Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
RST

Retranslator US

Recommended Posts

Acum 15 minute, Marele Savant a spus:

O abordare profund originala a legislatiei, asa cum am mai spus, specifica noua! sint sigur ca ne puteti oferi si articolul din lege care spune ca daca nu deranjezi poti utiliza orice frecventa in oricare scop!

Chiar daca acum legile sunt mult mai restrictive si sunt aplicate mai orbeste decat in comunism, eu nu am prins inca trendul. Legile nu sunt facute dupa cum doreste muschiul unui parlamentar, ci dupa o logica: sa nu faci bani neimpozabili si sa nu deranjezi comunicatiile altora, in cazul de fata. In mod logica daca va deranja pe cineva, se va duce sa=l ia de acolo, locatia nu e la secret. 

@dyogenes Dupa cum spuneam si un consum de 2-300mW mi se pare exagerat, dar cu laptop si tot tacamul...

Si nu asta ar fi problema principala, dar nici n-as apuca sa cobor la baza muntelui si totul ar fi demontat si " recuperat ", metodic asa :) Mi-e teama sa pun si o sarma mai lunga, pentru a nu fi recuperata si valorificata la fier vechi. In apropiere e un satuc de " etnie " asa ca...

Acum 20 minute, RST a spus:

...sa nu faci bani neimpozabili si sa nu deranjezi comunicatiile altora, in cazul de fata.

S-o crezi dumneata. O iei la scafarlie si daca nu deranjezi pe nimeni, daca te toarna careva. Vezi ca "oameni de bine" sunt si pe forumul asta, asa ca nu mai da din casa. 

Eu raman la parerea mea ca 10mW e fix pix si nu faci nimic. Poate doar daca pui niste antene serioase atat la TX cat si la RX. Asha ca fapt divers... Eu la munca folosesc portabile in VHF si de abia fac fata cu 5W pe o tarla nu mai mare de 1.5KM. Ce-i drept sunt si obstacole si antenele sunt cele de pe portabile. Radiomicrofoanele le am in UHF cu o putere intre 20-30mW . Nu vrei sa stii la ce distanta le folosesc optim.

Discuta si RST ca sa faca trafic pe forum, ca e clar ca nu se poate.

1 oră în urmă, djvas a spus:

Eu raman la parerea mea ca 10mW e fix pix si nu faci nimic. Poate doar daca pui niste antene serioase atat la TX cat si la RX. Asha ca fapt divers... Eu la munca folosesc portabile in VHF si de abia fac fata cu 5W pe o tarla nu mai mare de 1.5KM. Ce-i drept sunt si obstacole si antenele sunt cele de pe portabile. Radiomicrofoanele le am in UHF cu o putere intre 20-30mW . Nu vrei sa stii la ce distanta le folosesc optim.

in conditii de vizibilitate directa, in ultrascurte se poate comunica la distante mari cu puteri mici, vezi si retranslatoarele de la ce distante si cu ce puteri sint accesate, respectiv auzite.

Apropo, cindva, cu statii portabile iemi, deci 0,5W in antena, se putea comunica intre releul de televiziune de la Cerbu (Novaci, Gorj) si cel de la Balota (linga drobeta tr. severin)! asta fiind o situatie cunoscuta de mine, nu citita pe internet!

Din Motru, cu antena pe o cladire cu 4 etaje, nu am avut probleme pe o raza de 30 de km in jurul orasului! Puterea autorizata fiind de 8W PAR, practic la masuratori aveam pe la jumatate!

Deci in ultrascurte, este foarte importanta vizibilitatea in cazul legaturilor directe, fara reflexii sau alte fenomene!

Edited by Marele Savant

Intradevar, in UUS se pot face legaturi sigure la distante marisoare cu puteri foarte mici. Eu am reusit aproape 10Km cu 1mW. Dar am folosit modulatie de frecventa...pe cand in cazul de fata e de amplitudine, iar treaba se complica. 

Acum realizez ca receptia trebuie sa fie "lacrima"....pentru ca orice zgomot adaugat la receptie intre domiciliu si retranslator se va suprapune peste receptia in 14Mhz...deci ce am castigat pe mere, se va pierde pe pere. 

Totusi in UUS pot folosi " artileria grea " la receptie, LNA-ul de mai jos:

lna.thumb.JPEG.0c1c452e4c1de2811eefa9aa8e64b08f.JPEG

E maximul ce se poate obtine cu " tehnologia civila "....fie ca pe carcasa scrie R&S, Baofeng sau....Waxiba :) 

Practic schema de va sus va decide reusita sau esecul proiectului. 

Antena este o vergea metalica rezonanta, un pic mai scurta decat lambda/2

Edited by RST

Semnalele cele mai mari din banda receptionata nu au voie sa supramoduleze purtatoarea la emisie. Cu ce adancime va fi modulatia de amplitudine pentru semnale receptionate de o mie de ori mai slabe?

Da, asta e unul din motivele care fac treaba mai dificila. Dar solutia e simpla, voi folosi un logamp, adica un AD8307 intre mixer si ampliful final cu MMIC. Chiar daca acest logamp va scoate destule armonici, sunt in mare parte atenuate de circuitul acordat de la iesirea MMIC, precum si de antena propriu zisa, care e tot rezonanta. 

Armonicile ar deranja cel mult un urs si cativa pitpalaci pe o raza de cateva zeci de metri...dar oricum nu=mi permit sa am in antena armonici mai mari de cativa microwati, pentru ca s-ar pune la consum...

Acum 42 minute, RST a spus:

.....Dar solutia e simpla, voi folosi un logamp, adica un AD8307 intre mixer si ampliful final cu MMIC. ....

Aberezi. Nu tot ce zboara se mananca.

Poti sa folosesti un amplificator de banda larga, cu putere medie la iesire. Asta dupa ce faci translatia de frecventa. Amplificatorul trebuie sa fie liniar si cu dinamica mare, nezgomotos. Si mixerul trebuie sa fie de cea mai buna calitate, cu preamplificator inainte. 

Va asigur ca minte-mi merge mai repede decat pistolul de lipit. Ridic probabilitatea reusitei de la 50% cum am estimat initial, la 85%. 

Nu zic ca nu ti-o merge rapid, dar cu fluctuatii (zgomot) cam mare. Mai documenteaza-te.

Punem si de un pariu?! 

Ca restul sunt oricum trase pe dreapta. 

Acum 2 ore, RST a spus:

Da, asta e unul din motivele care fac treaba mai dificila. Dar solutia e simpla, voi folosi un logamp, adica un AD8307 intre mixer si ampliful final cu MMIC. Chiar daca acest logamp va scoate destule armonici, sunt in mare parte atenuate de circuitul acordat de la iesirea MMIC, precum si de antena propriu zisa, care e tot rezonanta. 

Armonicile ar deranja cel mult un urs si cativa pitpalaci pe o raza de cateva zeci de metri...dar oricum nu=mi permit sa am in antena armonici mai mari de cativa microwati, pentru ca s-ar pune la consum...

Poti fi mai clar in legatura cu utilizarea AD8307, am vazut ca ai mai scris chestia asta de citeva ori!??

Acum 21 minute, Thunderer a spus:

Punem si de un pariu?! 

Ca restul sunt oricum trase pe dreapta. 

Nu e nimic tras pe dreapta, imi fac totul in functie de chef si inspiratie. La cele 2 pariuri, am fost suficient de clar: astept oferte. 

Acum 2 minute, Marele Savant a spus:

Poti fi mai clar in legatura cu utilizarea AD8307, am vazut ca ai mai scris chestia asta de citeva ori!??

Am facut ceva teste cu logamp folosind tranzistoare. Rezultatele au fost chiar incantatoare si am postat........la sectiunea audio :rade:

De obicei, cam ce postez eu sunt luate drept SF. Nu am complexe, dar nici sa postez si sa explic scheme care sunt prea simple ptr a fi intelese nu e ok. Puneti-va in locul meu si veti intelege...

Pune te rog un link spre postarea respectiva, nu (mai) sint pasionat de audio si nu o cunosc. Mie nu imi este totusi clara folosirea acestui integrat ca amplificator,  poate e ceva extrem de util, care trebuie aflat de toata lumea!