Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Explicatie fenomen difractie... (?)

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Adrian, mai am si acum un Practica MLT si un tele, e drept, numai de 200 (prin anii 80 erau scumpe, iar zoom-urile rare si scumpe) si stiu prea bine efectul. Numai ca atunci se numea, in literatura de specialitate,  efect de comprimare a planurilor. Sergiu Nicolaescu, pe atunci doar inginer, brevetase o inventie bazata pe acest efect.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, ratza a spus:

Aşa şi este: o atmosferă curată şi o poză cu zoom.

 

Bine ca s-a lamurit treaba! ca mai un pic si apareau teorii cu tuneluri dacice, linii energetice, piramida lui Nu-Stiu-Cum si extraterestrii care au mutat Bucegii pe la Peris sau chiar pe linga Otopeni. De ionosfera si alte minuni deja s-a vorbit...

Editat de d2134
Link spre comentariu
Acum 2 ore, Усилитель a spus:

Pt asta dau un like.....( un mare fan Stargate /Stargate Atlantis )

 

Pacat ca i-au facut sfirsitul ala fortat la Stargate - Univers.

..........

.........

............

.

 

 

Oare si-o fi bagat codita extraterestii de pe statia de monitorizare din partea opusa a soarelui ?!?

 

c2g9OTUzZTU1NTI3NmVmNGY2ZDRlZDJhYzE0MzE3

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Acum 2 ore, sesebe a spus:

 

 

 

c2g9OTUzZTU1NTI3NmVmNGY2ZDRlZDJhYzE0MzE3

 

Ia uite ce mișto se văd Carpații, în toată splendoarea lor, de pe o clădire înaltă din București ! ... să tot aibă vreo 25 de metri înălțime acea clădire. 

Ia să vedem noi cam care ar fi "limitele" vizibilității directe (geometric vorbind), privind în zare, la aproximativ 130 km depărtare. 

D = 3.57 x (radical din h1 + radical din h2).

Unde h1 e înălțimea clădirii și  h2 e înălțimea minimă a muntelui, pentru a-i putea vedea vârful (ambele în metri) iar D rezultă  în km.

 

Păi geometria ne spune că am vedea doar uneĺe vârfuri ale munților, de pe la 1100 de metri în sus. Ori în foto se văd munții în toată frumusețea lor ... mama ei de difracție! :57

Desigur, pentru unii nu există (difracția luminii), e suficientă Doar atmosfera limpede și ceva zoom că așa scrie pe net. Și cu asta s-a clarificat treaba. 

In manualele de fizică se clarificau și alte kestii, cum ar fi reflexia refracția difracția și dispersia. Dar cine mai citește manuale ...

 

 

 

 

Link spre comentariu
Acum 10 minute, +_Florin_+ a spus:

D = 3.57 x (radical din h1 + radical din h2).

Unde h1 e înălțimea clădirii și  h2 e înălțimea minimă a muntelui, pentru a-i putea vedea vârful (ambele în metri) iar D rezultă  în km.

h1 nu e înaltimea cladirii deasupra solului ci fata de nivelul marii. La fel h2. Plus ca nu-i musai ca între cladire si munte sa ai o curbura cu raza pamântului. Poate fi si-o depresiune.

Editat de franzm
Link spre comentariu
La 13.02.2020 la 17:34, fritz_vali a spus:

Sincer, eu am citit explicatia si pe articolul de pe digi si cum sta treaba cu difractia... dar tot nu am inteles. Recunosc, sunt greu de cap... :rade:

 

In istorie au fost cateva cazuri cand au putut fi vazute imagini de dupa curbura pamantului.

Link spre comentariu
Acum 46 minute, franzm a spus:

h1 nu e înaltimea cladirii deasupra solului ci fata de nivelul marii. La fel h2. Plus ca nu-i musai ca între cladire si munte sa ai o curbura cu raza pamântului. Poate fi si-o depresiune.

 

Cel puțin h2 e înălțimea muntelui, care se măsoară față de nivelul mării. Cu h1 aveți dreptate, e relativ, însă Bucureștiul e totuși într-o zonă de câmpie cu înălțime foarte mică față de nivelul mării. 

Iar între București și Carpați e doar câmpie, desigur numai hărțile topografice pot confirma exact dacă câmpia are tentă de depresiune ori dimpotrivă.

Toate astea pot influența în oarecare măsură calculul, dar totuși Carpații se văd prea "de la bază", având în vedere distanța lor față de București  ... sigur fenomenul de difracție are un rol important, alături de atomosfera limpede și zoom.

 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări