Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cine este vinovatul?

Postări Recomandate

2 minutes ago, doru3160 said:

Îți bagi unghia in gat, ca sticletele? 

Daca suferi de instabilitate psihica, da. Daca esti sanatos, te adresezi BAAR. In caz ca te adresezi direct instantei, instanta isi va declina competenta (pe romaneste: te va trimite la plimbare).

Link spre comentariu

Când un idiot nu se asigură, mă refer la cel cu Golful. 

78 ani...... se vede după cum manevrează Golful că este praf..... cred că nici nu mai vedea bine la distanță, altfel nu înțeleg cum de nu a văzut acel BMW. 

Am întâlnit și eu în trafic de n ori tot felul de tătăici și mămăici care nu au ce cauta în trafic, reflexe 0, să nu mai vorbim că sunt praf cu vederea și auzul, pentru cei trecuți de 65 ani aș da lege să facă vizita medicală anual, dar nu la clicici unde pot lua vizita medicală cu șpagă, la o clinică a Poliției Rutiere. 

https://fb.watch/d0PgvqYsXG/

Editat de Rammstein
Link spre comentariu

Culmea e că a făcut manevrele alea aşa de lent de ziceai că manevrează vreun cargobot în port.Te-ai fi aşteptat să se fi asigurat bine....dar vorba instructorului meu din şcoală ,,unii nu sunt buni nici de pietoni,,...

Link spre comentariu

Ala cu BMW-ul mai avea putin si decola. Daca avea viteza legala, cred ca putea sa evite accidentul...mai ales ca din sens invers nu venea nimeni. La viteza aia si reflexele soferului vitezoman erau cu mult intarziate....nici nu cred ca a apucat sa franeze ceva...l-a luat in plin.

Nu incerc sa-l scot basma curata pe decedat....dar ca intotdeauna, nu masina ucide...ci viteza!

Editat de mac01
Link spre comentariu
Acum 49 minute, Mircea a spus:

Ala nu e idiot, e sinucigas sau demn de crima cu premeditare. 

Vârsta! Mulți nici nu sunt conștienți că sunt senili, familiile lor la fel de inconștiente, pentru că îi lasă să conducă, l-a făcut pilaf ăla cu X5, așa pare..... X5. 

Acum 48 minute, validae a spus:

Culmea e că a făcut manevrele alea aşa de lent de ziceai că manevrează vreun cargobot în port.Te-ai fi aşteptat să se fi asigurat bine....dar vorba instructorului meu din şcoală ,,unii nu sunt buni nici de pietoni,,...

Asta am zis și eu, se vede că este mocofan, vârsta...... 

Editat de Rammstein
Link spre comentariu
Acum 32 minute, mac01 a spus:

Ala cu BMW-ul mai avea putin si decola. Daca avea viteza legala, cred ca putea sa evite accidentul...mai ales ca din sens invers nu venea nimeni. La viteza aia si reflexele soferului vitezoman erau cu mult intarziate....nici nu cred ca a apucat sa franeze ceva...l-a luat in plin.

Nu incerc sa-l scot basma curata pe decedat....dar ca intotdeauna, nu masina ucide...ci viteza!

Pare drum național, deci 90km/h Poate rula cu 110...120km/h, chiar dacă rula cu 90km/h..... greu putea evita, tataie a ieșit fără să se asigure. 

Să știi că și eu sunt stresat de bizonii care ies de pe străzi laterale, ăia care ies cu viteză până în jumătatea benzii unu, la fel mă enervează idioții care merg cu viteză pe străzi înguste, mai ales unde sunt parcate mașini pe ambele sensuri. 

Hai să nu ne dam virgine, toți rulăm cu 110...115km/h unde este maxim 90km/h, mai ales dacă drumul este în câmp și este liber. 

Cum două ore m-am întors de la pescuit, pustiu pe A2, am rulat cu 150...160km/h, dacă este liber...... de ce nu? 

Editat de Rammstein
Link spre comentariu
47 minutes ago, Rammstein said:

dacă este liber...... de ce nu? 

Liber era si in cazul asta... pina a intrat mosu' pe drum.

Ala cu masina neagra s-a grabit si s-a ales cu oase rupte si un morman de fiare vechi pe care scrie nemteste: BMW.

