Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor

Recommended Posts

Acum 10 minute, GOLOGAN a spus:

Sunt compatibile dumpu-rile salvate cu Easy pentru UFPI.

Da, sunt compatibile. 
Sunt compatibile si cele citite cu RT si TNM. Chiar si cele cu partiția User mai mari de 4Gb împărțite In 2-3 părți de către RT. 

Edited by Dixon

in mod firesc softul citit cu easy jtag  ar trebui sa mearga si pe ufpi.

Acum 4 minute, sergionel a spus:

in mod firesc softul citit cu easy jtag  ar trebui sa mearga si pe ufpi.

Fac o gluma sper sa nu va suparati.

Teoria ca teoria dar practica ne omoara  :rade:.

Doar cei care au mai multe modele de Jtag ne pot lamuri.

eu  cred ca azi dau comanda, am trimis un mesaj  la rusi , sa vad ce zic.

Apropo de teorie:

Bătrânul avea o vorba: ca sa poti repara un aparat ( orice ) prima data trebuie sa înveți cum funcționează apoi te apuci de el. Restul e bâjbâială.

Acum aproximativ 9 ani cand mi-am cumpărat primul jtag, al doilea lucru pe care l-am facut a fost sa învăț un limbaj de programare (B. Delphi)  apoi,  am învățat despre arhitectura eMMC_urilor. Abia dupa aceea m-am apucat de treaba!

Edited by Dixon

apropo de teorie :

50% dintre depanatorii TV inca nu au idee cum functioneaza un televizor

va dati seama ca programarea corecta a eMMC-urilor scoase din circuit , cu interfete moderne , este SF curat ptr 99% dintre ei

si eu ma aflu printre acestia , recunosc , ptr ca nu am timp si ochi sa ma ocup de asa ceva dar cand o sa am motivatia voi invata tot de la zero 

eu ca felicit ca vreti sa tineti pasul cu tot ce e nou

luati exemplu de la Sergiu care investeste apoi face bani reparand placile depanatorilor care nu stiu si nu au cu cum sa si le repare singuri

@Tavi Una este sa investești alta e sa sti sa folosești. Programarea eMMC-uror nu se rezuma numai la Erase, Read and Write.

Daca ii intrebi pe cei care dețin un jtag cum scrie un binary citit RT-ul si “split-uit” ( împărțit / partiționat ) sa vezi perle ce le ies. Si asta e doar un exemplu din multele pe care le pot da.

Ma retrag din aceasta discuție si le cer scuze moderatorilor pentru Off-topic.

O zi buna tuturor! 

Acum 22 minute, sergionel a spus:

eu  cred ca azi dau comanda, am trimis un mesaj  la rusi , sa vad ce zic.

Sunt interesat si eu .

Dacă sunteți amabil dati-mi un MP.

Sa nu se considere reclama .

Multumesc. 

Acum 6 ore, Dixon a spus:

Da, sunt compatibile. 
Sunt compatibile si cele citite cu RT si TNM. Chiar si cele cu partiția User mai mari de 4Gb împărțite In 2-3 părți de către RT. 

Partitile de User la RT sunt impartite in 4 partiti

Acum 17 ore, Dixon a spus:

Daca eMMC-ul are 90-100% lifetime used si mai poate fi accesat se rezolva si CI Card si Netflix-ul.

Noile revizii de eMMC_uri 5.0 si 5.1 vin din fabrica OTP. ( One Time Programmable)

Asta inseamna ca la un eMMC nou, partiția RPMB poate fi scrisa o singura data, in schimb se poate citi.

Daca la INFO RPMB-ul nu este Clean ( curat) se procedează asa:

1. Facem backup la: RP

RPMB.bin 

CID.bin

EXT_CSD.bin

CSD.bin

2. Luam un eMMC nou, acelasi producator si serie apoi scriem pe rand backup-urile salvate din vechiul eMMC. Ordinea nu este importantă. 
Scriind fișierele amintite mai sus am clonat noul eMMC.

3. Se scrie Boot 1, Boot 2 si USER copiate dintr-un eMMC OK si ai rezolvat problema cu CI Key.

De menționat ca EasyJtag nu citește partiția RPMB decat la foarte putine eMMC-uri,  deci, aveti nevoie de alt Jtag...

Daca partiția RPMB este Clean, atunci situatia se complica deoarece avem de-a face cu “signed firmware”. In acest caz, trebuie recuperat firmware-ul original.

Un exemplu:  https://ibb.co/kS4T88D

Aici intreb si eu, daca scri un emmc la un tv cu aceiasi placa si nu salvezi RPMB.bin (adica il stergi) la care este key-ul, de la alt tv cu aceiasi placa daca scri RPMB.bin se potriveste key? sau are alt key alt tv, fie el KDL50, KDL55 etc. stiu ca RPMB se scrie doar odata

nu poti sterge rpmbul. este otp , one time programming.doar daca se face update la firmware controler emmc,atunci se sterge tot.

keya este unica si din cite am citit nici cei de la elnec nu stiu sa o extraga.

Cand este dus viata la un Emmc ?

https://files.fm/u/ym8xqden#sign_up

Am pus aici o poza.Cei cunoscatori va rog sa ma lamuriti ,ce trebuie sa arate acolo 0%-10% sau cat trebuie sa arate?Cum se vede la citire mi-a dat aceasta eroare.

Va multumesc!

Acum 51 minute, attilaa0 a spus:

Cand este dus viata la un Emmc ?

https://files.fm/u/ym8xqden#sign_up

Am pus aici o poza.Cei cunoscatori va rog sa ma lamuriti ,ce trebuie sa arate acolo 0%-10% sau cat trebuie sa arate?Cum se vede la citire mi-a dat aceasta eroare.

Va multumesc!

La RT merge citit / scris daca are 0-10%

Log.PNG