Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

EEPROM rezista sau nu


Postări Recomandate

Acum 14 minute, Kreator a spus:

Imi dau si eu cu parerea cum as face...

La initializare citesc intreaga memorie pana cand gasesc valoare <> 0 si-i memorez adresa.

Cand e nevoie sa scriu, sterg locatia memorata, generez o noua locatie cu functia RANDOM, o memorez, si scriu noua valoare iin locatia memorata.

 

 

poate ar merge. dar eu folosesc in spatiul 0..9 eeprom pentru setup. si l-am lasat fix pentru ca in general se schimba foarte rar valori in setari.

si atunci nu ar merge cum te-ai gandit tu, dar pentru alte situatii poate s-ar preta. (ma gandisem si la asta :) )

 

L.E: ideea e buna dar fara RANDOM. ai mai multe sanse cu incrementare sa faci o egala scriere pe toate adresele supuse la scrieri repetate. 

Editat de Gilbert Sparios
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Acum 15 ore, x_dadu a spus:

Problemele se manifestau mai rar, dar tot se manifestau.

Fara sa incerc sa fac filozofia microprocesorului totusi trebuie sa spun ca io am o stima deosebita pt. el: face de milioane de ori acelasi calcul si-i da acelasi rezultat. :) 

Sigur ca toti stim asta... si totusi cateodata ne indoim. Pai daca un system cu microprocesor "ar gresi un bit" din cand in cand ar fi bun de aruncat la gunoi.

Adevarul este ca, in cazul meu, de cate ori am pus la indoiala compilatorul sau procesorul pt. ca ceva nu-mi iesea s-a dovedit ca de fapt eu eram de vina... sau oricum, in majoritatea covarsitoare a cazurilor

Sunt multe situatii unde la o privire rapida nu vezi nimic in neregula, merge o perioada bine  dar al dreq din cand in cand se manifesta ciudat. O sa amintesc doua dar sunt destule:

- intreruperile - care-s esentiale in orice soft mai complex pot sa apara cu probabilitate mica intr-un moment total nepotrivit, cand nu te-ai gandit ca o sa apara si de ex. sa modifice ceva variabile globale cand nu trebe sau sa mareasca un anumit timp critic sau...

- variabilele subdimensionate - poate ca-n viata unui cod de ex. o variabila int depaseste valoarea byte in cazuri f. rare dar astea se intampla iar daca a fost considerata ca byte... Tot aici se incadreaza greseala destul de frecventa cu/fara semn.

Nu doresc sa insinuez nimic, am amintit doar ce mi s-a intamplat mie relativ des... :) 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări