Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Autostrăzi

Evaluează acest subiect


alcon

Postări Recomandate

La 24.01.2020 la 13:59, icar a spus:

Pai da Bumbule, dar nici alea nu-s!

Acum, cinstit vorbind! Comparativ cu celelalte  doua provincii, in Transilvania se mai face cite ceva. Daca vor apasa mai tare ''pedala de acceleratie'' putem speram, ca in citiva ani, sa avem citeva autostrazi finalizate. Sper, sa prind, cele citeva autostrazi, in constructie,  sa le vad finalizate. Daca, bine-mi amintesc si autostrada Sebes-Deva e finalizata.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Ca să fiu un pic egoist: personal mă interesează tronsonul București- Ploiești- Brașov, ca alternativă la catastrofalul DN1. 

Până la Ploiești e (aproximativ) făcut, dar ... nu prea e folosit. Poate și datorită faptului că pleacă dintr-un punct foarte "neinspirat" al centurii București, fiind comod doar pentru cei ce locuiesc în respectiva parte a orașului. 

Dacă străbați centura din altă zonă ori  traversezi orașul, e jale mare.

Eu am găsit totuși o soluție pentru a nu pierde 7 ore (în sezon) pe DN 1: plec noaptea/vin noaptea :rade:

 

 

Link spre comentariu
Acum 3 ore, GEO 53 BN a spus:

Acum, cinstit vorbind! Comparativ cu celelalte  doua provincii, in Transilvania se mai face cite ceva. Daca vor apasa mai tare ''pedala de acceleratie'' putem speram, ca in citiva ani, sa avem citeva autostrazi finalizate. Sper, sa prind, cele citeva autostrazi, in constructie,  sa le vad finalizate. Daca, bine-mi amintesc si autostrada Sebes-Deva e finalizata.

Buna

Degeaba....

Poi am studiat un grafic ciudat...Adica....Cat se investeste in fiecare judet,luand in calcul cat a produs.

In Transilvania a castigat Salaj,cam 66%.,

Celelalte judete sub 50%.Problema este sudul.Giurgiu 120% si altele la fel.

De ce oare?De ce s-a investit mai mult cat au produs?

Adica noi "lucram" si voi profitati.

Spuneti ce doriti,dar in Transilvania nu se investeste.Totul este pur politic.

Eu sunt apolitic total.Acesta este adevarul din pacate.

Spor tuturor.

Alex

Link spre comentariu
Acum 19 ore, -Atlas- a spus:

Buna

Degeaba....

Poi am studiat un grafic ciudat...Adica....Cat se investeste in fiecare judet,luand in calcul cat a produs.

In Transilvania a castigat Salaj,cam 66%.,

Celelalte judete sub 50%.Problema este sudul.Giurgiu 120% si altele la fel.

De ce oare?De ce s-a investit mai mult cat au produs?

Adica noi "lucram" si voi profitati.

Spuneti ce doriti,dar in Transilvania nu se investeste.Totul este pur politic.

Eu sunt apolitic total.Acesta este adevarul din pacate.

Spor tuturor.

Alex

Colegu @-Atlas-!

Nu stiu ce grafic ai studiat tu!  Cert e ca, datele vehiculate de tine ,sint cam trase de ''coada''. Studiaza stadiul lucrarilor, la citeva autostrazi din Transilvania, la care se lucreaza si o sa vezi ca adevarul e altul. Fa o comparatie, intre cit s-a facut, in Transilvania si cit s-a facut in celelalte provincii!

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
Acum 11 ore, Thunderer a spus:

Nu e mai bine sa-si ia Transilvania autostrazile si sa nu se mai joace cu ceilalti? Sa-i spuna si lu' doamna invatatoare ca iar fac misto restul tarii de timpul de reactie. 

 

Cata dezbinare... 

Colegu' @Thunderer ! Ti se pare ca am spus vreun neadevar? Cine i-a împiedicat, pe cei din celelalte provincii, sa se apuce sa faca autostrazi? Oare nu cumva, cineva ,are tot interesul ca acele zone sa ramina in acelasi stadiu ca acum citeva zeci de ani? Cine le pune frina?

E de notorietate, initiativa moldoveanului Stefan Mandachi, care a construit 1(un)! metru de autostrada, pe banii lui, in 7(șapte ore) cu 17 muncitori , si utilajele aferente, toata lucrarea, costindu-l 4500 euro. Citi dintre voi ati fost prin nordul Moldovei, judetele Suceava, Neamt? Stiti cit de frumoasa este zona? Eu am fost pe acolo si nu odata ci de mai multe ori!

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
1 hour ago, GEO 53 BN said:

Cine i-a împiedicat, pe cei din celelalte provincii, sa se apuce faca autostrazi?

Daca spun cine o dam in politica.

Stim prea bine raspunsul insa nu vad ce relevanta ar avea o astfel de dezbinare, pe cine ajuta?

Pe principiul asta ar trebui ca membrii vechi si foarte experimentati ai forumului ar trebui sa reaminteasca periodic ca ei sunt mai cu staif, ca au invatat mai mult deci ar trebui tratati mai cu motz.

Pe bune? 

Unde-i maturitatea varstei?

Ca locuim in Transilvania, Moldova sau Muntenia, suntem cu totii Romani, si ar trebui sa ne pese in egala masura de infrastructura din tara asta si de binele nostru in general.

 

PS: De-ar fi fost dupa mine topicul era sters demult.

Link spre comentariu

@GEO 53 BN, moldoveanul acela a asfaltat 1m de teren. Nimic mai mult. Unde e siguranta ca metrul ala permite camioane de 40t sa treaca 250 de ori pe zi, 10 ani, 365 de zile? Sa ramana, nu estetic, dar securitar in exploatare, etc... De propaganda sunt satul. Si de furtul generalizat, urmarea acelui funest "sa dam poporului"... inteles de multi ca "liber la furt". 

 

Multi sunt ingineri, arhitecti, prim-ministrii pe forumuri de discutii. In viata reala insa lipesc cu scotch geamul spart la magazie. Doar un exemplu. 

Link spre comentariu

@Thunderer ! Metrul ăla de autostrada, a fost construit,doar simbolic, demonstrind  celor ce ne păstoresc, ca se poate, numai sa  vrea. Am vazut filmuletul si in mod sigur, metrul acela de autostrada, este mult mai trainic decit DN-urile, pe care circula camioanele de 40 de tone.

Apoi inginerii, arhitectii,ministrii, prim ministrii, care freaca menta, sint parlamentari, sau angajati ai statului.

 

PS. Prin Mâsca, jud. Arad, statul ''Canada'' trece doar DJ709.Toamna drumul e bun ,dar primavara , drumarii inarmati cu lopeti, astupa gropile aparute, ca ciupercile dupa ploaie. Si asta se intimpla in aproape toata România.Asa ca, grijă mare la primavara, cind mergi la Mâsca!

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
  • Administratori

suntem o tara de prosti iar prostii nu au nevoie de autostrazi 

 

avem nevoie de pensii speciale, de alocatii duble pentru cei care se imultesc in draci, de salarii ridicole pentru angajatii la stat, de ajutoare sociale pentru persoane apte de munca, avem nevoie de multe lucruri inainte de autostrazi. 

Link spre comentariu
Acum 17 minute, PapaHell a spus:

suntem o tara de prosti iar prostii nu au nevoie de autostrazi 

 

avem nevoie de pensii speciale, de alocatii duble pentru cei care se imultesc in draci, de salarii ridicole pentru angajatii la stat, de ajutoare sociale pentru persoane apte de munca, avem nevoie de multe lucruri inainte de autostrazi. 

Exact

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări