Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

placa sursa + digitala cu pf6005a

Recommended Posts

am in lucru un philips 32'' pe sasiu chinezesc : 715G9287-C01-002 , rog cine are in lucru sau la indemana o placa de acest tip cu PF6005A in sursa sa-mi spuna si mie sau sa-mi puna o poza cu zona de sursa pt. ca am citeva componente carbonizate si nu stiu ce valori au :  R9111, R9112, R9104, R9107, C9103, orice ajutor e binevenit

PHILIPS 32PHT4503/12, sasiu TPN18.1E LA, repar da multa vreme tv PHILIPS si stiu exact  ce spun, altfel nu postam.....intodeauna la tv lcd ,Philips, Grundig..etc, seria sasiului se gaseste doar pe eticheta de pe capac ci nu pe placa de baza !!!

Placa baza 715g9287-c01-002-004y tv led philips 32pht4503/12 Faget - imagine 4

Edited by Costica Tv
La 15.02.2020 la 22:07, poplex22 a spus:

am in lucru un philips 32'' pe sasiu chinezesc : 715G9287-C01-002 , rog cine are in lucru sau la indemana o placa de acest tip cu PF6005A in sursa sa-mi spuna si mie sau sa-mi puna o poza cu zona de sursa pt. ca am citeva componente carbonizate si nu stiu ce valori au :  R9111, R9112, R9104, R9107, C9103, orice ajutor e binevenit

PF6005 este cu 2X4 pini sau cu 2X3 pini? Atentie, sunt doua feluri ( vedeti pozele din linkul urmator ): https://www.google.com/search?q=PF6005A&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwj7-7TcwNnnAhX7AxAIHecvBigQsAR6BAgKEAE&biw=1152&bih=753

Daca nu va ajuta vreun coleg pe forum cu valorile componentelor arse, cautati datashetul PF-ului 6005 si orientati-va la valorile acelor rezistoare.

P.S. As crede ca aceste Philipsuri sunt modelele noi aparute recent. Asa sunt noile modele. Sunt cu placi China asemanator Vortexurilor si a altor orezarii chinezesti. Inca nu am reparat asa ceva, dar am vazut la un prietenas care a lucrat la Altex. Cand m-am dus intr-o zi la el, nu stiu cum am avut " inertia " sa ma uit la un asemenea Philips pe capac si i-am zis intre patru ochi, citez: " prietene, Philipsurile astea sunt orezarii chinezesti. Nu sunt Philipsurile traditionale care le stim cu totii. Il cunosc dupa capacul care se desface in forma de T exact ca la celelalte orezarii ( Vortex, Vinchi, Toshiba, etc ) ". Si uite ca s-a adeverit ca sunt orezarii chinezesti.  Celelalte feluri de Philips echipate cu PF6005 am reparat multe si am avut si eu rezistoare intrerupte ( nu arse ) si am putut sa le citesc valorile. Oricum, exista schema, dar multe cazuri am avut ca pe schema scria o valoare si pe cablaj era alta valoare.

In ultima instanta, daca aveti in sursa numai 12 volti, ii puteti adapta foarte usor o sursa ( inclusiv externa ). Dar si sursele externe eu le desfac si montez simpla placa in televizor daca am loc.

Edited by ROBEERT
  • 3 years later...