Ar fi interesant de stiut daca ii va plati cineva paguba ca de condamnare s-ar putea sa scape...

Editat de d2134
Link spre comentariu

Urat impact, nasoale imagini...

Ce D-zeu o fi in capul unora de ies in calea altora asa orbeste? 

Cum sa nu-l vezi pe ala ca vine, cum e posibil? Ce cauti la volan daca atata lucru nu ai stiut sa eviti?

Link spre comentariu
Acum 14 minute, d2134 a spus:

Liber era si in cazul asta... pina a intrat mosu' pe drum.

Ala cu masina neagra s-a grabit si s-a ales cu oase rupte si un morman de fiare vechi pe care scrie nemteste: BMW.

Ar fi interesant de stiut daca ii va plati cineva paguba ca de condamnare s-ar putea sa scape...

Care condamnare? Nu vezi că tataie a fost vinovat? Cel cu BMW o să fie despăgubit de asigurătorul senilului cara nu s-a asigurat. 

Repet........ nu vă mai dați virgine cu himenul cusut! Vorbim discuții! Toți o călcăm! Mai mult sau mai puțin, peste limita legală. 

Acum 12 minute, Marian a spus:

Urat impact, nasoale imagini...

Ce D-zeu o fi in capul unora de ies in calea altora asa orbeste? 

Cum sa nu-l vezi pe ala ca vine, cum e posibil? Ce cauti la volan daca atata lucru nu ai stiut sa eviti?

78 ani? Nu avea ce cauta la volan. 

Link spre comentariu

De acord.

Desi cunosc personal oameni pe la varsta asta care conduc foarte bine, totusi sunt de acord ca ar trebui mai des si mai strict monitorizati cei trecuti de o anumita varsta.

PS: Am citit acum articolul complet si...deprimante imagini.

Link spre comentariu
Acum 2 ore, Rammstein a spus:

să nu mai vorbim că sunt praf cu vederea și auzul, pentru cei trecuți de 65 ani aș da lege să facă vizita medicală anual, dar nu la clicici unde pot lua vizita medicală cu șpagă, la o clinică a Poliției Rutiere.

Exista reglementări în sensul asta. Doar trebuie respectate. De cate ori te-a întrebat poliția de viza medicală, la un control de rutina? Stai sa vezi de acum balamuc, cu noile reglementari, care aduc anularea permisului in cazul unor boli cronice. Până la preschimbare crezi că îi va deranja cineva pe posesori?

In cazul de față cred că BMW-ul a apărut de după colț, pt că dacă drumul era drept, doar un sinucigaș ar fi ieșit în felul ăsta. Circulând cu viteza, și o mică curba a drumului l-ar fi ținut în zona puțin vizibilă, și cum omul se misca greu, a apărut de nicăieri. A pățit că moșul la cules de melci...când să pună mâna, melcul faști, fugea din fata lui.:rade:

Link spre comentariu
30 minutes ago, Rammstein said:

Nu vezi că tataie a fost vinovat? Cel cu BMW o să fie despăgubit de asigurătorul senilului cara nu s-a asigurat. 

Am vazut ca nu s-a asigurat si de aia e unul din vinovati. 

Ala cu BMW nu a respectat viteza si e al doilea vinovat.

Procentajul de vina in producerea consecintelor, ca aici e culpa comuna, va fi stabilit prin expertize. 

Daca expertiza medico-legala va stabili ca la 90 km/h si-ar fi rupt mai putine oase iar cea tehnica va stabili ca masina ar fi fost mai putin indoita, va primi mai putini bani sau chiar nimic.

13 minutes ago, doru3160 said:

In cazul de față cred că BMW-ul a apărut de după colț, pt că dacă drumul era drept, doar un sinucigaș ar fi ieșit în felul ăsta.

Drumul e drept citiva kilometri. Accidentul a fost in fata la vorny service: https://www.google.ro/maps/place/Dumbrava/@47.2207977,26.4696692,16z/data=!4m5!3m4!1s0x4735380e25b9e205:0xf7f48b7fa1f33193!8m2!3d47.216808!4d26.4689395?hl=ro

Link spre comentariu
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări