Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
RST

Retranslator US

Recommended Posts

Mintea omului poate fi uneori foarte creativa. Am un sfat: cand ceva pare nou si foarte valoros, sa se puna pe hartie. Sa se scrie un articol de 3 - 4 pagini, eventual cu niste colaboratori, si sa se incerce publicarea lui intr-o revista stiintifica serioasa, cu referenti si cu factor de impact. Daca se publica, articolul va fi citit, chiar si citat, de catre savanti adevarati. Asa am ajuns si eu un mic savant, cu H=22. (Marele Savant stie ca H este indexul Hirsch).

eu tot nu ma prind cum foloseste colegul nostru un detector logaritmic pe post de amplificator de RF, dar probabil imi scapa mie ceva!

Deocamdata varianta amplifului logaritmic e o idee testata partial. Am comandat de 2 ori AD8307 si AD8310...au trecut mai mult de 2 luni de la prima comanda si o luna de la a 2a si inca nu au sosit. 
Din curiozitate am facut amplif logaritmic cu tranzistoare, dar ca sa fiu sincer mai mult in joaca, de curiozitate. Eu il vad ca un compresor de dinamica foarte eficient, iar rezultatele micilor teste au aratat ca asa si e. N-am mes mai departe cu testele pentru ca pur si simplu nu i-am gasit utilitatea...atat receptorul Waxiba cat si stickul dupa ce i-am facut modificari, suporta fara probleme orice nivel de semnal receptionat cu antenele de aici. 
Functionand neliniar, apar distorsiuni, dupa el trebuie filtru de banda daca e folosit ca ARF sau daca e pus pe FI, trebuie inaintea filtrului SSB. 
Deocamdata nu pot spune prea multe, poate va aparea macar unul din cele 2 loturi de AD8307 comandate.

Acum realizez ca fara o compresie dinamica mare nu va iesi proiectul. Nu e vorba de o singura frecventa, ci de o banda intreaga, deci un amplif-compresor e absolut necesar/ 

Incepe sa ma puna pe gaduri aspectul de mai sus...
Am stabilit ca plafon maxim al emisiei 100mW. Bun, o statie foarte puternica va duce puterea la pragul stabilit. Dar in acelasi timp e si un DX de 1000 de ori mai slab....situatie in care la iesire vor fi maxim 100 microwatti. Pe astia n-o sa-i receptionez eu nici cu sculele lu' Peshte. 
Devine absolut obligatoriu un compresor de dinamica, sa aduca nivelul celui mai slab Dx pe aproape de cea mai puternica statie. Se complica treaba, totul depinde de functionalitatea acestui compresor ( sau amplif logaritmic ) 
Voi face teste serioase cu acest logamp si voi posta daca ies ceva rezultate. Pana vin AD-urile ( sper totusi sa vina ! ) o sa fac teste pe varianta cu tranzistoare. 

Acum 1 oră, RST a spus:

Deocamdata varianta amplifului logaritmic e o idee testata partial. Am comandat de 2 ori AD8307 si AD8310...au trecut mai mult de 2 luni de la prima comanda si o luna de la a 2a si inca nu au sosit. 
Din curiozitate am facut amplif logaritmic cu tranzistoare, dar ca sa fiu sincer mai mult in joaca, de curiozitate. Eu il vad ca un compresor de dinamica foarte eficient, iar rezultatele micilor teste au aratat ca asa si e. N-am mes mai departe cu testele pentru ca pur si simplu nu i-am gasit utilitatea...atat receptorul Waxiba cat si stickul dupa ce i-am facut modificari, suporta fara probleme orice nivel de semnal receptionat cu antenele de aici. 
Functionand neliniar, apar distorsiuni, dupa el trebuie filtru de banda daca e folosit ca ARF sau daca e pus pe FI, trebuie inaintea filtrului SSB. 
Deocamdata nu pot spune prea multe, poate va aparea macar unul din cele 2 loturi de AD8307 comandate.

Acum realizez ca fara o compresie dinamica mare nu va iesi proiectul. Nu e vorba de o singura frecventa, ci de o banda intreaga, deci un amplif-compresor e absolut necesar/ 

Tu ocolesti faptul ca 8307 nu este amplificator ci detector logaritmic!

Bine ca incepi sa-ti dai seama de cat de complicata e treaba. Nu are ce sa caute acolo amplificatorul neliniar (logaritmic). Poate sa faci amplificator de banda ingusta (ca un preselector cu amplificare mare) telecomandat. Nici la armata nu s-ar apuca de treburi din astea. Las-o balta, nu mai face valuri degeaba. Muta-ti casa mai la deal.

Despre AD-uri am zis, nu au sosit si nu le-am testat....doar presupun ca la iesire apare si un semnal RF compresat, chiar ca semnal " rezidual " de amplitudine mica. De[inde de structura lui interioara. In fine, daca nu merge, are destule alte aplicatii. 

Cu telecomanda nu ma complic...in primul rand ca orice duc acolo poate sa dispara in ora urmatoare. Oricum, fiind doar hobby nu se merita complicatii mari. 

Totul se reduce la egalizarea in amplitudine a intregii benzi, indiferent prin ce metoda. Daca nu se va putea, asta e :) 

Edited by RST

39 minutes ago, RST said:

Devine absolut obligatoriu un compresor de dinamica, sa aduca nivelul celui mai slab Dx pe aproape de cea mai puternica statie.

Ceea ce crezi tu ca face un compresor de dinamica este eronat. Acel compresor va reduce amplitudinea semnalului mai puternic la nivelul celui mai slab printr-o "turtire" a semnalului puternic. O sa iasa o varza, rezultand un zgomot marit in banda. 

Inca vad ca insisti pe principiul amplificarii semnalului util, ignorand ca si zgomotul e un semnal. Orice amplificator va amplifica atat semnalul util, cat si zgomotul, in aceeasi masura. 

Imagineaza-ti semnalul mare ca semnal util, ala mic ca zgomot. Apoi vizualizeaza echilibrarea de semnal intre cele 2. Care ca fi raportul S/N? Rata pe varza sau varza pe rata? 

Acum 2 minute, RST a spus:

Totul se reduce la egalizarea in amplitudine a intregii benzi, indiferent prin ce metoda. Daca nu se va putea, asta e :) 

Prea complicat/costisitor.

Inteleg că problema e cea a zgomotului local, iar scopul retranslatorului este acela de a prelua  semnalele din banda US (dintr-un loc cu mai puțin zgomot) și a le retransmite în banda UHF, către locația ta.

În locul tău aș incerca o altă abordare, mai simplă. 

Construiești două "magicbonuri" ale căror bobine (axele lor) le plasezi in plan orizontal și perpendiculare una față de cealaltă. Si la oarece distanță între ele, să zic vreo 50 cm.

Fiecare "bonibon" cu amplifucatorul său, evident.

Semnalele produse de cele două antene le insumezi și le bagi în receptor.

Semnalul util vine dintr-o singură direcție pe când zgomotul vine din toate părțile. Astfel, semnalul de zgomot captat de antena ce recepționează și semnalul util este defazat față de semnalul provenit din cealaltă antenă, care recepționează doar zgomot. Însumându-le, rezultatul va fi atenuarea importantă a zgomotului.

Poți incerca diverse "unghiuri" între antene, nu neapărat 90 de grade.

N-am inventat eu asta, există de multă vreme atenuatoare de zgomot (analogice) bazate pe principiul defazarii.

Cred că e o cale mai ușoară de urmat, comparativ cu un retranslator de tipul celui propus de tine.

P.S. eu văd magicbon-ul tău precum o antenă directională, apropo de cele cu bară de ferită. Ba chiar plusez : eu aș construi un magicbon cu mai puține spire și bară de ferită :rade:. Eventual două, apropo de ce spuneam mai sus.

N-ar fi niciodată la nivelul unui " catarg acordat corect construit",  dar poți obține rezultate bune și cu bonibon-ul, dacă ai  LNA -uri adevărate.

1 oră în urmă, Thunderer a spus:

Inca vad ca insisti pe principiul amplificarii semnalului util, ignorand ca si zgomotul e un semnal. Orice amplificator va amplifica atat semnalul util, cat si zgomotul, in aceeasi masura. 

Nu inteleg cum se deduce asta, ptr ca am zis exact invers, dar cu alte cuvinte. Concret, considerand nivelul celui mai mic semnal receptionabil ca fiind exact la nivelul zgomotului, practic amplificarea trebuie sa fie suficient de mare pentru ca la emisie puterea nominala sa poata fi determinata de insusi nivelul zgomotului. Si compresia este obligatorie pentru toate celelalte statii care depasesc ( uneori cu foarte mult ) nivelul zgomotului, pentru a mentine la emisie o putere relativ constanta. 

Compresia provoaca intradevar turtirea semnalului si implicit armonici. Dar, din ce cred eu acum, acele armonici sunt usor de eliminat cu un filtru de banda simplu, pus dupa iesirea compresorului, precum si de antena in sine, care e de asemeni acordata in banda. Chiar si asa, vor mai ceva radiatii pe langa, dar nu se vor face simtite decat pe cateva zeci de metri. Avand in vedere ca emitatorul e in padure, aceste " spurii " nu deranjeaza. 

Da, este foarte posibil ca datorita compresiei, zgomotul sa intre peste statiile care in mod normal se aud fara zgomot. E un impediment asta, dar deocamdata nu il vad ca fiind mare, pentru ca desi se vor auzi cu ceva fasait, auditia va ramane perfect inteligibila. 

Per total treaba e complicata si sunt sanse marisoare sa nu prea iasa. Totul va fi decis de functionarea amplifului-compresor pe care pana acum nu l-am testat decat in joaca, ca pe o curiozitate. 

Edited by RST

1 hour ago, Thunderer said:

Orice amplificator va amplifica atat semnalul util, cat si zgomotul, in aceeasi masura.

24 minutes ago, RST said:

... Concret, considerand nivelul celui mai mic semnal receptionabil ca fiind exact la nivelul zgomotului, ...

Reciteste ce am citat.

Da, este foarte posibil ca datorita compresiei, zgomotul sa intre peste statiile care in mod normal se aud fara zgomot. E un impediment asta, dar deocamdata nu il vad ca fiind mare, pentru ca desi se vor auzi cu ceva fasait, auditia va ramane perfect inteligibila.

In comunicatiile digitale, unde se pot simplu introduce filtre soft (trece sus, jos, la stanga si la dreapta, etc), se prefera codarea semnalului si reconstruirea ca metoda de "filtrare". Te-ai intrebat vreodata de ce?! De ce nu folosesc filtre ca sa rejecteze mizeriile.

Felix, tu te-ai nascut prea tarziu, vreo 80 de ani minimum. Acuma, daca tot esti unde esti, macar profita de ceea ce au facut cei dinaintea ta in aia 80 de ani, nu are rost sa rescrii istoria sperand ca o sa iasa altfel.

Spor la treaba!

Edited by Thunderer

@+_Florin_+

Da, am facut experienta cu 2 antene de care ziceai. Merge, desi rezultatele nu au fost spectaculoase si intradevar, pozitia optima una fata de alta cat si distanta intre ele sunt aleatorii si se pot gasi numai prin incercari ( babeste ). Am reusit si " performanta " inversa, de atenua in mare parte semnalul util, favorizand zgomotul :rade: Totul depinde de pozitia si distanta una fata de alta. 

"Bonibon" asta are o oarecare directivitate, dar e prea scurta pentru mai mult. Ca eficienta e echivalenta unui dipol acordat, dar , fiind atat de mica, sunt mai usor de evitat sursele de zgomot din imediata apropiere. Am suficient spatiu de montat orice fel de antena, am facut suficiente experiente comparative, Magicbon ramane no1.

Am incercat si pe bara de ferita....nu...ferita mai rau face, probabil datorita pierderilor. 

Ideea cu retranslatorul situat pe inaltime mi-a venit datorita faptului ca aici, jos, semnalul in 14Mhz lipseste aproape cu desavarsire. Chestia asta pare sa fie din cauza reliefului. 

59 minutes ago, +_Florin_+ said:

Semnalul util vine dintr-o singură direcție pe când zgomotul vine din toate părțile. Astfel, semnalul de zgomot captat de antena ce recepționează și semnalul util este defazat față de semnalul provenit din cealaltă antenă, care recepționează doar zgomot. Însumându-le, rezultatul va fi atenuarea importantă a zgomotului.

Si ce faci cand zgomotul predominant vine din aceeasi directie cu semnalul util?

Acum 38 minute, Thunderer a spus:

Reciteste ce am citat.

Sincer, chiar nu inteleg ce anume se subliniaza...Eu vad lucrurile simplu....un Dx aflat la limita zgomotului va fi amplificat in aceeasi masura cu zgomotul, pastrand in mod logic acelasi raport S/Z...idiferent cat de mare e amplificarea, indiferent daca in loc de amplificare e atenuare si tot asa, nimic ne la locul lui. 

Referitor la istorie....e scrisa de istorici si aia e treaba lor. Obiectivul meu e jucaria din topic si incerc sa o fac pentru ca imi foloseste. Asta daca se va putea fara sa ma complic, detest complicatiile. Cateva experimente practice imi vor spune daca e cazul sau nu sa merg mai departe. Timp as avea si in seara asta, chef nu prea, asa ca se amana pe maine probabil :) 

Edited by RST

OK, deci ai acelasi S/Z (S/N), si cum elimini zgomotul ca sa ai numai semnalul util?