se mai întâmpla nenorocirea, rămâne cu ele, dar puţin probabil.

Am dat şi eu acum vreo patru ani într-unul când mergeam pe un drum cu prioritate, iar el ieşea de pe un drum secundar.

S-a băgat cam la zece-cinsprezece metri în faţa mea şi dacă se mişca mai cu tupeu, scăpam amândoi fără şifonare, dar el a estimat greşit viteza mea (vreo 75 km/h) şi a traversat exact ca bătrânul din discuţie, uşurel de tot.Eu n-am mai putut decât să ciupesc frâna şi să trag mult stânga ca să nu-l rup în două, el a scăpat doar cu o lovitură în zona portbagajului.Eu am avut farul praf, semiaripa şi capota varză, radiatorul spart.

Era un puştan de vreo 22 de ani, culmea şi şofer profesionist.Prima întrebare pe care i-am pus-o a fost ,,Dacă tot mi-ai tăiat calea deşi n-aveai prioritate, de ce naibii nu ai ,,călcat-o,, mai tare ?,,.

Mi-a spus că a crezut că are timp....la care i-am răspuns ,,Bine că nu erai cu camionul, că era belea,,..

La reconstituirea accidentului (că am fost fraier şi am mers la constatare amiabilă, în loc să chem poliţia), puştiul a venit cu mă-sa, care era tare în clanţă, tot insista ,,Dar dumneata ce viteză aveai în zona aia, de nu ai putut să frânezi ?,,

Constatatorul a lăsat-o în pace şi după ce am desenat ambii schiţa drumului şi poziţiile maşinilor în momentul impactului, a întrebat-o pe clenţoasă ,,Ce semn avea fiu-tău în faţă ?  Cumva ,,Cedează trecerea,,? . Atunci domnul care l-a lovit putea să aibă şi 120km/h, că nu l-a oprit niciun radar, iar fiu-tău trebuia să aştepte că n-avea prioritate....şi a închis cazul.

Link spre comentariu

La tine a fost tamponare usoara. Alta treaba era daca murea cineva.

 

https://www.jurisprudenta.com/jurisprudenta/speta-y5c5kmo/

 

Mai sus e o speta foarte asemanatoare. Unu nu da prioritate iar celalalt are viteza.Vehiculul condus de MG face la stinga fara sa se asigure. Vehiculul condus de GA circula din fata (cu prioritate) cu 85 km/h (limita 50 km/h). Se produce decesul unei persoane pasager in vehiculul care a virat. 

Concluzia instantei:

"Prin urmare, fata de probele administrate in cauza, consideram ca revine ambilor inculpati o culpa in producerea accidentului, inculpatului GA in proportie de 25% prin nerespectarea limitei legale de viteza, iar inculpatului MG in proportie de 75% prin neacordarea prioritatii de trecere autovehiculului care circula din sens opus, la efectuarea manevrei de virare la stanga pe care a initiat-o, determinand aparitia starii de pericol ce a dus in final la impact.

Desi exista un semn de intrebare asupra consecintelor certe ale impactului in conditiile in care inculpatul GA ar fi circulat cu cel mult 50 km/h, este evident ca diferenta mare de viteza, de 35 km/h, pana la cea pe care a avut-o efectiv, a contribuit intr-o anumita masura la producerea decesului victimei ca rezultat final al accidentului."

 

Daca in speta de mai sus ar fi fost o simpla tamponare culpa ar fi fost 100% a lui MG dar la decesul victimei (uciderea din culpa e prevazuta in Cod Penal) a contribuit si viteza lui GA si de aceea a fost condamnat.

 

In concluzie: 

Cei care credeti ca daca aveti prioritate puteti face orice, bagati de seama ca nu e asa!

2 hours ago, validae said:

Când tai calea cuiva cu prioritate, nu mai contează viteza ăluia de te loveşte.

 

Link spre comentariu

Bai. Bosorogu ala de iesea in ritmu ala ligheanu care a venit Dupa trebuia sa încetinească. Da l dracului ca vina e a lui. Bmw cred ca n o observat daca depasea. Iar de nu depasea era chior.

Desi ce sa vezi? Ca vezi ca omu face manevra, dar de il vezi ca apoi sta te mai gandesti ca iti sare in fata?

 

Link spre comentariu

Avea BMW-ul viteza legala? Probabil ca nu.

Era prudent sa reduca mult viteza vazand ca cineva face manevre acolo pe margine? Probabil ca da.

Era BMW in faza finala a depasirii acelei Dacii? Numai soferul daciei ar putea confirma asta.

Asta nu schimba cu nimic faptul ca batranul nu avea ce sa caute in drum in acel moment. 

Nu conteaza cat de incet circula acea dacie, cand il vezi ca vine astepti pana trece, mai cu seama stiind ca te misti asa incet ( eu de regula astept, daca mai stai 30 de secunde in plus nu pierzi nimic ).

Si nu exista sa fi vazut doar dacia, nu si acel SUV, n-are cum, culoarea contrasta mult cu ambientul, la fel si dimensiunile. 

Vezi un mastodont ca vine ca vantul si totusi te bagi? Pai inseamna ca vrei sa te sinucizi.

Nu, omul nu s-a uitat, sau daca s-a uitat, asa cum am zis a estimat gresit distanta si timpul disponibil ( probleme inerente varstei ).

 

Link spre comentariu

Dacia venea mai incet, posibil cu viteza legala asta este clar pt ca a reusit sa frineze la timp fara sa depaseasca locul accidentului.

Daca BMW-ul era in spatele Daciei in momentul cind masina a iesit in strada cel de la volan nu putea sa vada suficient de bine BMW-ul ca sa-i aproximeze viteza cum trebuie si atunci considerind ca cel din spatele Daciei vine cu aceeasi viteza ca si Dacia a vrut sa intre pe strada. Doar daca BMW-ul era deja in depasire cind a inceput sa se miste masina (cu viteza melcului e adevarat) doar atunci se pune intrebarea dece a mai intrat. Dupa cum se vede pe ultimile imagini din filmare, nu exista nici o intentie de frinare din partea BMW-ului  pt ca nu exista nici o urma de frina.

Deci soferul BMW-ului ori era cu ochii in alta parte si nu a vazut masina ori, cel mai probabil, a venit cu viteza foarte mare de la distanta din spatele Daciei (oricit era de BMW nu putea sa atinga viteza aia in doar citiva zeci de metri daca acolo a accelerat pt depasire) si a initiat depasirea abia acolo iar masina care iesea era obturata de Dacie. Chiar si asa putea sa frineze si ar fi redus din consecintele accidentului. Oricum ar fi daca ar fi avut o viteza legala accidenul nu ar fi fost unul mortal si poate ar fi fost chiar evitat sau s-ar fi lasat cu daune minime la masini.

Exista cel putin o filmare pe internet unde un camion ce vine cu viteza mare reuseste sa frineze (automat cel mai probabil) si sa evite complet un accident sigur mortal cu un pieton iesit din spatele unui autobuz. Finare automata camion.

Daca un camion a reusit sa opreasca complet in doar citiva metri (poate citiva zeci de metri) si sa evite accidentarea mortala a pietonului dece credeti ca un autoturism performant nu ar fi reusit prin frinare cel putin sa reduca efectele accidentului. Nu, acolo la volan era o persoana ce nu avea ce sa caute ca sofer. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Acum 11 ore, Mircea a spus:

Daca ai drum de peste 2-300km doar pe autostrada, merita un 10-15km/h peste limita, poti castiga in timp de ajuns la destinatie.

Maximum un sfert de oră cîştigi şi, de cele mai multe ori, nu merită nici stresul, nici surplusul scos din buzunar.

Link spre comentariu

Nici un vitezoman nu-si pune problema de a castiga timp cand apasa pedala de acceleratie. Tot ce conteaza este sa arate la ceilalti participanti la trafic ce coios este el! Doamne fereste sa depasesti cumva un frustrat din asta! :96

Doar ei trebuie sa fie number 1! 

Am vazut inclusiv dobitoc din asta care dorea sa se dea coios in fata unui Ferrari. S-a infoiat o data Ferrari-ul si l-a lasat cu buza umflata :rade:.

Link spre comentariu

 Iar ne luăm de bătrâni,da' nu-l atacăm pe bmw-ist care,sigur,avea peste sută km la oră!

 Mi s-a întâmplat de multe ori pe autostrada spre Bucureşti să mă asigur că pot intra pe banda a doua în siguranţă,să zic că e ok şi,când iniţiez manevra,să mă trezesc cu bolidul lângă mine!!Dacă eu aveam 110-120 km/h cât avea animalu' de apărea în secunde??

Link spre comentariu

De data asta batranul e de vina. Animalu' cu BMW-ul se vede ca se pregatea de decolare, nu este nici un dubiu. Singura alinare este ca s-a accidentat si el grav :rade:. Macar a incasat-o si el. Din filmare, pare ca si BMW-ul este un cazan, deci cu dauna totala iese in pierdere.

 

Link spre comentariu
Acum 1 oră, ratza a spus:

Maximum un sfert de oră cîştigi şi, de cele mai multe ori, nu merită nici stresul, nici surplusul scos din buzunar.

Probat personal, drum european, mers legal 2ore 45 min , și mers sportiv 2 ore și 30 min. Iași-Adjud, 200km. Traseu făcut des, deci probat de mai multe ori. 

Link spre comentariu
26 minutes ago, Rammstein said:

Pe banda a doua de pe autostrăzi..... nu intri! Depășești! 

 

Săptămânal dau de unii pe A1 sau A2 care merg pe prima bandă în spatele unui TIR sau altă mașină, au 90...95km/h, ...... de multe ori frânez eu ca să poată depăși

Deci tu ai voie pe banda 2 (oi fi si tu intr-o depasire continua) dar altii sa nu intre :rade:.

 

Editat de merck
Link spre comentariu

Ca sa înțeleg o chestie, ca n-am avut ocazia sa circul prea mult pe autostrăzi, pe banda a doua trebuie sa mergi cu 250km/h sau cu viteza maxima legala pe acea bucata de drum? 

Daca eu am 120-130km/h și viteza maxima este 100km/h (drum expres) eu trebuie sa circul pe prima banda unde circula camioanele cu 90-100km/h?

Cit timp eu am viteza maxima legala și chiar puțin peste, ma doare undeva dacă vine unul care se grăbește din spate. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări