Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
RST

Retranslator US

Recommended Posts

Se numeste efect de creasta si e cunoscut de pe vremea lui Burebista.

Am subliniat ca in formule nu pot fi inclusi factori determinanti, nu daca Burebista cunostea sau nu fenomenul. Insist pe treaba asta pentru ca toata lumea vrea calcule exacte, la sfert de decibel, iar eu tot sustin ca aceste calcule sunt imposibile. 

Daca nu sunteti de aceeasi parere, va dau un exemplu pe care eu nu l-am putut calcula si ma dau batut. Poate reuseste altcineva cu mai multa pregatire:

Sa se calculeze, folosind formula efectului de creasta a lui Burebista, intensitatea campului electric in zona Piatra alta Grunj, al statiei FM 107.2Mhz din Silistra, Bulgaria. Se cunoaste inaltimea efectiva a antenei fata de sol h = 2m. 

Edited by RST

Acum 1 oră, RST a spus:

@VAXDespre BF167 am citit ce ati postat la celalalt topic. Nu -i cunoasteam proprietatile aparte. L-am folosit doar ca amplif de uz general, iar ca prim amplificator la antena nu e bun in VHF, are zgomot mare si amplificare relativ mica, comparativ cu 2SC3355. In schimb e buna ideea folosirii lui ca AGC pe Fi. 

Sa citesti tot ce este scris in cartea lui Eugen Statnic, ca este instructiv. Zgomotul lui BF167 nu este mare, probabil ca nu l-ai polarizat corespunzator. Ceva mai putin zgomotoase (NF=2,5dB) sunt BF180, BF181 si BF200, proiectate tot pentru amplificatoare cu AGC. Cred ca nici cu astea n-ai lucrat, erau la moda inainte de anul 1990. Am cumparat multe BF200 (poloneze - CEMI, nichelate, beta =200) de la Mivarom, cand au fost la oferta. 

Intr-o iarna, in anii '80, am testat fel de fel de scheme de amplificatoare de antena, cu BF-uri, cu BFR90, BF961, etc. Am constatat ca si BF214 amplifica (in montaj cu baza la masa) satisfacator la frecventa canalului 10 CCIR (post TV sarbesc), dar la Ic mai mare, de ordinul 5 mA. Adica nu era diferenta enorma intre BF214, BF173 si BF200 (recomandat la frecventa respectiva). Subiectiv, pe imagine, nu era diferenta mare. Semnalul era slab, la limita de sincronizare a imaginii.

Sa nu ignori tranzistoarele mai vechi ! Se pot construi chestii dragute cu ele.

Din cartea lui Statnic:

BF180_181_200.thumb.jpg.f7ac4d1c142707dc9c68e4d452b364de.jpg

Edited by VAX

Acum 32 minute, nanopico a spus:

Se numeste efect de creasta si e cunoscut de pe vremea lui Burebista.

Bate vantul mai tare si poti sa o mierlesti de la fulgere.

florin.jpg

EDIT:        

Nicolae BĂDĂRĂ Vasile SOLCANU
G.M.D.S.S.
- Note de curs -
Constanţa
2007 

VHF şi peste acesta
Peste 50 MHz, mecanismul predominant de propagare este unda directă, direcţia linia
dreaptă sau linia orizontului.
Pentru comunicaţiile terestre, raza de acţiune depinde de înălţimile celor două antene de
recepţie şi transmisie.
 Datorită efectului reflexiei undelor radio în troposferă, cauzat doar de vaporii de apă,
orizontul radio este mai mare decât orizontul optic cu un factor de 4/3. 

Edited by miticamy

Acum 1 oră, miticamy a spus:

florin.jpg

EDIT:        

Nicolae BĂDĂRĂ Vasile SOLCANU
G.M.D.S.S.
- Note de curs -
Constanţa
2007 

VHF şi peste acesta
Peste 50 MHz, mecanismul predominant de propagare este unda directă, direcţia linia
dreaptă sau linia orizontului.
Pentru comunicaţiile terestre, raza de acţiune depinde de înălţimile celor două antene de
recepţie şi transmisie.
 Datorită efectului reflexiei undelor radio în troposferă, cauzat doar de vaporii de apă,
orizontul radio este mai mare decât orizontul optic cu un factor de 4/3. 

Textul pe care l-am fotografiat se referă la undele ultrascurte, nu la întregul spectru radio (la unde în general). Ca dovadă postez mai jos întreaga pagină de carte.

Lucrarea se numește "Radioreceptia A-Z", editura Albatros 1982.

Eu am vrut să subliniez doar faptul că legături stabile pe UUS se pot obține și dincolo de limitele vizibilității directe (dpdv  geometric), dacă luăm în calcul și difracția. La cererea dvs (justificată dealtfel) am postat și formule de calcul, cu și fără difracția normală.

20200126_182137.jpg

Edited by +_Florin_+

Acum 2 ore, RST a spus:

.........

Sa se calculeze, folosind formula efectului de creasta a lui Burebista, intensitatea campului electric in zona Piatra alta Grunj, al statiei FM 107.2Mhz din Silistra, Bulgaria. Se cunoaste inaltimea efectiva a antenei fata de sol h = 2m. 

:rade:

Bineînțeles că n-ai cum să faci asemenea calcule, dar nu subestima formulele pe care le-am prezentat, pentru că ele iti arată "cum stau lucrurile" în ce privește propagarea UUS in condițiile menționate: pământ fără obstacole, anume înălțime a antenelor, difracție inclusă. 

Legături stabile garantate, în condițiile date. De ex între două nave aflate pe mare ori între două stații terestre aflate intr-o zonă de câmpie, formulele cam arată realitatea.

Că se pot realiza legături (chiar stabile) pe distanțe mult mai mari decât promit formulele, e altă poveste.

Asta depinde de arealul geografic, anumiți parametrii ai troposferei la un moment dat (sau mai-mereu intre anumite zone), de performanțele echipamentelor folosite.

Te cred când susții că ai recepționat nus'ce stație din Bulgaria, la fel cum l-am crezut și pe colegul @globaldj când a prezentat un filmuleț cu recepția unei stații din Tg. Mureș cu ajutorul unui long Yagi (el fiind la sute de km distanță),  l-am crezut și pe tata când povestea că prin aniî '70 a vizionat la tv-ul cu lămpi, câteva ore bune,  programul RAI 1 ce emitea din Italia. 

Cred ca multi autori doar copiaza din diverse surse, in documentatia mea reflexia in troposfera mareste distanta cu un factor de 4/3 iar in pagina fotografiata distanta ajunge la sute/ mii km. Eu am pus intrebarea pt ca am observat ca sunt cativa radioamatori pe forum. Asa am descarcat si eu vreo 5 manuale inainte sa postez.  Intrebarea  e simpla: poti sa ai o receptie FM/ 100MHz de care sa aduci aminte pe un forum, de la o distanta de 250Km? Asa, accidentale, am avut si eu. De cateva ori aparea RAI UNO la un tv cu lampi de prin anii 75-78 si uneori si sarbii, eu aveam antena de canal 4.

EDIT: dupa postare vad ca a mai prins cineva italienii.

Edited by miticamy

Acum 23 minute, miticamy a spus:

Cred ca multi autori doar copiaza din diverse surse, in documentatia mea reflexia in troposfera mareste distanta cu un factor de 4/3 iar in pagina fotografiata distanta ajunge la sute/ mii km.

Poate n-ati fost atent dar intre troposfera (apropo de ce-ati postat cu vaporii de apa) si ionosfera (apropo de pagina fotografiata) exista o destul de mare diferenta... inclusiv de altitudine, de lungimea bazei triunghiului format de unda directa si reflectata etc.

Acum 27 minute, +_Florin_+ a spus:

nu subestima formulele pe care le-am prezentat

Prin anii 90 pana spre 2000, avand si ceva timp la dispozitie, emisiia-receptia in banda FM si apoi in benzile de mai sus, era ceva la ordinea zilei. Stiam formula ( din cartea " Manualul radioamatorului incepator, Editia 2). Formula e foarte aproximativa. Evident ca nu se poate aplica in zonele cu obstacole, dar nici in linie dreapta nu e prea valabila. Legaturile "sigure" merg mai mult dupa limita orizontului, depinzand in mod direct de sensibilitatea la receptie. 

Am pus intre ghilimele "legaturi sigure " pentru ca in VHF nu exista si " nesigure". Deci:

Acum 33 minute, +_Florin_+ a spus:

Te cred când susții că ai recepționat nus'ce stație din Bulgaria,

Receptia celor 5 statii din Bulgaria ( vreo 5 -6 receptionez de aici...2 pe la 90Mhz, una pe 102.0, alta pe la 103, si inca 2 la 107.2 si 107.3, din care prima e mai puternica ) este o receptie constanta, la orice ora, la fel ca si statiile din judetele apropiate...Galati, Braila, Tulcea, Vrancea, Bucuresti, dar prind si Radio Targu Mures si vreo 2 statii de prin Bacau, astea din urma fiind de peste munti. 

Receptiile aleatoare sunt foarte rare in VHF, apar numai vara cand atmosfera e electrizata pe o suprafata mare si oricum dureaza putin. Asa am prins si eu din Germania, Italia, Turcia, Luxemburg, Suedia, dar alea sunt simple curiozitati, fara importanta practica. 

Apropo, spre rusinea mea nu am la indemana niciun radio FM. Am construit mai multe, dar pe toate le-am dat mai sus. Chiar mi s-a facut pofta de o receptie FM, zilele astea o sa trag unul in banda FM :) 

Acum 7 minute, RST a spus:

Receptiile aleatoare sunt foarte rare in VHF, apar numai vara cand atmosfera e electrizata pe o suprafata mare si oricum dureaza putin.

Receptiile aleatoare e cam greu sa spui ca-s rare sau dese daca nu cumva esti continuu pe receptie :) ... cat priveste "atmosfera care-i electrizata", la ce anume te referi? ca tocmai am scris ceva apropo de troposfera vs. ionosfera... deci "atmosfera"? :) 

Sincer, odata ce nu am vazut o utilitate a fenomenului, nu am aprofundat. De ce am zis atmosfera si nu ionosfera: 

Am observat ca propagarea aparea cu putin timp inainte sau dupa ce meteorologii anuntau " precipitatii pe arii extinse " dar si " cu aspect de vijelie ". Asa se si intampla, in scurt timp aparea furtuna. 

Cred deci ca mai degraba propagarea se facea ori prin reflexie pe norii electrizati " pe arii extinse " ori acesti nori formeaza un fel de ghid de unda. Nu stiu, e o presupunere. 

Oricum, nu-mi amintesc niciodata ca propagarile de genul asta sa fi fost in alt anotimp decat vara si sa nu fie insotite de furtuni si racirea vremii. 

Norii sunt mult prea aproape de suprafata pamantului pt. ca o posibila reflexie sa poata mari f. mult, geometric vorbind, aria de acoperire.

Despre "ghidul de unda" n-as putea sa ma exprim.... io-s departe de a fi un magician... :rade: 

Edited by informer

Pai alta explicatie nu vad. Daca ar mai fi alta, ar aparea si in timpul anului, fara furtuni. Norii de furtuna nu sunt deloc jos, la furtunile violente si " pe arii extinse " trec de 15km inaltime. Numai atunci apar propagarile FM. 

Mai sunt intradevar si chestii de scurta durata...secunde, minute, care clar ca se datoreaza altor fenomene. Cele datorate furtunilor tin de la cateva ore la peste 24, atat timp cat frontul atmosferic e foarte activ. 

Pai apropo de asta sunt comunicatiile alea radio-amatoricesti prin reflexii pe urmele (ionizarile) rezultate prin arderea meteoritilor in atmosfera... intotdeauna am fost fascinat de cum ai putea sta sa urmaresti un asemenea fenomen ca sa transmiti un "Salu..." si sa pice legatura... :rade:

Glumesc... da` sincer n-am cunoscut inca pe cineva sa faca asta... nu c-ar insemna mare lucru, nici realizator de EME n-am cunoscut personal pe nimeni. :) 

Edited by informer