Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Semnalizare dinamica


Postări Recomandate

Nota (dxxx): subiectul nu pare sa fie de nivelul "nelamuriri" defapt cam totul pare vag, nici nu stim daca toata lumea vorbeste despre acelas lucru.

In plus sunt total de acord cu nota lui Sesebe si a lui Validae.

Momentan separ subiectul ca topic nou si vedem daca este viabil sau de interes.

 

 

Bună, am cumpărat niște benzi de led pentru masina care au și semnalizare dinamica problema este ca pe semnalizare nu apuca modulul benzi led sa cupleze pe semnalizare fiindcă releul de semnalizare a mașini cuplează și decupează prea repede, ma poate ajuta cineva cu o soluție? (condensator și dioda pe alimentarea de la banda led? Valori pentru condensator?)

Editat de Dxxx
Link spre comentariu

Este vag ce spui... si cadem in pacatul doctorului care prescrie tratament la telefon...

 

Daca banda ta este capabila sa semnalizeze (asa se intelege) atunci ai varianta ca sa suntezi releul de semnalizare -> atunci pe semnalizare nu vei mai avea semnal intrerupt ci continuu -> semnal pe care il introduci pe terminalul cu clipire.

... daca ...

Link spre comentariu

Salut.

M-am jucat și eu cu benzi similare: lumini de zi +semnalizare progresiva. 

Probate pe un reno (astea au semnalizare destul de rapida) și facea tura completa (60cm) pe fiecare puls. Poate ce ai tu are viteza de umplere foarte lentă. 

Ideea e ca nu ai ce ii face, nici la banda ca să ii mărești viteza, nici la masina ca să răresti pulsurile de semnalizare.

In nici un caz nu anulezi releul de semnalizare al mașinii... Benzile nu sunt sincronizate între ele, în caz ca folosești avariile după 20-30 de secunde încep sa se vadă diferențe între timpii de licurire... O sa fie ca un pom de crăciun cu 2 instalații separate în el: "una hăis și una cea". 

 

Numai bine! 

Adrian

Link spre comentariu
Acum 13 ore, MisterSm a spus:

Bună, am cumpărat niște benzi de led pentru masina care au și semnalizare dinamica problema este ca pe semnalizare nu apuca modulul benzi led sa cupleze pe semnalizare fiindcă releul de semnalizare a mașini cuplează și decupează prea repede, ma poate ajuta cineva cu o soluție? (condensator și dioda pe alimentarea de la banda led? Valori pentru condensator?)

Anuleaza dar daca pune fata/spate led-uri cu temporizare.

Poate pune un condensator mai mare care sa mentina mai mult curent? 

Link spre comentariu

Sau în cel mai rău caz, te loveşte unul din spate, derutat fiind de sorcova de leduri de pe semnalizarea aia ,,dinamică,,....apoi ăla sigur cheamă poliţia să vadă ce semnalizări interesante ai.Nu ştiu ce modă e acum să transformaţi maşinile în sorcove, cu tot felul de lumini modificate.

Link spre comentariu

Nu sunt convins ca discutam cu totii despre acelas lucru.

 

Ontopic:

Adrian probabil ca a directionat cumva discutia, macar se intelege despre vorbeste el.

Daca acolo se da directia corecta, atunci solutiile pe care le vad sunt:

- accelerarea "progresivitatii" - acolo este ceva tip registru de deplasare, deci se poate incerca cresterea frecventei - probabil micsorand un condensator

- abordarea la capatul opus ar fi sa scadem frecventa releului de semnalizare. Aici depinde mult de ce tip de releu discutam.

Cel mai simplu ar fi inlocuirea cu alt releu compatibil, dar mai lent.

Mai complicat ar fi interventia pe releu, prin demontare, fie marind un condensator daca este un bistabil cu 555. Chiar si vechile relee mecanice cu dilatatia unui fir de nichelina aveau posibilitati de reglaj mecanic.

 

Ideea avansata cu " un condensator mai mare care sa mentina mai mult curent " nu cred sa mearga ca principiu pentru ca ar lungi perioada de conductie in detrimentul pauzei (frecventa releului ar ramene nemodificata) adica pauza ar deveni fie inexistenta, fie prea mica.

Link spre comentariu
Acum 46 minute, validae a spus:

Sau în cel mai rău caz, te loveşte unul din spate, derutat fiind de sorcova de leduri de pe semnalizarea aia ,,dinamică,,....apoi ăla sigur cheamă poliţia să vadă ce semnalizări interesante ai.Nu ştiu ce modă e acum să transformaţi maşinile în sorcove, cu tot felul de lumini modificate.

Salut Vali.
Așa e.., recunosc că și eu am cumpărat 2 seturi DRL și un set de proiectoare bi-led, intenționez să montez priectoarel la faruri, un set de DRL în faruri și unul la lămpile din spate.
Problema cu care mă confrunt, e o firmă specializată care să-mi emită factură pentru a fi omologate.., menționez că n-am omologat mașina (zilele trecute am scos numere roșii) și când merg la RAR vreau să omologhez și instalația.
Am citi pe forum că sunt restricții în acest sens și anume, dacă mașina nu este prevăzută cu motorașe și duze de spălarea farurilor nu pot fi omologate și dacă le montezi „pe barba ta” te poți alege cu amendă și fără talon, de aceea vreau să intru în legalitate.
Poate mă ajută cineva care ție o firmă autorizată pentru modificarea farurilor?

BiLED-DRL.png

Editat de Ibraim Ali
Link spre comentariu

@Dxxx majoritatea masinilor moderne nu mai au releul clasic de semnalizare.

La mai toate semnalizarea este facuta cu un tranzistor sau driver integrat High-Side care este comandat de µProcesorul din UCH si alimenteaza becurile de semnalizare.

Sunetul este sintetizat si se aude intr-un mic difuzor.

In conditiile astea nu prea ai nici o sansa sa modifici timingul.

Link spre comentariu

Pai exact din cauza asta am si zis ca subiectul este "in ceata" si evident ca in cazul unei instalatii comandate de microprocesor situatia este exact cum ai descris, la fel ca si posibilitatea de modificare in regim amator...

 

Din cauza lipsei de detalii cam vorbim in parabole, ceea ce ar fi suficient pentru a inchide total subiectul. La fel ca si profunda ilegalitate a modificarilor...

(oricum daca DRL sau semnalizatoare au un anumit impact... cu mult mai grava este tentatia de a modifica fazele " set de proiectoare bi-led, intenționez să montez priectoare la faruri ")

 

Totusi vad ca exista si interesati de discutie, asa ca eu mai am INCA rabdare.

 

Link spre comentariu
Acum 3 ore, Dxxx a spus:

Nu sunt convins ca discutam cu totii despre acelas lucru.

 

Ontopic:

Adrian probabil ca a directionat cumva discutia, macar se intelege despre vorbeste el.

Daca acolo se da directia corecta, atunci solutiile pe care le vad sunt:

- accelerarea "progresivitatii" - acolo este ceva tip registru de deplasare, deci se poate incerca cresterea frecventei - probabil micsorand un condensator

- abordarea la capatul opus ar fi sa scadem frecventa releului de semnalizare. Aici depinde mult de ce tip de releu discutam.

Cel mai simplu ar fi inlocuirea cu alt releu compatibil, dar mai lent.

Mai complicat ar fi interventia pe releu, prin demontare, fie marind un condensator daca este un bistabil cu 555. Chiar si vechile relee mecanice cu dilatatia unui fir de nichelina aveau posibilitati de reglaj mecanic.

 

Ideea avansata cu " un condensator mai mare care sa mentina mai mult curent " nu cred sa mearga ca principiu pentru ca ar lungi perioada de conductie in detrimentul pauzei (frecventa releului ar ramene nemodificata) adica pauza ar deveni fie inexistenta, fie prea mica.

Aia ar fi și ideea sa încerc ca pauza dintre semnale sa fie inexistenta sau cât mai mica banda de led are din modulul ei comanda pentru semnalizare, deci ea dacă are semnal continu tot semnalizează, dacă ma poate ajuta cineva cu o formula de calcul ca să pun sa încerc sa mențin alimentare continua pe banda led la fregventa care lucrează releul

Nu cred ca are cum sa încurce pe cineva ledurile(sa te lovească nu cred ca are din ce motiv) și chiar ai la itp treci cu asa ceva fiindcă nu îți influențează nici cum un mod negativ funcționarea luminiilor

Link spre comentariu

Deci ca să fie de înțeles eu am nevoie la alimentarea benzi led sa mențin o tensiune constantă (cât mai aproape de constantă) dar tot trebuie sa fie alimentata de pe semnalizarea de la mașină pentru a o putea folosi împreună cu semnalizarea, deci singura treaba cu ledurile ar fi ce consum au pentru a putea calcula valoarea condensatorului 

Pentru cei care spun ca e ilegal nu prea se leagă nimeni de ele fiindcă nu încurcă chiar cu nimic(poate cele prea luminoase sau de alta culoare dar dacă nu modifici sistemul existent doar adaugi la el nu am văzut sa fie probleme) 

Link spre comentariu

Soluţia problemei constă în alimentarea independentă de firele becurilor originale a benzilor de leduri, iar între tranzistorul ce comandă semnalizarea becurilor şi benzi trebuie intercalat un circuit basculant monostabil.Acela va lua comanda doar de la primul impuls dat către semnalizator şi va comanda prin alt tranzistor de putere sau releu benzile dinamice.Monostabilul trebuie să aibă temporizarea mai mare decât un ciclu complet al benzii dinamice, astfel încât să ,,ignore,, impulsurile ritmice ale semnalizării şi să comande continuu benzile până la finalizarea secvenţei complete de aprindere succesivă a acestora.După trecerea unuei secvenţe complete a benzii led, monostabilul va putea fi comandat din nou de următorul impuls dat de semnalizare, dacă aceasta mai e activă....

Editat de validae
Link spre comentariu
Acum 23 ore, MisterSm a spus:

am cumpărat niște benzi de led pentru masina care au și semnalizare dinamica

 

Daca ai cumparat banda din asta, nu ar trebui sa ai probleme de genul celei mentionate de tine. Poate ai ceva bai la controlerul ei.

 

 

Link spre comentariu

Tehnic si on-topic nu este nimic de adaugat la solutia expusa de Validae mai sus, cam asa ceva doream si eu sa sugerez.

 

 

Referitor la clipul de mai sus...

IN NICI UN CAZ nu vad asa ceva ca "  nu încurcă chiar cu nimic "

Ba dimpotriva este exact "  sorcova de leduri de pe semnalizarea aia ,,dinamică,, "

In plus: vorbiti serios, lumina albastra pe spate???? de unde vine asta?

 

Sa ne intelegem - problema este de a fi clar ce se semnalizeaza, si claritatea insemna sa nu fie dubii daca schimbarea este spre dreapta sau stanga si sa nu existe simultan mai multe zone care clipesc (eventual defazat...) ca in clip.

Aia este balci, sorcova... dar si nesimtire. 

Pana sa intelegi ce doreste ala sa faca - fie il busesti, fie esti atent la el si din cauza asta dai peste vreun pieton...

 

Nu am nimic cu stingerea aprinderea dimanica, dar integrata corect in semnalizare si fara posibilitati de confuzie. Ca mai jos:

https://www.youtube.com/watch?v=nIKJBr0F0Fo

 

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări