Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Scheme amplificatoare


Postări Recomandate

  • 2 luni mai târziu...

Pentru cei care nu au nevoie de puteri de ordinul kW si vor un circuit simplu si plin de satisfactie, recomand LM3875 sau LM3886. Se spune ca LM3875 este mai bun, insa eu nu am reusit sa fac diferenta intre ele.

 

Schema este preluata de aici:

http://sound.westhost.com/project19.htm

Pentru LM3886, pinul 1 si pinul 5 se leaga impreuna. La R8 si R9 se renunta, precum si la sigurantele de pe alimentare. E necesara insa o siguranta temporizata pe iesirea de difuzor, asta numai daca tineti la el.

 

Cablaj si asezare piese pentru varianta cu LM3886 aici:

viewtopic.php?p=267740#p267740

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

imi adaug si eu schema la care am lucrat in ultimul timp...precizari:1. in schema este pus un swich pe mute dar cei care nu au nevioe de asa ceva poate sa il indeparteze si sa conecteze pinul mute la railul pozitiv dar pt asta trebuie calculata valoarea rezistentei pt ca prin pinul acela sa treaca un curent intre 50-100uA... deci am sa pun si formula de calcul Imute = (Vmute-0.7V) / (R4+10k?) (A) cei 10kohm is de la o rezistenta interna... daca curentul scade sub 1uA atuni driverul intra in mute... asta se poate face prin conectare la masa...2.R13 trebuie sa fie de cel putin 1W dupa calculele mele, R12 de 3W, R8,R9,R10,R11 sunt de 5W, dupa calculele mele integratul driver disipa cam in jur de 2W deci nu trebe un radiator foarte mare, R7 de 1/2W, C6 ar trebui sa fie de cea mai buna calitare avand un rol inportant in stabilitate se poate creste valoarea pt un slew rate mai mic... in datasheet spune ca condensatorul ar trebui sa fie "silver mica", ledul de clip poate fii de orice culoare neavand alt rol decat de avertizare, valorile la R7,C7,C8 se pot modifica dupa bunul gust... conzi sunt inportanti pt stabilitate.3.tranzistori finali sunt tranzi speciali de la on-semi cu diode de bias incorporate... se pot inlocui cu tranzi normali si diodele de la bias inlocuite cu un modul de super diodda (tranzistor+trimm)...cam atata am de adaugat la schema... nu am incercato inca dar am sa o fac cat de curand... cablajul vine si el in putin timp... :cadou

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Bine cunoscutul "Ampli simple 160W" sa mai adaugat superdioda si cele doua tr. la etajul de intrareSchema corectata de Alex mm si EmyRulz.Comentariile userilor:Zal: S-ar putea adauga si diode zener in portile mosilor, ca o protectie simpla.Sharky: Nu ar strica si o rezistenta care sa limiteze plaja de reglare a curentului de mers in gol.Cipriyan123:Cred ca e gresita valoarea de 47k ,a rezistentei din emitorul lui bc556 din generatorul de curent care alimenteaza diferentialul de pe intrare.Zal:O fi 4,7k o valoare mai credibila.

Link spre comentariu

B5

Un amplificator de la un site unguresc unde ampl. asta are multe admiratorii care au avut numai laude despre montaj.

Diferenta dintr-e schemele classice e :reactiile multiple locale si driver darllington.

Am executat si eu cu rezultate pozitive are un sunet de calitate.

100W/4 ohm alimentat la +/-32v

150W/4ohm alimentat la +/-48v

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări