Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
RST

Retranslator US

Recommended Posts

:)  cine ar reusi asta ar lua " din oficiu " Premiul Nobel....

Singura metoda de a-l atenua cat de cat e cea descrisa de Florin, cu 2 antene. Nu da rezultate grozave, dar e de luat in seama. 

Ca fapt divers, antenuta " Magic " nu ar fi existat daca nu ar fi existat zgomot extern. 

Edited by RST

Singura metoda de a scapa de zgomot la receptia in HF este de a folosi antena rezonanta si cat mai aproape de sol.

Nu este descoperirea mea: http://www.kk5jy.net/LoG/

in cautarea receptiei perfecte, am construit multe antene in ultima jumatate de an.

Nimic nu se compara cu End-Fed-ul rezonant multiband (lungime 23m cu trap pentru banda 80m), amplasat la cca 2m de sol. L-am pus asa ca sa nu ma impiedic de el prin curte. Daca il ridic mai sus parca-i da cineva cu foc.

Iata o proba de receptie, Japan pe 21.01.2020 in 7147khz, cu modestul uBitx, fara pretentii de filtraje si prelucrari in audio ca la sculele adevarate:

https://vocaroo.com/lRPCFXWkc58?fbclid=IwAR0G2e64W-HOzj82Oq--nvIkCwO3bmn1LKRJi7rmjh2pX8Da1NoH7gTWc8w

Statiile romanesti se aud ca niste posturi de radio:

Edited by petreelectronic

Acum 24 minute, Thunderer a spus:

Si ce faci cand zgomotul predominant vine din aceeasi directie cu semnalul util?

În cazul ăsta nu prea ai ce face, într-adevăr.

Dar în restul situațiilor, când direcția din care vine semnalul util e alta decât direcția din care sosește (predominant) semnalul de zgomot, eu cred că se pot obține rezultate notabile.

Principiul atenuării unui semnal nedorit prin defazare și apoi insumarea semnalului defazat cu celălalt trebuie să funcționeze și aici.

E o cale ce (personal) cred că e mai ușor de urmat comparativ cu construcția unui retranslator.

@RST, poți incerca să construiești/experimentezi "agregatul" propus, eu mi-am spus parerea. 

Mie imi pare ciudat totuși,  cum semnalele din 14 Mhz nu pătrund în locația ta (am reținut detaliile referitoare la locație) in timp ce semnale din benzile inferioare pătrund... 

Din ciclul stiati ca:

Daca nivelul semnalului util scade cu 1dB, atunci raportul S/Z la intrarea receptorului se inrautateste cu 6dB

Un atenuator de 10dB are un factor de zgomot F=10dB. Va surprinde? De ce? Ca doar atenueaza la fel si semnalul util si zgomotul. Nu ar trebui sa schimbe nimic, nu-i asa ? Sau...

In benzile joase raportul S/Z este dat de zgomotul extern, si cu LNA si fara e tot un drac, consecinta este ca pe la 1-3 MHz se pot folosi tot felul de gioarse de receptoare si antene foarte scurte, inclusiv bonibon.

Cui ii folosesc chestiile de mai sus sa dea o bere, cine nu le pricepe....

Acum 32 minute, nanopico a spus:

Un atenuator de 10dB are un factor de zgomot F=10dB. Va surprinde? De ce? Ca doar atenueaza la fel si semnalul util si zgomotul. Nu ar trebui sa schimbe nimic, nu-i asa ? Sau...

...sau sa trecem la realitate unde zgomotul extern captat de antena cam incurca calculele :)  Cat e F al unui atenuator de 10dB cand zgomotul extern e 0 ? Dar cand e 2dB ? Dar 10db ? Nivelul semnalului util nu are importanta. Acest fenomen e prea putin luat in seama de teorie si face ca anumite formule sa nu mai fie valabile... Deci cat e F in cele 3 situatii ? Se modifica ? Teoria ar spune ca nu. Realitatea arata ca da. 

Acum 35 minute, nanopico a spus:

In benzile joase raportul S/Z este dat de zgomotul extern, si cu LNA si fara e tot un drac, consecinta este ca pe la 1-3 MHz se pot folosi tot felul de gioarse de receptoare si antene foarte scurte, inclusiv bonibon.

De ce v-ati oprit la 3Mhz ? Eu spun ca antenele minuscule au aceeasi eficienta ca cele dedicate pana in VHF, atunci cand nu se cere directivitate. 

Acum 11 ore, RST a spus:

Eu spun ca antenele minuscule au aceeasi eficienta ca cele dedicate pana in VHF, atunci cand nu se cere directivitate. 

Cu nanoantene ai incercat ? Alea prind si miscarea electronilor pe orbita. 

Cred ca esti pus sa cresti traficul pe forum, cu fel de fel de scorneli. Ce visezi noaptea, pui pe forum a doua zi. Daca ai acompaniament, o lungesti cu zeci de postari.

In teorie, formulele dau o aparenta siguranta, care de multe ori e inselatoare. PEntru ca in realitate exista mai multe variabile care nu sunt incluse in calculul teoretic. 

Ce visez eu exista in realitate si e exclus in teorie. Un clip facut in joaca, in banda FM:

Microantena este cea care incape in paharul de cafea. Este microantena, nu ? Este VHF ? Bun. Acele statii FM vin de la distante cuprinse intre 50Km ( orasul Buzau ) si pana pe la vreo 250Km, adica din Ucraina (105.2 ) si Bulgaria ( 107.2 ). 

Dupa cum se vede, antenuta e pe masa, nu m-am mai obosit sa o cocotz la inaltime. 

Perfect, dar de unde stiu eu ca in zona asta e un semnal VHF mirific si poate fi receptionat cu orice cartof ? Uite de unde stiu:

jpole.jpg

Am inceput si eu ca orice om pe cai batatorite. Aia e o antena J-Pole ( deci omnidirectionala ! ) construita acum multi ani, functionala si acum. Este o antena dedicata benziI VHF ( calculata in cazul de fata ptr banda FM ). 

Stiti care e diferenta de receptie intre antena dedicata si "caricatura" de antena din pahar ? Va spun eu, e ZERO. Stiti si explicatia ? O stiu eu: cu un LNA bun, ambele ating bariera de zgomot natural ( care e mult mai mic in VHF decat in US ) iar asta face ca performantele lor sa se egalizeze. 

....si cam atat. 

Edited by RST

CITAT:    si pana pe la vreo 250Km, adica din Ucraina (105.2 ) si Bulgaria ( 107.2 ).

Curbura pamantului nu intervine?

propagare.jpg

Mai intervine refractia și difractia, astfel încât legătura radio este posibilă pe o distanță ceva mai mare decât cea dintre limitele vizibilității directe.

E totusi un forum tehnic, ce inseamna acel ceva? Ce sanse sunt pt 250Km si cat de stabila ar fi.

Asa cu G am gasit si eu:

·         Propagarea directă („UNDA DIRECTĂ”) se produce în limitele vizibilităţii directe, fiind prezentă la toate cele 4 benzi (UL;UM;US;UUS) ;

·         Propagarea prin difracţie („unda de suprafaţă”)  (UL;UM) se realizează în apropierea suprafeţei solului şi depinde în mare măsură de absorbţia undelor radio de către pământ. Absorbţia (atenuarea) undelor creşte o dată cu micşorarea lungimii de undă, acest mod de transmitere având o contribuţie mică la propagarea undelor scurte şi ultrascurte ;

·         Propagarea prin reflexie („UNDA REFLECTATĂ” →întoarcerea spre pământ la întâlnirea ionosferei), permite comunicaţii la distanţe mari, în cazul undelor medii şi scurte. Reflexia în ionosferă scade pe măsură ce lungimea de undă se micşorează, undele metrice nefiind reflectate de ionosferă, ci numai refractate. Pe de altă parte undele lungi sunt puternic absorbite (atenuate) în ionosferă.

@RST

Uite cum arata un amplificator cu AGC construit cu BF167/BF198 (si cu echivalentele lor). Ai multe tranzistoare de tipul asta, nu le desconsidera, da-le o sansa. Pana la 150 MHz merg bine, cu NF=3dB si dinamica AGC de peste 40 dB. Sunt potrivite pentru primul AFI la frecventa mare (zeci de MHz), cum se practica acum pentru eliminarea frecventei imagine. Nu sunt tranzistoare de uz general, au domeniul lor de utilizare.

ARF_AGC_BF167.thumb.jpg.a7eb988d8be4bbd65b75071e67d52138.jpg

Maestre, ce e ala NF de 3dB ? Mataluta nu auzisi pe aici de tetroda MOS cu zgomot practic nul ? Ce conteaza ca nivelul local de zgomot e de 18dB, trebuie musai LNA.

Oare care este temperatura zgomotului antenei bonibon ?

Referitor la receptia VHF si FMdatorita reliefului, toate statiile vin prin reflexii ( multiple chiar ) si practic nu am observat vreo directie preferentiala. Tot datorita reflexiilor haotice, nu prea are importanta inaltimea antenei fata de sol. In cele mai multe cazuri receptia e aceeasi cu antena Jpole inaltata la 9m, cat si cu cea mica la nivelul solului.

Activitatea solara are ceva influenta si in VHF. Maximul receptiei este timp de 1-2 ore imediat dupa rasaritul soarelui, iar minimul dupamiaza. Totusi diferenta intre minim si maxim nu e prea mare. 

@VAXDespre BF167 am citit ce ati postat la celalalt topic. Nu -i cunoasteam proprietatile aparte. L-am folosit doar ca amplif de uz general, iar ca prim amplificator la antena nu e bun in VHF, are zgomot mare si amplificare relativ mica, comparativ cu 2SC3355. In schimb e buna ideea folosirii lui ca AGC pe Fi. 

@nanopico Ca sa nu mai incurcati aiuristic borcanele, fiti atent la explicatii. Cat, daca se poate, la rezultatele practice, le-am postat ptr a fi intelese...ptr mine sunt demult banalitati. Iar dadca cineva crede ca poate obtine o receptie VHF mai buna decat mine, mai pun 1000 lei :limb: Am zis mai buna, nu egala....ptr ca egala e posibil. Ce spuneti, ne bagam ? 

Edited by RST

1 oră în urmă, miticamy a spus:

E totusi un forum tehnic, ce inseamna acel ceva? Ce sanse sunt pt 250Km si cat de stabila ar fi.

20200126_155457.thumb.jpg.e95443518fa0681271a6382230b18346.jpg

Raspunsul exact e mai sus, așa cum se practică pe un forum tehnic.

Pentru comparație, pun și formula calculului distanței maxime fără a ține cont de difractie:

20200126_160610.jpg

Edited by +_Florin_+

Exact aici ne induce in eroare teoria.

Intre mine si toate posturile FM receptionate nu e doar curbura pamantului, mai sunt si cateva randuri de dealuri inalte sau munti care obtureaza complet orizontul. Teoretic, receptia VHF e imposibila. 

Dar tocmai reflexiile datorate acestor munti, fac receptia posibila. Teoria nu poate lua in calcul situatia asta, pentru totul difera de la locatie la locatie, precum si de multi alti facori imprevizibili. Dar tocmai acesti factori fac diferenta, peste calculul reiesit din formule. 

Un al 2lea factor care nu se poate include intr=o formula este zgomotul local. In zona asta, zgomot "artificial" nu exista in VHF, fiind locuinte putine si nimic industrial, iar zgomotul natural este foarte mic. Asta permite unui LNA sa isi arate eficienta si totodata sa faca la randul lui diferenta. 

Concluzie: Tocmai factorii care nu  pot fi inclusi in formule, anume reflexiile si zgomotul extern, permit in cazul asta receptii in conditii foarte bune, receptii care conform formulelor par imposibile. 

Edited by RST